Amazon’un süpermarketinde kasa yok

Amazon'un yeni süpermarketi Amazon Go'da kasa bulunmuyor. Müşteriler dilediği ürünü alıp marketten çıkıyor; ürünlerin ücreti Amazon hesabından ödeniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

E-ticaret sitesi Amazon, doğduğu şehir olan Seattle’da süpermarket açtı. Ancak bu süpermarketin benzerlerinden farklı bir özelliği var: burada müşteriler kasa sırası beklemiyor çünkü kasa yok.

Amazon Go adı verilen perakende satış mağazası şimdilik beta programında ve sadece Amazon çalışanları tarafından kullanılabiliyor. 2017’nin başından itibaren süpermarketin herkesin kullanımına açılması bekleniyor.

Nasıl çalışıyor?

Kasasız süpermarketi kullanmak için müşterilerin telefonlarına Amazon Go uygulamasını yüklemesi ve hesap bilgileri ile giriş yapması gerekiyor. Marketin girişinde telefonlarını okutarak giren müşteriler daha sonra diledikleri ürünleri alıp çıkabiliyor. Hangi müşterinin hangi ürünleri aldığı reyonlara yerleştirilmiş bilgisayar görüşü, sensör füzyonu ve derin öğrenme teknolojileri ile tespit ediliyor.

Müşteri marketten çıktığında, satın aldığı ürünlerin ücreti Amazon hesabından otomatik olarak düşülüyor. Böylece ödeme yapmak için uğraşmaya ve sıra beklemeye gerek kalmıyor. Yaygınlaşması halinde bu teknoloji gelecekte tüm alışverişlerimizi değiştirebilir.

Fiziksel dünyaya dönüş

Bu süpermarket Amazon’un ilk fiziksel mağazası değil. Geçtiğimiz Kasım ayında şirket ilk fiziksel kitap dükkanını yine Seattle’da bulunan, University Village alışveriş merkezinde açmıştı. Daha sonra ABD’de diğer üniversitelerin kampüslerinde de ürün teslim alma noktaları kurmuştu.

Son yıllarda perakende satıcıları, mağazalarını daha işlevsel hale getirmek için pek çok farklı teknolojiden faydalanıyor. Ancak Amazon’un kasaları ortadan kaldıran teknolojisi gerçekten piyasada taşları yerinden oynatma potansiyeline sahip. Son yıllarda hızla internete yönelen alışveriş alışkanlıklarının Amazon Go ve benzeri teknolojilerle tekrar fiziksel dünyaya yönelmesine şahit olabiliriz.

Kaynak: Venture Beat

E-ticaret sitesi Amazon, doğduğu şehir olan Seattle'da süpermarket açtı. Ancak bu süpermarketin benzerlerinden farklı bir özelliği var: burada müşteriler kasa sırası beklemiyor çünkü kasa yok. Kasasız süpermarketi kullanmak için müşterilerin telefonlarına Amazon Go uygulamasını yüklemesi ve hesap bilgileri ile giriş yapması gerekiyor. Marketin girişinde telefonlarını okutarak giren müşteriler daha sonra diledikleri ürünleri alıp çıkabiliyor. Hangi müşterinin hangi ürünleri aldığı reyonlara yerleştirilmiş bilgisayar görüşü, sensör füzyonu ve derin öğrenme teknolojileri ile tespit ediliyor. Müşteri marketten çıktığında, satın aldığı ürünlerin ücreti Amazon hesabından otomatik olarak düşülüyor.

6 Yorum

  • Peki yetersiz bakiye durumunu nasıl hallettiler acaba? Mesela aldığı ürün kadar bakiye yoksa ne oluyor? Çıkışa izin verilmiyor mu yoksa?

  • Devlet memurlarına da aynı sistemi uygulayabilirler, gıda, tekstil, akaryakıt, eğitim, sağlık, elektronik harcamalarına ayın 15’ini beklemeden alabilirler…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği