Jack Ma: 30 yıl içinde mesai günde 4 saate inecek

Alibaba'nın kurucusu Jack Ma bu yıl bin saat seyahat ederek e-ticareti, küreselleşmeyi ve yapay zekayı daha fazla insana anlatabilmeyi hedefliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma geçtiğimiz yıl 800 saatini yolculuk ederek harcadı. Bu yıl ise bu rakamı bin saate çıkarmayı ve böylece e-ticaret platformunu, küreselleşmeyi ve yapay zekayı daha fazla insana anlatabilmeyi hedefliyor. Milyarder Çinli iş adamı, geçtiğimiz hafta Gateway 2017 konferansında CNBC’ye konuştu.

Devler küçülecek

Apple, Alphabet, Amazon gibi dünyanın en büyük şirketleri artık kendi alanlarında o kadar baskın hale geldiler ki pek çokları bu şirketleri tekelleşmekle suçluyor. Ancak Ma, küçük ölçekli işletmelerin internet sayesinde daha fazla öne çıkmasıyla bu dev şirketlerin gücünün azalacağını düşünüyor. Ma “Geniş ölçekli işletmeler eski modeldi. Geleceği, kişiye özel üretim oluşturacak.” diyor.

ABD Başkanı Donald Trump ile Ocak ayında yaptığı görüşmede ABD’ye 1 milyon iş desteği sözü veren Jack Ma, bunların önemli bir kısmını, küçük ölçekli işletmelerin satış yapmasına imkan sağlayarak gerçekleştirmeyi düşünüyor. İş imkanlarının küçük işletmelerin yerel ürünlerini tüm dünyaya satmasıyla artacağını söyleyen Jack Ma, önümüzdeki 30 yıl sancılı geçeceği için şimdiden hazırlanmamız gerektiğini söylüyor.

Ticaret ve küreselleşme

Donald Trump Amerikan şirketlerinin Çin dışındaki alternatiflere yönelmesi gerektiğini söylese de Jack Ma Çin’in gelişen orta sınıfı için ABD malı ürünlerin ideal olduğunu ifade ediyor. Ma, e-ticaret sitesi üzerinden sadece 15 dakikada 2 milyon adet ABD malı ruj sattıklarını hatırlatıyor.

Yapay zeka

Yapay zeka ve küreselleşme ile birlikte gelen fırsatlar ve risklere dikkat çeken Ma, e-ticareti, küreselleşmeyi ve yapay zekayı devlet liderlerine anlatmak için sürekli gezdiğini söylüyor. Yeterince hızlı hareket edilmezse sorun çıkabileceğini belirten Ma, zengin ve fakir kişilerin gelecekte veri ve otomasyon ile tanımlanmaya başlayacağını ve hükumetlerin bu konularda bazı sıkı önlemler alması gerekebileceğini söylüyor.

Ma ayrıca yapay zeka ve otomasyon ile birlikte önümüzdeki 30 sene içerisinde günlük çalışma süresinin 4 saate inebileceğini hatta haftada sadece 4 gün çalışılabileceğini söylüyor.

“3. Dünya Savaşı çıkabilir”

Geçmişte teknoloji devrimlerinin Dünya Savaşları’nı beraberinde getirdiğini dile getiren milyarder iş adamı, şu anda üçüncü teknolojik devrimi yaşadığımızı ve bunun da 3. Dünya Savaşı’na sebep olabileceğini ifade ediyor.

Liderlerin özellikle eğitim konusuna odaklanmasını öneren Jack Ma, zaten insanlar tarafından yapılabilen şeyler için makine üretmektense, insanların eksik kaldığı alanları makinelerle gerçekleştirmemiz gerektiğini savunuyor.

İnsanların bilgeliği ve deneyiminin makineler tarafından taklit edilemeyeceğini sözlerine ekleyen Ma, bu yarıştan insanların galip çıkacağını ifade ediyor.

Kaynak: CNBC

Alibaba'nın kurucusu Jack Ma geçtiğimiz yıl 800 saatini yolculuk ederek harcadı. Bu yıl ise bu rakamı bin saate çıkarmayı ve böylece e-ticaret platformunu, küreselleşmeyi ve yapay zekayı daha fazla insana anlatabilmeyi hedefliyor. Geleceğe dair bazı öngörülerde bulunan Jack Ma, önümüzdeki 30 yılın sancılı geçeceğini yineleyerek, insanlığın yeni bir dünya savaşı ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Otomasyonla birlikte çalışma saatlerinin de azalacağını belirten Ma, devletlerin bu alanda eğitim vererek dönüşüme hazırlıklı olmasını tavsiye etti.

3 Yorum

  • Zaten şimdi de verim olarak en fazla o kadar çalışıyoruz. Bu soruyu basitçe sorduğumuzda anlamsız geliyor; tek olan hayatımızda neden bu kadar çok çalışmaya ayırıyoruz. Çocuğumuzla, sevdiklerimizle vakit geçirme süremiz çalışma süremizin çok çok altında.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği