Amazon(.com) 400 ‘dükkan’ açacak

Online alışveriş devi Amazon'un 500 fiziki kitap dükkanı açarak geleneksel piyasaya hızlı bir giriş yapacağı konuşuluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Büyük bir alışveriş merkezinin CEO’su olan Sandeep Mathrani’nin Wall Street Journal gazetesine verdiği röportaja göre dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon geleneksel ticarete 400 ila 500 arasında kitapçı açarak girmeyi planlıyor. Mathrani’nin sayıyı nereden öğrendiği bilinmese de gayrimenkul piyasasından toplanan veriler en kuvvetli seçeneklerden biri.

Amazon, Kasım 2015’de ilk fiziksel mağazasını Seattle’da açmıştı. Bu mağazada kitapların yanısıra Amazon’un kendi geliştirip sattığı Kindle, Echo, Fire TV ve Fire Tablet gibi cihazları da satılıyor. ‘Amazon.com’un Fiziksel Ayağı’ olarak tanımlanan Amazon Books, fiziki mağazalarında yer alacak ürünleri web sitesinden topladığı yorum ve oylamalara göre seçiyor.

1994 yılında kitap satarak işe başlayan e-ticaret sitesi Amazon bugün 30 milyonu aşkın ürün satan bir perakende devine dönüştü. Şirketin yayın sektöründe yaptığı en büyük atılım elektronik kitap okuyucusu Kindle'ı piyasaya sürmek olmuştu. Geçen sene ABD / Seattle'de ilk kitap dükkanını açan şirket 500 yeni fiziki dükkan daha açmaya hazırlanıyor.

3 Yorum

  • Amirim, Amazon’un yakın gelecekte Türkiye’ye gelme ve hatta kitap dükkanı açma ihtimali sizce nedir? Eğer yakın zamanda (Sözgelimi önümüzdeki bir-iki yıl içinde) böyle bir ihtimal yoksa bunun sebepleri nelerdir?

    • Türkiye’de yapılanması olmayan bir kurumun böyle bir işe girişeceğini düşünmek zor. Lisan engelini de düşünmek gerekir. Ağırlıklı olarak İngilizce kitaplar satan bir zincirin Türkiye’deki yapılanmasının ticari bir mantığı olmayacaktır.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği