Boşanmayı öngören iki kritik soru

Virginia Üniversitesi'nden araştırmacılar, eşlere sordukları iki soru ile sonraki 6 yıl içinde boşanacak kişileri tespit edebileceklerini gördü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Virginia Üniversitesi ekonomi araştırmacıları Leora Friedberg ve Steven Stern, evliliklerde karşı tarafın memnuniyetini anlayabilmenin ilişkinin devamlılığına etkisini test eden bir araştırma yaptı. Çiftlere iki farklı soru soruldu:

  1. Şu anda boşanmış olsaydınız duygu durumunuz nasıl değişirdi? (1: çok daha kötü olurdu, 5: çok daha iyi olurdu olacak şekilde 1 ile 5 arasında bir not veriniz)
  2. Şu anda boşansanız eşinizin duygu durumu nasıl değişirdi? (Aynı ölçeği kullanınız)

Çalışmanın ardından 6 yıl sonra çiftlerin evliliklerinin nasıl gittiği öğrenildi. 6 yıllık süre içerisinde çiftlerin yüzde 7’sinin boşandığı görüldü. Daha sonra boşananların hangi çiftler olduğu incelendi. Bekleneceği gibi “Boşanırsak daha mutlu olurum” diyen çiftler arasında boşanma oranı ortalamanın daha üstündeyken, “Boşanırsak daha mutsuz olurum” diyenlerin boşanma oranı sadece yüzde 4,8’de kaldı.

screen-shot-2015-02-10-at-2-56-00-pm

Eşini anlamayanların ilişkisi bitebiliyor

Çalışmanın ilginç sonucu ise eşinin ilişkideki mutluluk seviyesini yanlış tahmin eden kişilerin evliliklerinin sona erme oranının ortalamanın neredeyse iki katı olmasıydı. Ankette “Boşanırsak eşim çok üzülür” diyen ancak eşinin yanıtı bu yanıtla örtüşmeyen kişilerin 6 yıl içinde boşanma oranının yüzde 13-14 civarında olduğu görüldü.

Araştırmacılar çalışmanın eşler arasındaki sağlıklı iletişimin önemine dikkat çektiğini dile getiriyor. Eşinin mutluluğu konusunda yanlış tahminde bulunanların ilişkisinin bitmesinin sebebi olarak ise Steven Stern şunları söylüyor:

Düşünün ki eşiniz ilişkinizin gidişatından gayet memnun. Bunu bilmek ilişkideki davranış şeklinizi etkiler miydi? Evet. Böyle düşündüğünüzde ilişkide daha dikkatsiz davranmaya başlayabilir ve karşı tarafa daha talepkar yaklaşabilirsiniz. Örneğin bir akşam yemeği planını son dakikada iptal etmekte bir sakınca görmezsiniz. Ancak eşiniz tahmin ettiğiniz kadar mutlu değilse, hatta bir süredir ayrılmayı düşünüyorsa sizin sakıncasız olduğunu zannettiğiniz hareketinizi “O da zaten ilişkiye çok önem vermiyor” şeklinde yorumlayabilir. Eğer eşler birbirleri ile iletişim kurmazlarsa bu tarz yanlış anlaşılmaların ortaya çıkması neredeyse kaçınılmazdır.

Çözüm: iletişim

Bu soruların cevabının ilişkiye bu kadar direkt etki etmesinin bir sebebi de eşinin ilişkide ne kadar mutlu olduğunu tahmin edemeyen kişilerin ilişkiye yeterince dikkat etmemesi de olabilir. Eşinin memnuniyetsizliğinden haberdar olmayan kişi eşiyle yeterince iletişim kurmuyor ve onunla ilgilenmiyor olabilir.

Yıllardır yapılan pek çok araştırmadan anlaşıldığı gibi ilişkide memnuniyet o ilişkinin daha uzun sürmesini sağlıyor. Sağlıklı ilişki mi memnuniyet getiriyor yoksa memnun olan kişiler mi daha sağlıklı ilişkiler kuruyor bu henüz belirlenebilmiş değil. Ancak araştırmaların bize gösterdiği şey, eşler arasındaki iletişimin sıkı tutulması gerekliliği. Böylece küçük mutsuzluklar konuşarak ifade edilebilir ve büyümeden ortadan kaldırılabilir. Sıkıntılarını kendilerine saklayan kişilerin yavaş yavaş eşinden uzaklaşması genellikle kaçınılmaz bir sonuçtur.

Kaynak: Business Insider

Virginia Üniversitesi ekonomi araştırmacıları Leora Friedberg ve Steven Stern, evliliklerde karşı tarafın memnuniyetini anlayabilmenin ilişkinin devamlılığına etkisini test eden bir araştırma yaptı. Çiftlere iki farklı soru soruldu:

Şu anda boşanmış olsaydınız duygu durumunuz nasıl değişirdi?
Şu anda boşansanız eşinizin duygu durumu nasıl değişirdi?

Bu sorularda eşinin ilişkideki memnuniyetini yanlış tahmin eden kişilerin evliliklerinin 6 yıl içinde sonlanma ihtimalinin ortalamanın iki katı (yüzde 13-14) olduğu görüldü.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği