Alibaba’nın başdöndüren rakamları

Alibaba'nın Kurucusu (İngilizce Öğretmeni) Jack-Ma.
Çinli e-ticaret devi Alibaba, geçtiğimiz bir yıl içerisinde 462 milyar dolarlık satış yaparak kendi rekorunu kırdı. Hedef daha da yüksek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli e-ticaret devi Alibaba geçtiğimiz yılın rakamlarını açıkladı. Finansal takvimi Mart ayının sonunda sona erecek olan Alibaba, sadece geçtiğimiz yıl 462 milyar dolarlık (yaklaşık 1.3 trilyon TL) ürün sattı. Bu rakam, Alibaba’nın 2012 cirosunun üç katına, 2013 cirosunun da iki katına denk geliyor.

Bu rakam Alibaba’nın sahibi olduğu tüm e-ticaret sitelerini de kapsıyor. Daha önce hiç ulaşmadığı rakamlara bu yıl ulaşan Alibaba’nın en çok satış yaptığı gün ise Çin’de ‘Yalnızlar Günü’ (Singles’ Day) olarak bilinen 11 Kasım (11.11) günü oldu. ABD’deki Black Friday benzeri bir indirim ve alışveriş günü olan Yalnızlar Günü’nde Alibaba’da toplam 40 binin üzerinde satıcı, 6 milyon farklı ürün satarak 14.3 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.

Alibaba sayesinde Çin’de sadece internet üzerinden satış yapan on binlerce küçük işletme ortaya çıktı. Çin genelinde yaklaşık 12 bin köyden zanaatkarların, Alibaba’nın bir kolu olan Taobao üzerinden satış yaptığı tahmin ediliyor. Bu rakamın gelişmeye açık olduğunu ifade eden Alibaba Başkan Yardımcısı Joe Tsai “Çin’de hala ulaşmamızı bekleyen 600 bin köy var” diye konuştu.

Yeni hedef dünyanın en büyüğü olmak

Tüm bu başarılara rağmen Alibaba hala asıl hedefine ulaşabilmiş değil. Şirketin kısa sürede hızlı bir şekilde yükselişi, dünyanın en büyük perakende satış platformu olmaya yetmedi. Bu alanda liderliği elinde bulunduran ABD’nin ünlü süpermarketler zinciri Wal-Mart geçtiğimiz yılı 482 milyar dolarlık hasılatla kapattı. Bir önceki yılda 485 milyar dolarlık satış yapan Wal-Mart, Alibaba’nın yükselen trendinin aksine yerinde sayıyor gibi görünüyor.

Alibaba’nın kurucusu ve CEO’su Jack Ma, geçtiğimiz Aralık ayında yaptığı açıklamada yatırımlarının sadece e-ticaretle sınırlı kalmayacağını belirterek, Hong Kong’da 113 yıldır faaliyet gösteren ‘South China Morning Post‘ (Güney Çin Sabah Postası) adlı medya şirketini de satın aldıklarını bildirmişti.

Alibaba kendi rekorunu kırarak geçtiğimiz bir yıl içinde toplam 462 milyar doların üzerinde satış gerçekleştirdi. Geçen yılın en verimli günü, 14.3 milyar dolar satış yapılan 11 Kasım Yalnızlar Günü oldu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği