Amazon hakkında ibretlik 7 detay

Bugün, dünyanın en değerli dördüncü şirketi olan Amazon, dünyanın her yerindeki milyarlarca insana parmak ısırtan miktarlarda kargo sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

E-ticaretin nispeten daha küçük bir sektör olduğu 1999 yılında, Amazon bugünkü halinden epeyce farklıydı. Bugün, dünyanın en değerli dördüncü şirketi, dünyanın her yerindeki milyarlarca insana parmak ısırtan miktarlarda kargo sağlıyor. İşte Amazon hakkında akıllara durgunluk veren 7 detay;

Seattle’da çalışanların yüzde 7,5’i Amazon çalışanı

Amazon’un dünya çapında 300 bin çalışanı var. Bu sayının 40 binini ise Amazon’un kurulduğu şehir olan Seattle’da yaşayanlar oluşturuyor.

Çevrimiçi satışların yüzde 43’ü Amazon’a ait

Bir zamanlar Amazon’dan sadece internetten kitap satın alınabiliyordu. Fakat Amazon bugün (özellikle de Amazon Prime’ı olan kişiler için) akla gelebilecek her şeyin satın alınabildiği bir yer haline geldi. Slice Intelligence‘ın Şubat ayında yayımladığı bir rapora göre 2016 yılında ABD’deki çevrimiçi satışların yüzde 43’ü Amazon üzerinden yapıldı.

Her 4 ABD’li yetişkinden 1’inin Amazon Prime’ı var

Yaklaşık 63 milyon kişi Amazon Prime’a sahip. Bu da ABD’deki yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 25’ini oluşturuyor. Bu rakam tam olarak gerçeği yansıtmayabilir zira bir hanede Amazon hesabını paylaşan birden fazla kişi olabilir.

Günde 1,6 milyon paket kargoluyor

2013 yılında çıkan bir habere göre Amazon günde 1,6 milyon paket kargoluyor.

Batı Virginia’nın tamamını kaplayabilecek büyüklükte

Amazon’un bir günde kargoladığı paketlerin kapladığı toplam alan yaklaşık 68 bin kilometre kare; yani Batı Virginia’nın tamamını kaplayabilecek büyüklükte. (38 bin metrekarelik Konya ve 24 bin metrekarelik Ankara’nın toplam yüzölçümünden bile daha fazla.) Amazon’un teslimat hızı göz önüne alındığında, şirket beş ay içinde bütün ABD’yi kartonlarla kaplayabilir.

Amazon depolarında 45 bin robot geziniyor

Siparişlerinden depolardan zamanında çıkmasını sağlayabilmek için Amazon otonom robotlar çalıştırıyor. ABD’deki depolarda 45 bin robot çalışıyor. 2016 yılından önce bu rakam 30 bindi.

Amazon’un değeri diğer büyük satıcıların toplam değerinden fazla

Altyapıya ve tedarik zinciri yönetimine yapılan bütün yatırımların toplamı, Amazonu ABD’deki diğer tüm satıcılardan daha değerli hale getirdi. Amazon’un 356 milyar Dolar’lık değeri, Wal-Mart, Target, Best Buy, Macy’s, Kohl’s, JCPenney ve Sears‘ın toplamından daha fazla.

Kaynak: Business Insider

 

E-ticaretin nispeten daha küçük bir sektör olduğu 1999 yılında, Amazon bugünkü halinden epeyce farklıydı. Bugün, dünyanın en değerli dördüncü şirketi dünyanın her yerindeki milyarlarca insana parmak ısırtan miktarlarda kargo sağlıyor. İşte Amazon hakkında akıllara durgunluk veren 7 detay;

  • Seattle'da çalışma çağındaki insanların yüzde 7,5'i Amazon çalışanı
  • Online satışların yüzde 43'ü Amazon'a ait
  • Her 4 ABD'li yetişkinden 1'inin Amazon Prime'ı var
  • Amazon günde 1,6 milyon paket kargoluyor
  • Batı Virginia'nın tamamını kaplayabilecek büyüklükte
  • Amazon depolarında 45 bin robot geziniyor
  • Amazon'un değeri diğer büyük satıcıların toplam değerinden fazla

1 Yorum

  • Ahahahh.. Metrekare.. kilometrekare.. milyon.. milyar.. rakamlarda bi gariplik olmasın? Çok arakla(yama)ma bir analiz olmuş..

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği