Bekarlar Günü’nde yine rekor geldi

E-ticaret sitesi Alibaba'nın gerçekleştirdiği Bekarlar Günü (11.11) etkinliğinde 17,7 milyar dolarlık satış yapılarak, 14,3 milyar dolarlık eski rekor kırıldı

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın her yıl Kasım ayının 11’inde (11.11) düzenlediği ‘Bekarlar Günü’ (Singles’ Day) yine bir rekor kırarak geçtiğimiz yılın rekorunu tarihe gömdü. 2015’teki etkinlikte toplam 14,3 milyar dolarlık satış yapan site bu yıl, bu rakamı saat 20:00 sularında geçti.

Film yıldızı Scarlett Johansson, eski futbolcu David Beckham ve eski basketbolcu Kobe Bryant gibi ünlü isimlerin katıldığı bir gösteriyle başlayan etkinlik çerçevesinde One Republic grubu da bir konser verdi.

5 dakikada 1 milyar dolar

Etkinliğin ilk 5 dakikasında yapılan satışlarla bir milyar dolar barajı aşıldı. Bekarlar Günü konseptini 2009’da ortaya atan Daniel Zhang, “Geçmişte günlük hedefimiz 5 milyar dolar olurdu, şimdi bu hedefe sadece bir saat içinde ulaşabiliyoruz.” diye konuştu.

Alibaba’nın resmi Twitter adresine göre günlük satış 17,7 milyar dolara (120 milyar Yuan) ulaştı. Bu rakam geçtiğimiz yılın satışlarından yaklaşık 3,4 milyar dolar daha fazla. Alibaba’nın etkinliğini ABD’deki Black Friday ve Cyber Monday gibi alışveriş etkinlikleri ile karşılaştırdığımızda Bekarlar Günü’nün kapasitesi daha iyi anlaşılıyor. Black Friday geçtiğimiz yıl sadece 4,5 milyar dolar, Cyber Monday ise 3 milyar dolar satışa sahne olmuştu. Bu rakamlar Alibaba’nın çift haneli rakamlarının yanında çok küçük kalıyor.

Ancak Alibaba’nın gelirlerini yapılan satışa göre hesaplamamak gerekiyor. Çünkü şirket bu satışlardan komisyon almıyor. Alibaba’nın gelirleri siteye verilen reklamlardan geliyor. Ayrıca bu rakamlara iade edilen ürünler dahil edilmiyor. Bekarlar Günü’nde satın alınan ürünlerin yüzde 30 kadarının iade edildiği düşünülüyor.

Mobil ve sanal gerçeklik

Etkinliğin önemli detaylarından biri de müşterilerin alışveriş yapmak için kullandığı platformlardı. Etkinliğin ilk saatlerinde mobil üzerinden yapılan alışverişlerin oranı yüzde 80’lerin üzerindeydi. Gün içinde bu oranlar biraz azaldı. Genellikle bu tarz etkinliklerde mobil alışveriş oranlarının yüzde 35 civarında olduğu düşünüldüğünde bu rakamlar oldukça etkileyici.

Öte yandan Alibaba bu yıl ilk kez sanal gerçeklik alışverişi özelliğini kullanmaya başladı. Müşteriler, sanal gerçeklik gözlükleriyle, oluşturulan sanal mağazalarda gezerek alışveriş yapma imkanı yakaladı. Etkinlikte Adidas, Nike, Apple ve Siemens gibi markaların ürünlerinin en popüler ürünler olduğu görüldü.

Kaynak: Tech Crunch, Fortune

Her yıl 11 Kasım tarihinde Singles' Day (Bekarlar Günü) adında bir alışveriş etkinliği düzenleyen Alibaba, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da önceki rekorları altüst eden satışlara imza attı. Etkinlik başladığı andan itibaren sadece 5 dakika içinde 1 milyar dolarlık satış yapan şirket, gün içinde toplam 17,7 milyar dolarlık satışla eski rekor olan 14,3 milyar doları geride bıraktı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği