Haftanın Özeti: 105

24 – 30 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

2016 yılında İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmaya ‘Evet’ demesine ve Donald Trump’ın ABD Başkanlık Seçimi için Cumhuriyetçi Parti’den aday gösterilmesine tanık olduk. Bir sene için çok şey gördüğünüzü sanıyorsanız yanılıyorsunuz; çünkü [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Korsan Parti İzlanda’da iktidara oynuyor.[/inlinetweet] Anarşistler, hacker’lar, liberteryenler ve geek’lerin oluşturduğu; parti politikasını online anketlerle belirleyen ve hükümetin de aynını yapması gerektiğini düşünen bu yeni nesil parti 4 sene evvel yoktu. Korsan Parti’nin İzlanda için büyük hedefi ise ülkeyi dijital dünyanın dokunulmazlığını garanti altına alan ‘Bit’lerin İsviçresi’ konumuna taşımak. Vikingler’in diyarında yükselişe geçen korsanlar Edward Snowden’e kucak açmaya da hazır. (Bonus: Türkiye Korsan Parti Hareketi)

Panama Belgeleri sızıntısı üzerine seçim talebiyle yürüyüş yapan İzlanda Korsan Parti destekçileri (Halldor Kolbeins / AFP / Getty Images)
Panama Belgeleri sızıntısı üzerine seçim talebiyle yürüyüş yapan İzlanda Korsan Parti destekçileri (Halldor Kolbeins / AFP / Getty Images)

Avustralya’nın doğusundaki Gold Coast kentinde bulunan Dreamworld eğlence parkının yapay nehrinde meydana gelen kazada 4 kişi hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis kazanın nedeni ile ilgili bir açıklama yapmadı. Parkta daha önce gözlem yapma fırsatı bulan kişiler ve kazanın yaşandığı Thunder River Rapids ile daha önce sürüşe katılmış olanlar, eğlence ekipmanlarının eskiliği, bakımlarının gereken sıklıkta yapılmaması ve güvenlik önlemlerinin yetersizliği gibi hususlara dikkat çekiyor. Özellikle ailelerin iyi vakit geçirmek için tercih ettiği eğlence ve su parkları ağırlıklı olarak küçük yaştaki çocukların hayatını kaybettiği trajik kazalarla gündeme geliyor. Kazanın yaşandığı Thunder River Rapids’in çalışma şeklini aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

16 yaşındaki lise öğrencisi Reuben Nsemoh futbol maçında kafasına aldığı darbe sebebiyle komaya girdi. [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]16 yıl boyunca İngilizce konuşan Nsemoh, 3 günlük komadan çıktığında akıcı şekilde İspanyolca konuşuyordu.[/inlinetweet] Anne ve babası çocuklarının kazadan önce İspanyolca’yı biraz konuşabildiğini ancak bilincini kaybettikten sonra ulaştığı akıcılığa daha önce hiç ulaşmamış olduğunu belirtti. Nsemoh iyileştikçe yeni ‘yeteneği’ni kaybediyor. Genç adamın durumu bir tür motor bozulma olan ‘Kompulsif Yabancı Aksan Sendromu’ ile açıklanıyor.

https://youtu.be/c085GtExevo

ABD Hava Kuvvetleri Irak’ta İŞID’e ait bir insansız hava aracını ‘elektronik önlemler’ ile etkisiz hale getirdiğini açıkladı. Kullanılan sisteme ilişkin detaylı bir açıklama yapılamazken İŞID’in bölgede ‘kamikaze dronelar’ kullandığına ve silahlı insansız araçların Ortadoğu’da etkisi gittikçe yaygınlaşan bir ‘tehlike’ yarattığına dikkat çekildi. ABD ‘drone-jamming’ teknolojisine gün geçtikçe daha çok yatırım yapıyor ve IŞİD’i ‘hacklemek’ hükümetin önceliklerinden biri olarak görülüyor. Son olarak 100 adet drone engelleyici silah aldığı öğrenilen Hava Kuvvetleri’nin eski F-16’larını da drone’lara çevirdiği öğrenildi.

Musul Operasyonu‘nun başlamasının ardından koalisyon uçaklarının uçuşunu engellemek için ham petrol yakan IŞİD, bu kez de Mişrak bölgesindeki bir kükürt üretim tesisini ateşe verdi. Açığa çıkan zehirli gaz bulutu (sülfür dioksit) nedeniyle en az iki kişi hayatını kaybetti. NASA tarafından yapılan açıklamada yer alan harita, zehirli gazların Türkiye’ye kadar gelebileceğini gösteriyor.

sulfur

Virginia Üniversitesi ekonomi araştırmacıları Leora Friedberg ve Steven Stern, evliliklerde karşı tarafın memnuniyetini anlayabilmenin ilişkinin devamlılığına etkisini test eden bir araştırma yaptı. Çiftlere iki farklı soru soruldu:

  • Şu anda boşanmış olsaydınız duygu durumunuz nasıl değişirdi?
  • Şu anda boşansanız eşinizin duygu durumu nasıl değişirdi?

Bu sorularda eşinin ilişkideki memnuniyetini yanlış tahmin eden kişilerin evliliklerinin 6 yıl içinde sonlanma ihtimalinin ortalamanın iki katı (yüzde 13-14) olduğu görüldü.

Boşanma denince akla...
? Boşanma denince akla hemen onların adı gelir. ?

Küresel ısınmanın yıkıcı etkileri karşısında özellikle kırılgan konumda olan Akdeniz iklimi ve bitki örtüsü ciddi tehdit altında. Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi araştırmacılarınca yürütülen çalışmaya göre küresel ısınma değerleri sınırlandırılamazsa Güney İspanya’nın çölleşmesi ve yaprağını döken bitkilerden oluşan ormanların Akdeniz havzasından silinmesi bekleniyor.

Akdeniz bitki örtüsü mevsim değişikliklerine karşı kırılgan yapısı ile çölleşmeye son derece uygun.
Akdeniz bitki örtüsü mevsim değişikliklerine karşı kırılgan yapısı ile çölleşmeye son derece uygun.

İngiliz hükümetinin ‘şeker vergisi’ toplama kararının öncesinde Coca-Cola ve Kellogg’s gibi yiyecek içecek üreticileri, ürünlerindeki şeker miktarını azaltma sözü verdi. İşlenmiş gıda sektörünün en önemli oyuncuları, ülkedeki şeker tüketimini 1/5 oranında azaltma hedefiyle ‘benzeri görülmemiş’ bir dizi önlem sunacağını açıkladı. Bu önlemlerden bazıları 16 yaş altını hedef almaktan kaçınmak, daha küçük porsiyonlu ve sağlıklı ürün alternatifleri sunmak olarak belirtilmiş. Bir istisna olarak kırmızı Coca-Cola’nın şeker miktarında değişikliğe gidilmeyeceği de açıklanmış.

İngiltere 'hayatın tadı'nı biraz değiştirip vergilendirmeye hazırlanıyor.
İngiltere ‘hayatın tadı’nı biraz değiştirip vergilendirmeye hazırlanıyor.

ABD, vahşi yaşam kaçakçılığı ile mücadele kapsamında Afrika kanguru farelerini eğitecek. Mevcutta kara mayınlarının ve tüberkülozun (verem) tespitinde faydalanılan bu usta koklayıcıların 100 bin dolar hacminde yasadışı trafiği engellemesi bekleniyor. Tanzanya’da başlatılan pilot projenin, özellikle karıncayiyen derisi ve bazı kereste türleri gibi vahşi yaşam ‘ürünlerini’ içeren sevkiyatların belirlenmesinde ve engellenmesinde faydalı olacağı düşünülüyor. İnsanlardan sonra hayvanlar ve ağaçlar da farelere borçlandı diyebilir miyiz?

Audi 13 birincilik kazandığı 18 yılın ardından, dünyanın en zorlu spor otomobil dayanıklılık yarışı sayılan LeMans’ta artık yarışmayacağını açıkladı. Alman üreticinin bunun yerine tamamen elektrikli araçların yarıştığı Formula E’ye odaklanacağı öğrenildi.

audi-wec-cars

190 ülke ‘yasal düzenlemelerin yerel bir şirket kurmak ve işletmek için uygunluğu’ ölçütüne göre değerlendirildi. 10 farklı başlık altında yapılan puanlamalara göre dünyanın en kolay iş yapılabilen 5 ülkesi Yeni Zelanda, Singapur, Danimarka, Hong-Kong ve Kore. Çalışmanın detayları için Doing Business 2017 raporunu (.pdf) inceleyebilirsiniz. Merak edenlere özet: (geçen yıla kıyasla 6 basamak gerileyen) Türkiye listede 69. sırada.

business

İlk kez 1970’lerde, uç yaşam tarzları sebebiyle İngiliz araştırmacı Ron Lockley’in çalışmalarına konu [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]kırlangıçların 10 ay boyunca karaya ayak basmadan uçabildikleri yeni araştırmalarla kesinlik kazandı.[/inlinetweet] 2 yıl boyunca kuşları takip eden araştırmacılar 13 kuştan yere iniş yapanların dahi göç sürelerinin yüzde 99,5’ini havada geçirdiğini, kalanların ise bir kez bile iniş yapmadığını kaydetti. Kuşlara takılan mikro veri cihazı ile elde edilen bu inanılmaz rakamlar insanı cihazların doğru çalışıp çalışmadığı konusunda şüpheye sürüklüyor. Sonuçlar kuşların metabolizmalarına ilişkin yeni araştırmaları gerektiriyor. Sıradaki araştırmanın bulgularını merakla bekliyor ve uçarak uyuyabilen bu göçmen kuşa saygılarımızı sunuyoruz.

kirlangic
Böyle bir dünyaya konmak istemiyor olabilir mi?

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği