Amazon kendi bayramında rekor kırdı

Amazon geçtiğimiz yıl düzenlediği Prime Day etkinliğini bugün de düzenledi ve sadece bir günde 54 milyonun üzerinde ürün siparişi aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon geçtiğimiz yıl kuruluşunun 20. yılı şerefine Amazon Prime servisine üye olan kullanıcılarına özel teklifler sunan Prime Day etkinliğini gerçekleştirmişti. Bu etkinlik çerçevesinde bir gün içinde yapılan satışlar, daha önce herhangi bir ‘Black Friday’ satışından daha fazla olmuştu.

Bu etkinliği geleneksel hale getirmeye karar veren Amazon bu yıl da bir Prime Day etkinliği hazırladı ve daha önce herhangi bir günde sunduğundan çok daha fazla indirimli ürün sunacağını açıkladı. 100 bin özel teklifle müşterilerinin karşısına çıkan şirket, bu etkinlikten istediğini aldı. Prime servisine üye olan müşterilerinin sayısını hem de satışlarını artıran Amazon, bugüne kadar tek bir günde yaptığı en fazla satışa bu yılki Prime Day’de ulaştı.

Bu yıl Prime Day çerçevesinde yapılan satışlar geçtiğimiz yıla göre yüzde 60 artış gösterdi. Bu durum Amazon’un dilediği bir günü alışveriş günü ilan ederek milyonlarca kişiyi alışveriş yapmaya ikna edebileceği anlamına geliyor.

Saniyede 629 sipariş

1 günde 54,4 milyon adet (saniyede 629 adet) sipariş alarak kendi rekorunu kıran Amazon bu alışverişlerin müşterilere zamanında ulaşması için dev depolar kullanıyor ve bu depoların içinde robotlarla insanları yan yana çalıştırıyor. Amazon Prime servisi müşterilere en fazla 48 saat içinde teslimat garantisi veriyor. Amazon bu sözün arkasında durabilmek için kurduğu dev lojistik ağı ile durmaksızın çalışıyor. Bazı depolarda gelen siparişleri sadece 15 dakikada hazırlayıp kargolayabilen robotlar bulunuyor.

ABD’de bulunan Amazon depolarının bazıları dışarıdan gelen ziyaretçilere açık. Depoları ziyaret etme imkanı olmayanlar ise aşağıdaki fotoğraflara göz gezdirebilir.

rtx15p9u

Geçtiğimiz yıl kuruluşunun 20. yılını kutlamak için Prime servisine üye olan kullanıcılarına özel fırsatlar sunan Amazon, etkinliğin başarısının ardından bu yıl da aynı etkinliği devam ettirmeye karar verdi. Prime Day kapsamında tek bir gün içerisinde 54 milyonun üzerinde ürün siparişi alan Amazon, kendi tarihindeki en başarılı günü yaşadı. Saniyede ortalama 629 sipariş alan şirket tüm bu trafiğe yetişmek için robotlar ve işçilerle dolu dev depolar kullanarak dünya çapında kurduğu lojistik ağından faydalanıyor.

2 Yorum

  • Bu Prime günü etkinliğinde rol almış biri olarak (indirimli ürünlerin aranabilmesi özelliğini geliştirdik) söylüyorum ki, Amazon’un Prime üyelerine ürünleri daha ucuz satmayı göze alması, bundan sonraki Prime günlerini her zaman o seneki Black Friday’den çok daha büyük bir etkinliğe dönüştürecektir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği