Jack Ma gelecek yıl Alibaba’nın yönetimini devredecek

Alibaba'nın kurucularından biri olan ve uzun süre şirketin CEO'luğunu üstlenen Jack Ma e-ticaret devinin liderliğinden emekli olacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’in en büyük teknoloji liderlerinden biri görevini bırakıyor. Alibaba’nın kurucularından biri olan ve uzun süre şirketin CEO’luğunu üstlenen 53 yaşındaki Jack Ma e-ticaret devinin liderliğinden emekli olacağını açıkladı. Ma vaktini eğitim odaklı hayırseverlik işlerine ayırmak istiyor.

Cumartesi günü South China Morning Post’ta yer alan habere göre Ma bundan tam bir yıl sonra 10 Eylül 2019’da görevini Daniel Zhang’a devredecek. Şirket bu bir yıl içinde yönetimde yumuşak bir geçiş yaşamayı planlıyor. Ma ayrıca 2020’ye kadar Alibaba’nın yönetim kurulunda yer almaya devam edecek.

1999’da Alibaba’yı 17 kişiyle birlikte kuran Jack Ma, şirketin bugün 420 milyar Dolar’lık bir dev haline gelmesine yardımcı oldu. Alibaba üzerinde 500 milyon Çinli, kıyafetten çimentoya kadar her ihtiyacını satın alabiliyor. Alibaba ayrıca dijital ödeme, internet bankacılığı, bulut bilişim, dijital medya ve eğlence sektörlerinde de faaliyet gösteriyor.

Çin’in en zengin insanı oldu

Jack Ma Alibaba’daki görevi sırasında 40 milyar Dolar’ın üzerinde bir servet biriktirerek Çin’in en zengin insanı oldu. Pazar günü yayımlanan basın açıklamasında Jack Ma’nın Alibaba müşterilerine ve hissedarlarına yazdığı bir mektup da bulunuyordu. Ma mektupta bu karar üzerine çok düşündüğünü ve kendisinden sonra şirketin geleceği üzerine 10 yıldır planlar yaptığını söyledi.

Ma mektubunda şu ifadeleri kullandı: “Benim için de peşinden koşulacak çok fazla hayal var. Beni tanıyanlar boş durmaktan hoşlanmadığımı bilir. Eğitime eğilmek istiyorum. Bu fikir beni heyecanlandırıyor çünkü bu yapmayı sevdiğim bir şey. Dünya büyük ve ben hala gencim. Bu yüzden yeni şeyler denemek istiyorum. Yeni hayalleri gerçekleştirmek güzel olurdu.”

Kaynak: CNET

Alibaba'nın kurucularından biri olan ve uzun süre şirketin CEO'luğunu üstlenen 53 yaşındaki Jack Ma e-ticaret devinin liderliğinden emekli olacağını açıkladı. Ma vaktini eğitim odaklı hayırseverlik işlerine ayırmak istiyor. Ma bundan tam bir yıl sonra 10 Eylül 2019'da görevini Daniel Zhang'a devredecek. Jack Ma Alibaba'daki görevi sırasında 40 milyar Dolar'ın üzerinde bir servet biriktirerek Çin'in en zengin insanı olmuştu.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği