Alibaba trilyon dolara koşuyor

E-ticaret devi Alibaba, 2020 yılına kadar 2 milyar kullanıcıyla şirketin cirosunun iki kat artarak 912 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli e-ticaret devi Alibaba Salı günü yaptığı açıklamada 2020’ye kadar şirketin cirosunu ikiye katlamayı hedeflediklerini belirtti. Şirketin CEO’su Jack Ma’nın site üzerinden satılan sahte ürünlerle ilgili denetimleri sıklaştıracağını belirtmesinin büyümeyi engellemeyeceğinin sinyalleri verildi.

Zhejiang eyaletinin başkenti Hangzhou‘da bulunan yönetim binasında gerçekleştirilen bir yatırımcı konferansında, Alibaba 2020 yılı itibarıyla 6 trilyon yuan (yaklaşık 912 milyar dolar) brüt satış hacmine ulaşmayı hedeflediğini açıkladı. Bu rakam 2016 finansal yılı verilerine göre şirketin 3.09 trilyon yuanlık satış hacminin neredeyse iki katı.

Ma, bu büyümeyle paralel olarak Alibaba’nın 2036 yılına kadar 2 milyar kullanıcıya erişeceğini tahmin ettiklerini belirtti. Şirketin şu anda 423 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

Sahte ürünlerle savaş

Sahte ürünleri online platformlarından kaldırma çabaları ile ilgili olarak konuşan Jack Ma “Sahte ürünleri durdurmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” diye konuştu. Şirket yıllarca taklit ürün satanlara ortam hazırladığı gerekçesiyle eleştirilere maruz kalmıştı. Ma konu ile ilgili olarak “Size söz veriyorum, taklit ve sahte ürünler ve fikri mülkiyet hırsızlığı ile ilgili sorunları çözme konusunda kendimize her zaman olduğundan daha fazla güveniyoruz.” şeklinde konuştu.

alibaba-group-jack-ma.1910x1000

Çinli e-ticaret şirketi Alibaba, 2020 yılına kadar cirosunu 2 katına çıkarmayı, 2036 yılına kadar da kullanıcı sayısını 2 milyara çıkarmayı hedefliyor. 2016 rakamlarına göre yıllık cirosu 3.09 trilyon yuan (470 milyar dolar) olan şirketin 2020 hedefi 6 trilyon yuan. Bu da 912 milyar dolara civarında bir rakama tekabül ediyor. Açıklamaların yapıldığı konferansta Jack Ma, sahte ürünlerle mücadelenin süreceğini ve bu problemi ortadan kaldıracaklarına emin olduğunu dile getirdi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği