Mağazada kuyruk derdine son

Smart Bag adlı ürün sayesinde, mağazada çantaya attığınız her ürün kaydedilecek ve ödeme siz kapıdan çıkarken kredi kartınızdan otomatik olarak alınacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

E-ticaretin her geçen gün büyüdüğü ve mağazaların bu durumdan olumsuz etkilendiği biliniyor. Dün yayınladığımız bir yazıda Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın önlenemez yükselişinden bahsetmiştik. İnsanların e-ticareti tercih etmesinin sebeplerinden biri de kolaylık. İnternetten seçilen ürün için kolayca ödeme imkanı sunuluyor. Aynı ürünü mağazadan almak isterseniz dakikalarca sıra beklemeniz gerekiyor. Tam rakam vermek gerekirse, her yıl insanlar 39 milyar saati alışveriş kuyruğunda geçiriyor. Bu probleme çözüm bulmak için dünyaca ünlü yazılım şirketi Adobe, Twist adlı ‘akıllı çanta’ üreticisi ile işbirliği yaparak Smart Bag’i geliştirdi.

Smart Bag (Akıllı Çanta) mağazada yaptığınız alışverişi otomatik olarak algılayan ve siz mağazadan çıkarken ödemeyi kredi kartınızdan çeken bir sistem. Böylece müşteriler sıra beklemeden ve ödeme yapmakla uğraşmadan kolayca alışveriş yapabilecekler. Ayrıca e-ticarette olduğu gibi günlerce kargo yolu gözlemek de yok.

https://www.youtube.com/watch?v=xjiELw3O20M

Smart Bag’in içinde bir RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) okuyucusu bulunuyor. Mağazadaki tüm ürünlere yerleştirilecek jilet boyutunda çipler sayesinde, çantaya hangi ürünün koyulduğu algılanacak ve bu ürünler bir akıllı telefon uygulamasında bulunan online alışveriş sepetine eklenecek. Müşteriler dilediklerinde uygulamayı kullanarak satın alacakları ürünün detaylarını inceleyebilecek. Mağazadan çıkarken de kapıda bulunan bir sensör vasıtasıyla müşterinin mağazayı terk ettiği algılanarak, daha önceden sisteme kaydedilmiş olan kredi kartından ürünlerin fiyatı düşülecek. Müşterinin tek yapması gereken mağazaya gidip ürünleri alıp çıkmak.

Sadece müşteriye değil, satıcıya da kolaylık

Bu sistemin tek iyi yanı müşterilere sağladığı kolaylık değil. E-ticaretin, mağazalara karşı en büyük üstünlüğü aslında müşterinin alışverişlerini takip edip ona uygun bir alışveriş deneyimi sunabilmesi. Smart Bag sistemi sayesinde mağazalar da tüm müşterilerinin alışverişlerini takip ederek, müşteriye özel reklam yapma ve fırsatlar sunma olanağı bulacak. Ayrıca tüm müşterilerden toplanan büyük veri ile mağazaların konumu, tasarımı ve içeriği, müşterilerin tercih ve alışkanlıklarına göre düzenlenebilecek.

Smart Bag ile kasiyerlerin tarihe karışacağını da bilgilerimize ekleyelim.

Smart Bag, sensörler ve çipler aracılığıyla, içine konulan ürünü tanıyıp sisteme kaydedebilen akıllı bir çanta. Bu sistem sayesinde müşteriler mağazada ödeme için kuyruk beklemeden alışveriş yapabilecek.4 yanıt

  1. Kartal Yağız Akdil avatarı

    Mağazalardaki her ürüne RFID çipler yerleştirilmesi ne kadar feasible olur tartışılır bence.

  2. Mert Alkanat avatarı
    Mert Alkanat

    Ne kadar feasible olur bilmem ama biraz da caramel macchiato olur Yağız Bey (!)

  3. […] kişilerin hangi ürünleri aldığını takip ediyor. Alışveriş bittiğinde de kasada kuyruk bekleme derdi olmadan müşteriler çıkıp gidiyor. Amazon Go’nun ardındaki yüksek teknoloji, raflardan […]

  4. […] kişilerin hangi ürünleri aldığını takip ediyor. Alışveriş bittiğinde de kasada kuyruk bekleme derdi olmadan müşteriler çıkıp gidiyor. Amazon Go’nun ardındaki yüksek teknoloji, raflardan […]

Yorumunuz: