Alibaba bir günde 30,8 milyar Dolar’lık satış yaptı

Alibaba bu yıl da Yalnızlar Günü'nde satış rekoru kırdı. 30.8 milyar Dolar'lık satış yapan şirketin büyüme oranlarının ise azaldığı görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alibaba bu yıl da Yalnızlar Günü’nde (Singles’ Day, 11.11) satış rekoru kırdı. 30.8 milyar Dolar’lık satış yapan şirketin büyüme oranlarının ise azaldığı görüldü. Her yıl 11 Kasım’da gerçekleştirilen alışveriş festivali bu yıl 10. kez düzenlendi. 24 saat süren etkinliğin 15. saatinin 49. dakikasında, geçtiğimiz yılın rekoru olan 25 milyar Dolar geçilmişti.

Bütün dünya bu alışveriş çılgınlığının büyümesinin durmasını beklerken satışlar şimdiden yavaşlamış gibi görünüyor. Bu yılın rakamları bir önceki yıla göre yüzde 27 daha fazla. 2017’deki rakamlar ise 2016’ya göre yüzde 36 daha fazlaydı. Hala büyümeye devam etmesine rağmen Alibaba’nın Yalnızlar Günü performansının azalmaya başladığını söylemek mümkün. Yine de tek bir günde ulaşılan rakamların bir çok şirketin yıllık cirosundan daha fazla olduğunu unutmamak gerek.

Yükselen orta sınıf satışları artırıyor

Alibaba son 7 çeyrekteki en düşük gelir artışını da son çeyrekte yaşamıştı. Ama yıllık gelirler yüzde 54 gibi büyük bir oranla artmaya devam ediyor. Çin’de yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebiyle müşterilerin biraz elini sıkı tutması bekleniyor. Ancak e-ticaret devi uzun vadede, ülkede gelişmekte olan orta sınıfın yapacağı harcamalardan ümitli. Çin’in 1,4 milyarlık nüfusunun 300 milyon kadarının orta sınıfa dahil olduğu belirtiliyor. Yalnızlar Günü’nde en hızlı büyüyen kategorilerin sağlık takviye ürünleri, küçük ev aletleri ve vücut bakım ürünleri olması da bu rakamları destekliyor.

Öte yandan, Yalnızlar Günü satışlarının tam olarak gerçeği yansıtmayabileceğini de belirtmek gerek. Zira iade edilen ürünler, Yalnızlar Günü hasılatından düşülmüyor. Ayrıca bazı mağazalar ön sipariş alıp ödemeleri Yalnızlar Günü’nde tahsil ettikleri için satışlar bu günde yapılmış gibi görünüyor.

Yalnızlar Günü’nden alışveriş festivaline

11 Kasım yani 11.11 tarihinde gerçekleşen Yalnızlar Günü başlangıçta sadece Sevgililer Günü’ne bir alternatif olarak ortaya çıkmıştı. Ama Çin’de 10 Kasım akşamı gerçekleştirilen Yalnızlar Günü galası artık bu günün dev bir etkinliğe dönüştüğünün göstergesi. Birçok yıldız ismin sahneye çıktığı program Çin’de 240 milyon kişi tarafından izlendi. Bu rakam Çin nüfusunun beşte birine tekabül ediyor.

Bu yıl Yalnızlar Günü’ne 200 ülkeden satıcılar katıldı. Alibaba artık bu günü sadece Çin’de ya da Güneydoğu Asya’da satış yapılan bir gün olarak değil, tüm dünyanın katıldığı bir alışveriş festivali olarak görüyor.

Ambalajlar ne olacak?

Alibaba bu yıl Yalnızlar Günü’nde 1 milyarın üzerinde sipariş alarak yeni bir rekora da imza attı. Ancak 1 milyar sipariş 1 milyar paket demek. Bu paketlerin ambalajlarının çöpe atılacağı düşünüldüğünde şirket ciddi bir atık problemiyle karşı karşıya kalıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren şirketin yönetimini Jack Ma’dan devralacak olan Daniel Zhang “Paketlemeyi yeniden düşünmemiz gerek. Bu sadece geri dönüştürülmüş malzeme kullanmakla sınırlı kalmamalı.” diyor. Zhang aynı zamanda envanter yönetimini geliştirecek algoritmalarla birlikte paketlerin daha az mesafe kat etmesinin sağlanması gerektiğini düşünüyor. Alibaba’nın bu yıl satın aldığı Ele.me adlı şirket, belirli bir bölgeye çok az paketleme malzemesi kullanark ya da hiç paketleme yapmadan yiyecek dağıtan bir şirket. Bu şirket de paketleme sorunu ile mücadelede Alibaba’ya yardımcı olabilir.

Kaynak: TechCrunch

Alibaba bu yıl da Yalnızlar Günü'nde (Singles' Day, 11.11) satış rekoru kırdı. 30.8 milyar Dolar'lık satış yapan şirketin büyüme oranlarının ise azaldığı görüldü. Her yıl 11 Kasım'da gerçekleştirilen alışveriş festivali bu yıl 10. kez düzenlendi. 24 saat süren etkinliğin 15. saatinin 49. dakikasında, geçtiğimiz yılın rekoru olan 25 milyar Dolar geçilmişti. Geçtiğimi yıla göre yüzde 27 daha fazla satış yapılan günde önceki yıllara göre daha az artış görülmesi büyümenin yavaşladığı anlamına geliyor. Yine de bir günlük hasılat için bu rakamlar oldukça başarılı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği