Bir yıl öncesinden hava durumu tahmini

Birleşik Krallık Resmi Meteoroloji Kurumu, yeni mevsimsel öngörü yeteneği sayesinde kış mevsiminin nasıl geçeceğini bir yıl öncesinden tahmin edebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birleşik Krallık Resmi Meteoroloji Kurumu Met Office, yeni mevsimsel öngörü yeteneği sayesinde kış mevsiminin nasıl geçeceğini bir yıl öncesinden tahmin edebiliyor. Met Office’e göre bu gelişme Birleşik Krallık Hükumetinin 2014 yılında kuruma sağladığı süperbilgisayar teknolojisi sayesinde mümkün oldu. 97 milyon sterlin (364,25 milyon lira) değerindeki yüksek performanslı bilgisayar teknolojisi araştırmacıların iklim modelini geliştirmesine ve geçmiş yılların verilerini inceleyerek gelecek konusunda fikir sahibi olmalarına yardımcı oldu.

Kuzey Atlantik Salınımı’nın önemi

‘Kış mevsiminde Kuzey Atlantik Salınımı’nı bir yıl önceden tahmin etme’  başlıklı çalışmadan araştırmacılar yeni süperbilgisayar destekli yöntemin, Birlieşik Krallık’ı önemli ölçüde etkileyen Kuzey Atlantik Salınımı’nın (NAO) geleceğini tahmin etme konusunda çok başarılı olduğunu ifade ediyor.

Kuzey Atlantik Salınımı, İzlanda üzerinde toplanan basınçla Azur takım adaları üzerinde toplanan basınç arasındaki ilişki sonucu ortaya çıkıyor. Eğer bu iki basınç merkezi arasında fark yüksekse, Britanya adalarına batı yönünden daha fazla rüzgar geliyor. Bu da yazların daha serin kışların da daha yağışlı geçmesine sebep oluyor. Ancak basınç farkı çok fazla değilse fazla rüzgar oluşmuyor bu da Birleşik Krallık’ta kışın daha soğuk geçmesi anlamına geliyor.

Met Office bu olayı artık daha etkili bir şekilde takip edip süperbilgisayar hesaplamalarıyla gelecek dönemi daha iyi bir şekilde tahmin edebiliyor. Geçmişteki verileri süperbilgisayar üzerinde deneyen araştırmacılar, 1980’den bu yana kışın oluşan hava durumlarının yüzde 62 isabetle başarılı bir şekilde tespit edilebildiğini gördü.

Kurumun geçmişi çok parlak değil

Met Office geçmişte pek çok farklı durumda yeterli bilgi sağlayamadığı için eleştirilerin hedefi olmuştu. Kurum, 1987’de 22 kişinin öldüğü ve bugünün değeriyle 5 milyar sterlinin (18,78 milyar lira) üzerinde zararın oluştuğu Büyük Fırtına‘nın şiddetini doğru bir şekilde ifade edemediği için suçlanmıştı. Daha yakın bir geçmişte, 2009-2010 kışında havaların çok soğuyacağını önceden tahmin edemeyen kurum, hava durumu sebebiyle trafiğin tıkanması, okulların kapanması, elektriklerin kesilmesi ve 25 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından yine eleştirilerin hedefi olmuştu.

Araştırmanın yöneticisi Nick Dunstone, artık Kuzey Atlantik Salınımı’nı ölçme yeteneği sayesinde, ulaşım, enerji, atık su yönetimi ve sigorta endüstrisi gibi pek çok alanda ekonomik fayda elde edileceğini ifade etti.

Kaynak: The Stack

Birleşik Krallık Meteoroloji Kurumu Met Office, 2014 yılında kuruma sağlanan süperbilgisayar  teknolojisi sayesinde geçmiş yılların hava durumlarını inceleyerek bir sonraki yıl havanın nasıl olacağını tespit eden bir sistem geliştirdi. Kuzey Atlantik Salınımı'nın ne şekilde gerçekleşeceğini tahmin eden sistem, buna göre Birleşik Krallık'ın bu hava olayından ne şekilde etkileneceğini belirleyebiliyor. Böylece kış aylarında havanın sert ve soğuk mu yoksa yağışlı ve nispeten daha ılık mı geçeceği tahmin edilebiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği