Tartışma şekliniz sağlığınızı etkiliyor

Uzun süredir evli çiftler üzerinde yapılan bir araştırmada, tartışma sırasında takınılan tavrın gelecekte kişinin sağlığını etkilediği tespit edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Berkeley Kaliforniya Üniversitesi‘nde 20 yıl boyunca devam eden araştırmaya göre ikili ilişkilerde tarafların tartışma şekli, gelecekte ne gibi hastalıklar yaşayacaklarının göstergesi olabilir. Uzun süredir evli olan çiftler üzerinde yapılan araştırmada, tartışma sırasında takınılan tavırlar iki farklı kategoride incelendi. Buna göre tartışırken sesini yükselten, kaşlarını çatan ve dudaklarını sıkıca kapatan kişiler ‘öfke gösterenler’ olarak nitelendi. Tartışmada gözlerini kaçıranlar, boyun ve omuz bölgesini kasanlar ve yüzünü asanlar ise ‘kendini tutanlar’ olarak adlandırıldı.

Her 5 yılda bir laboratuvara gelip gözetim altında 15 dakika boyunca konuşması istenen katılımcıların tartışma anında kaydedilen verileri, daha sonra elde edilen sağlık verileriyle karşılaştırıldı. Buna göre tartışırken öfke gösterenlerin ilerleyen yıllarda göğüs ağrısı, yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler hastalıklar yaşadığı, kendini tutanların ise bel ağrısı, kas tutulması gibi kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları yaşadığı tespit edildi.

“Kimimiz öfkeyi kimimiz içe kapanmayı seçeriz”

Northwestern Üniversitesi’nden Prof. Claudia Haase araştırma ile ilgili şunları söyledi: “Eşler arasında sadece 15 dakika süren aile içi tartışmalar sırasında gösterilen duyguları gözlemleyerek 20 yıl içinde oluşacak sağlık problemlerini tahmin etmeyi başardık. Her evlilikte tartışmalar olur ve insanlar bununla başa çıkmak için farklı yöntemler kullanır. Kimimiz öfke patlamasıyla kendini ifade ederken kimimiz içine kapanmayı tercih eder. Çalışmamız farklı duygusal davranışların uzun vadede yaşanacak sağlık problemlerinin öncüsü olabileceğini gösterdi”

Çalışmaya katılan 156 orta yaşlı heteroseksüel çiftin bugünkü yaşları 50 ila 90 arasında değişiyor. San Francisco Körfezi bölgesinde yaşayan çiftlerin ilişkileri ilk olarak 1989 yılında incelenmeye başladı. Her 5 yılda bir düzenlenen 15 dakikalık seansların ardından katılımcılardan sağlık durumları ile ilgili formları doldurması istendi. Araştırmada üzüntü ve korku gibi duyguların da sağlığa etkisi incelendi ancak bu duygularla eşleştirilebilecek kayda değer verilere rastlanmadı.

Araştırma sonucunda erkeklerin gösterdiği duygu ile yaşadığı sağlık sorunları arasında daha belirgin bir ilişki bulunurken, kadınların da benzer ilişkilere dair bulgular gösterdiği ancak bu bulguların erkeklerde olduğu kadar belirgin olmadığı ifade edildi.

Araştırmayı yürüten psikolog Robert Levenson “Uzun yıllardır olumsuz duyguların olumsuz sağlık koşullarına sebep olabildiği biliniyordu. Bizim yaptığım araştırma ile bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olma şansımız oldu” diye konuştu.

Unhappy young couple having an argument

Berkeley Kaliforniya Üniversitesi'nde uzun yıllar süren araştırmalar neticesinde, kişinin tartışma sırasında davranış şeklinin gelecekte yaşayacağı sağlık problemlerinin göstergesi olduğu tespit edildi. Buna göre tartışırken bağırarak ya da mimikleriyle öfkesini ifade edenler ileride kardiyovasküler hastalıklara yakalanıyor. Tartışmada kendini tutup içine kapananlar ise kas ve iskelet sistemi hastalıkları yaşıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği