Simpl ile işletmeler veresiye teklif edecek

Hindistan'da kurulan kredi şirketi Simpl, bugüne dek hiçbir şirket tarafından kullanılmayan bir kredi yöntemini kullanıma sokmak istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hintli girişimciler Chaitra Chidanand ve Nitya Sharma tarafından oluşturulan Simpl adlı girişim, şimdiye kadar hiç görülmemiş bir kredi sistemi oluşturmaya hazırlanıyor.

Sistem şu şekilde işliyor: Diyelim ki bir restorandan yemek sipariş etmek istediniz. Ödeme ekranına geldiğinizde “Simpl ile daha sonra öde” butonuna tıkladığınızda, siparişinizin tutarı Simpl hesabınızdaki kredi limitinizden otomatik olarak düşülüyor. Size 15 gün içinde ödeme koşuluyla verilen bu limitten kullandığınız tutarı her ayın 1’i ve 16’sında Simpl’a ödemeniz gerekiyor. Yani 15 gün boyunca yaptığınız alışverişlerinizi tek seferde ödeyebiliyorsunuz.

Sistemli ve güvenli veresiye

Temelde, maaşı alana kadar mahalle esnafına veresiye yazdırmakla aynı mantığa sahip olan uygulama, bu yöntemi daha sistemli ve güvenli bir hale getiriyor. Simpl ile birlikte, 15 gün içinde veresiye alışveriş yapabileceğiniz belirli bir limit var. 15 günün sonunda bu limit ödenmezse, yeni veresiye alışveriş yapamıyorsunuz. Böylece hem işletmeler mağdur olmuyor hem de müşteriler ödeyebileceğinden fazla borç yapamıyor.

Harcama limiti kişiden kişiye değişiyor. Bankaların kullandığı kredi puanına benzer bir sistemle, kullanıcılar için bir güven puanı belirleniyor. Kullanıcılar Simpl’ı kullanmak için telefon numaraları ile sisteme bağlanıyor. Eğer sisteme Facebook hesabı da eklenirse, güven puanı artıyor. Hindistan’da kullanılan (bizdeki e-devlet sistemine benzeyen) Aadhaar biyometrik kimlik sistemi de hesaba eklenirse güven puanı biraz daha artıyor.

Kredi limiti kullanıcının güven puanıyla birlikte artıyor. Limiti artırmanın en etkili yolu ise kullanıcının ödemeleri düzenli bir şekilde yaparak sorumlu bir birey olduğunu kanıtlaması. Ayrıca aynı mağazadan sık sık alışveriş yapan kişinin de o mağazadaki kredisi artıyor.

Faiz yok

15 gün içerisinde alınan kredi ödenmediğinde bir sonraki kredi kullanılamadığı için kredilere faiz uygulanmıyor. Yani sistemde alınan ilk kredinin hiç ödenmemesi de mümkün. Ancak sisteme giriş kredileri çok düşük tutulduğu için kullanıcıların bu kadar düşük miktarlar için güven notunu zedelemeyi göze alması beklenmiyor. Yine de Simpl’ın kurucuları, sistemdeki en zor noktanın kullanıcıya verilecek ilk kredi olduğunu söylüyor.

Şu anda Simpl sadece işletme tarafından onaylanan kişiler tarafından kullanılabiliyor. Böylece işletme, daha önce iş yaptığı ve güvenilir olduğunu düşündüğü kişilere kredi (veresiye) olanağı sunabiliyor. Sistem ayrıca işletmelere, sürekli müşterileri için özel fırsatlar sunma imkanı da veriyor. Bir işletmeden ne kadar sık alışveriş yaparsanız, Simpl daveti alma ihtimaliniz ve kredi limitiniz de o kadar yüksek oluyor.

Gerçekten ‘tek tıkla’ ödeme

Simpl’ın sunduğu en büyük kolaylık ise tek tıkla ödeme. Online mağazaların ödeme ekranında bulunan Simpl butonuna tıkladığınız anda alışverişiniz tamamlanmış oluyor. Ekranın kenarındaki limitiniz de anında alışveriş tutarı kadar düşüyor.

Sistem üzerinden alışveriş iptal etmek de oldukça kolay. Tek yapılması gereken şey kredi rakamlarını değiştirmek. İptal edilen bir alışveriş olduğunda kullanıcının kredi limiti eski haline getiriliyor. Henüz bir para akışı gerçekleşmediği için teferruatlı işlemlere gerek kalmıyor.

İşletmelerin, entegrasyonu için Simpl’ın yazılım geliştirme kitini kullanması gerekiyor. Buradan şirketler API’larla sisteme dahil olabiliyor.

“Kredi sizin dostunuzdur”

Simpl’ın getirdiği en büyük değişikliklerden birisi, kredi veren kurumların algısını değiştirmesi. Günümüzde kredi kurumları, daha fazla para kazanmak için müşterilerini kandırmaya çalışan, agresif şirketler olarak biliniyor. Simpl’ın yaratmaya çalıştığı algı ise daha dostane ve samimi bir yaklaşım. Şirket kullanıcılarına “kredi sizin dostunuzdur” mesajını ulaştırmak istiyor.

Kaynak: Tech in Asia

Hintli girişimciler Chaitra Chidanand ve Nitya Sharma tarafından oluşturulan Simpl adlı girişim, şimdiye kadar hiç görülmemiş bir kredi sistemi oluşturmaya hazırlanıyor. Sistem şu şekilde işliyor: Diyelim ki bir restorandan yemek sipariş etmek istediniz. Ödeme ekranına geldiğinizde "Simpl ile daha sonra öde" butonuna tıkladığınızda, siparişinizin tutarı Simpl hesabınızdaki kredi limitinizden otomatik olarak düşülüyor. Size 15 gün içinde ödeme koşuluyla verilen bu limitten kullandığınız tutarı her ayın 1'i ve 16'sında Simpl'a ödemeniz gerekiyor. Yani 15 gün boyunca yaptığınız alışverişlerinizi tek seferde ödeyebiliyorsunuz.

1 Yorum

  • Buna benzer bir sistemi POS yazılımlarına entegre ederek yapmak istedim.

    TR’ de kimse kayıtlı ekonomiyi istemediği için ( Devlet dahil ) mümkün olmadı. Yalnız vazgeçmiş değilim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği