Arşivden: Yapay zekanın tahmin edebilme gücü ve büyük veri

Dünya Halleri'nin derya deniz arşivinden küçük bir parça daha.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Arşiv karıştırmaya devam ediyoruz.

Dünya Halleri’nde şu ana kadar tam 4 binden fazla içerik yayımlanmış. “Arşivden” serisinin amacı, bu hatırı sayılır genişlikteki arşivi değerlendirmek ve tozlu raflardaki faydalı içerikleri tekrar dikkatlere sunmak. Yeniliklerin ne kadar çabuk eskiyebildiğini görmek için de bire bir. Belirli bir konuda derlenmiş 6 haberi bulabileceğiniz serinin üçüncü halkasında konumuz “yapay zekanın tahmin edebilme gücü ve büyük veri“. Detaylarını merak ettiğiniz haberlere, paragraf sonundaki tarihe tıklayarak ulaşabilirsiniz. “Ne oldu o iş, devam etti mi acaba” diye merak edip araştırmak ise sizin işiniz.

Zahmetsiz alışveriş 

Smart Bag adlı ürün sayesinde, mağazada çantaya attığınız her ürün kaydedilecek ve ödeme siz kapıdan çıkarken kredi kartınızdan otomatik olarak alınacak. Mağazadaki tüm ürünlere yerleştirilecek jilet boyutunda çipler sayesinde, çantaya hangi ürünün koyulduğu algılanacak ve bu ürünler bir akıllı telefon uygulamasında bulunan online alışveriş sepetine eklenecek.

Mağazada kuyruk derdine son

Bu arada Smart Bag’i beklerken Amazon, Seattle kentinde ilk kasasız marketini açtı bile.

Kitap kapağından analiz yapan yapay zeka

Japon araştırmacılar Brian Kenji Iwana ve Seiichi Uchida, Amazon üzerinden indirdikleri 137 bin 788 farklı kitap kapağını kullanarak yapay zekanın, kapağına bakarak kitabın ait olduğu türü ne kadar doğru tespit edebildiğini gözlemledi.

Kitabı kapağından ‘çözen’ yapay zeka

Makine öğrenimi ile ölüm tahmini 

Yapılan bir araştırmada, yapay zekanın kalp rahatsızlığı olan bireylerin ne zaman öleceğini tahmin edebildiği görüldü. Doktorlar tecrübelerine ve verilere dayanarak tahmin yaptığında, bir yıl sonra hangi hastanın halen hayatta olacağını yüzde 60 oranında doğru tahmin ederken, yapay zeka bu konuda yüzde 80 oranında başarı sağladı.

Ölümü tahmin eden yapay zeka

Reklam panolarındaki göz

Yıllardır reklam panolarını kimlerin gördüğünün tespit edilememesi reklam şirketlerini çeşitli yöntemler denemeye itmişti. Açıkhava reklam firması Clear Channel, ABD’nin bazı eyaletlerine yerleştirdiği reklam panolarını kimlerin gördüğünü takip etmek için cep telefonlarının konum bilgisini kullanmaya başladı.

Peki reklam panoları da bizi görecek mi?

Elektronik vatandaşlık hakkı bu sefer robotların 

Avrupa Parlamentosu Hukuki İşler Komitesi’nde sunulan bir teklif, robotların ‘elektronik kişi’ olarak kategorize edilmesini ve işverenlerin bu robotlar için vergi ve sigorta primi ödemesini öneriyor.

Robotlara elektronik vatandaşlık

Konu, robotların kişiliğinin tartışılmasına vardı.

Avrupa Birliği robotların elektronik kişiliğini tartışıyor

Süper bilgisayar teknolojisiyle hava durumu 

Birleşik Krallık Resmi Meteoroloji Kurumu (Met Office), yeni mevsimsel öngörü yeteneği sayesinde kış mevsiminin nasıl geçeceğini bir yıl öncesinden tahmin edebiliyor. Geçmişteki verileri süper bilgisayar üzerinde deneyen araştırmacılar, 1980’den bu yana kışın oluşan hava durumlarının yüzde 62 isabetle başarılı bir şekilde tespit edilebildiğini gördü.

Bir yıl öncesinden hava durumu tahmini

Dünya Halleri'nde şu ana kadar tam 4 binden fazla içerik yayımlanmış. "Arşivden" serisinin amacı, bu hatırı sayılır genişlikteki arşivi değerlendirmek ve tozlu raflardaki faydalı içerikleri tekrar dikkatlere sunmak. Yeniliklerin ne kadar çabuk eskiyebildiğini görmek için de bire bir. Serinin bu bölümünde konumuz "yapay zekanın tahmin edebilme gücü ve büyük veri".

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği