Alibaba ve Trump’ın bir milyon istihdam planı

Donald Trump, ABD şirketlerinin Alibaba üzerinden Çin'e satış yapması ile ülkede bir milyon yeni iş imkanı oluşacağını belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma ile bu haftanın başında görüştü. İkili, ABD’li işletmelerin, Alibaba’nın online platformları aracılığıyla Çin’e satış yapması konusundaki planı tartıştı. Bu yöntemle ABD’de bir milyon yeni iş imkanı yaratılması amaçlanıyor.

Bu rakam oldukça büyük olsa da aslında tamamen hayal ürünü değil. Pazar potansiyeline bakıldığında bir milyon kişiye istihdam sağlanmasının sadece hayal olmadığı görülüyor. Statista‘nın hazırladığı tabloya göre Çin’in perakende e-ticaret satışları akıl almaz bir hızla büyüyor. 2021’de toplam değerin 840 milyar Dolar’ı bulacağı düşünülüyor. Bu rakam, aynı dönemde ABD için tahmin edilen 485 milyar Dolar’ın neredeyse iki katı.

Çin’in orta sınıfı çoğu ülkeden kalabalık

Tüm bunlara Çin’in 300 milyondan fazla kişiden oluşan orta sınıf nüfusunu ve ülkede ithal mallara duyulan ilgiyi de dahil ettiğimizde (2020’de Çin’de yurt dışından yapılan alışverişlerin 150 milyar Dolar’ı bulması bekleniyor) Trump ve Alibaba’nın bir milyon kişiye istihdam sağlama planı gayet makul görünüyor. Yine de her geçen gün gelişen otomasyon teknolojilerinin insanların yaptığı işlerin yerini aldığını unutmamak gerekiyor. Belki bir sonraki ABD başkanlık seçimlerine kadar, bu şekilde istihdam yaratma politikası işe yarayabilir ancak yaratılan işlerin yakın gelecekte robotlara devredilmesi de neredeyse kaçınılmaz bir gerçek.

Kaynak: Business Insider

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump, Alibaba'nın kurucusu Jack Ma ile bu haftanın başında görüştü. İkili ABD'li işletmelerin, Alibaba'nın online platformları aracılığıyla Çin'e satış yapması konusundaki planı tartıştı. Bu yöntemle ABD'de bir milyon yeni iş imkanı yaratılması amaçlanıyor. Bu rakam kulağa abartılı gelse de Çin'in yıllar içinde artan alışveriş potansiyeli ve ülkede ithal ürünlere duyulan ilgi göz önünde bulundurulduğunda daha inandırıcı bir hal alıyor. Yine de bu bir milyonluk istihdamın orta vadede yerini otomasyona bırakma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtmek gerek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği