“İnternetten tanışmak” artık ilişkiler için en popüler başlangıç şekli

Bir sosyolog tarafından yapılan araştırma, 2009-2017 yılları arasında heteroseksüel çiftlerin yüzde 40'ının internetten tanıştığını gösteriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir araştırma, çevrim içi flört uygulamalarının ve internet sitelerinin bir ilişkiye başlamak için en popüler ortamlar haline geldiğini gösteriyor.

Stanford Üniversitesi’nden Sosyolog Michael Rosenfeld‘in yaptığı araştırma henüz tamamlanmadı ancak 2009-2017 yılları arasında heteroseksüel (karşı cinse ilgi duyan) çiftlerin yüzde 40’ının internetten tanıştığını gösteriyor.

Araştırma, eskiden en yaygın tanışma biçimi olan arkadaş aracılığıyla birileriyle tanışma oranının yüzde 20 olduğuna ve giderek azaldığına dikkat çekiyor. En yaygın ikinci tanışma yeri ise bar veya restoranlar. Bu mekanlarda tanışma oranı yüzde 27. İş yerinde, aile veya komşular aracılığıyla, okulda, üniversitede ya da kilisede birileriyle tanışıp ilişkiye başlama oranı yüzde 10 civarında ve giderek azalıyor.

İnternetten tanışmanın olumsuz yönleri de olduğunu düşünenler mevcut ancak Michael Rosenfeld’e göre bu kötü bir şey değil: “Endişelenecek bir şey görmüyorum. Çevrim içi flört uygulamaları partner bulmak isteyen insanlar için yeterli. Anneniz ya da arkadaşlarınız bir avuç insan tanıyor. Match.com ise bir milyon insan tanıyor.”

Erken evlenenlerin boşanması daha muhtemel

Bütün bunların yanı sıra, insanların günümüzde kariyere öncelik vererek daha uzun süre bekar kalması olumlu bir şey olabilir. Zira 22 yaşından önce yapılan evliliklerin yüzde 60 kadarı boşanmayla sonuçlanıyor. 29-34 yaşları arasında evlenenlerin ise sadece yüzde 36’sı boşanıyor. Rosenfeld “Yaş, birçok açıdan önemli. Yaşınız ilerledikçe kendinizi ve karşınızdakini daha iyi tanıyorsunuz. Her ikiniz de kendinizle ilgili bir şeyleri çözdükten sonra evlenmek daha sağlıklı.” diyor.

Kaynak: 9to5Mac

Stanford Üniversitesi'nden Sosyolog Michael Rosenfeld'in halen sürdürdüğü bir araştırma, 2009-2017 yılları arasında heteroseksüel (karşı cinse ilgi duyan) çiftlerin yüzde 40'ının internetten tanıştığını gösteriyor. Araştırma, eskiden en yaygın tanışma biçimi olan arkadaş aracılığıyla birileriyle tanışma oranının yüzde 20 olduğuna ve giderek azaldığına dikkat çekiyor. En yaygın ikinci tanışma yeri ise bar veya restoranlar. Bu mekanlarda tanışma oranı yüzde 27. İş yerinde, aile veya komşular aracılığıyla, okulda, üniversitede ya da kilisede birileriyle tanışıp ilişkiye başlama oranı yüzde 10 civarında ve giderek azalıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği