Microsoft’un yaratıcılık temalı yeni ürünleri

Microsoft dün gerçekleştirdiği etkinlikte yazılım, donanım ve şirket felsefesi bakımından hayata geçirdiği pek çok yeniliği tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft, dün gerçekleştirdiği etkinliğinde pek çok yenilik tanıttı. Hem yazılım hem donanım anlamında gerçekleştirilen yeniliklerin yanında Microsoft, genellikle Apple ürünleri kullanmasıyla bilinen sanatçıları ve içerik üreticileri de kendi platformlarına davet ediyor. Yaratıcılık konusuna odaklanan etkinlikte Windows 10’un yeni sürümü Creators Update (Yaratıcıların Güncellemesi) tanıtıldı. Ayrıca etkileyici bir masaüstü bilgisayar da etkinlikte sergilendi.

Windows 10 Creators Update

Windows 10 ilk büyük güncellemesini, Creators Update adıyla 2017’nin başında gerçekleştirecek. Yeni güncelleme 3D tasarım için yeni araçlar, Xbox uygulaması için canlı ekran yayını ve turnuva oluşturma seçenekleri ve insanları Windows’un merkezine yerleştiren yeni iletişim özellikleri sunuyor. Microsoft’un Windows’tan sorumlu başkan yardımcısı Terry Myerson, Windows 10’un yeni dalga bilişim üzerine etkisinin Gutenberg’in matbaaya olan etkisi gibi olmasını istediğini belirtti.

3D Paint

Microsoft klasik Paint uygulamasına kelimenin tam anlamıyla yeni bir boyut kazandırdı. 3D etrafında şekillenen yeni uygulama fotoğrafları kolayca 3D ‘hatıralara’ dönüştürebiliyor, Minecraft’ta oluşturulan yapıların üç boyutlu çıktısını alabiliyor ve çevredeki her şeyi etkileşimli bir nesneye dönüştürebiliyor. Uygulama üzerinde oluşturulan görseller Hololens ya da diğer VR/AR gözlükler ile gerçek ortamlara taşınabiliyor.

Windows VR gözlükler

HoloLens platformunun yanı sıra Microsoft Windows 10 ile uyumlu ilk sanal gerçeklik gözlüklerini açıkladı. 299 dolardan satışa sunulacak gözlükler, HoloLens gibi Windows Holographic platform üzerinde kullanılacak. HP, Dell, Lenovo, Asus ve Acer tarafından üretilip satılacak bu gözlükler için bir tarih verilmedi.

Xbox canlı yayın

Windows Creators Update ile birlikte Xbox uygulamasının içinde canlı yayın standart bir özellik olarak gelecek. Xbox Live’ın da bir parçası olacak olan bu uygulama kullanıcıların Xbox Live arkadaşlarını takip edebilmesini sağlayacak. Oyuncular ayrıca oyun içinde yorumları ya da önerileri de aktif hale getirebilecek. Ayrıca Arena platformu üzerinden özelliklerini oyuncuların belirlediği turnuvalar düzenlenebilecek. Creators Update’le birlikte Xbox’a Dolby Atmos ses desteği de geliyor.

Windows People

Microsoft kullanıcıların birbiriyle etkileşim kurabilmesi için yardımcı olma konusunda oldukça ciddi. Creators Update ile birlikte ‘önemli kişilerle’ iletişim direkt olarak görev çubuğu üzerinden gerçekleştirilebilecek. Gönderilmek istenen dosyalar görev çubuğunun üzerinde bulunan ikonların üzerine sürüklenip bırakılarak gönderilebilecek. Ayrıca Facebook’taki dürtme uygulamasına benzer bir uygulama ile insanlar birbirlerine çıkartma ya da 3D objeler göndererek kendilerini hatırlatabilecek.

Surface Studio

Microsoft, Surface donanımlarına Surface Studio modeliyle yeni bir ekleme yaptı. Sadece 12,5 mm kalınlığa sahip 28 inç dokunmatik ekranıyla Studio oldukça şık görünüyor. 4K ekranlara göre yüzde 66 daha yüksek çözünürlüğe sahip olduğu belirtilen ekran GeForce 980M ekran kartı ile destekleniyor. Cihaz Intel i7 işlemci, 32 GB RAM ve 2 TB hard disk barındırıyor. Çok farklı açılarda eğilebilen ekran bir tasarımcının üzerinde çalışmak isteyeceği ideal yüzeyi yaratmak için tasarlanmış gibi. Bugünden itibaren ön siparişle alınabilen cihaz 2 bin 999 dolara satılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=BzMLA8YIgG0

Surface Dial

Surface Dial Microsoft’un yeni Surface cihazları için geliştirilmiş yeni bir girdi cihazı. Dokunmatik geribildirim sağlayan cihaz döndürülerek ekranda çıkan menüler arasından seçim yapılabiliyor ya da diğer sayfalara geçiş yapılabiliyor. Cihazı eğer Surface Studio ile kullanıyorsanız direkt olarak ekranın üzerine yerleştirip etrafında çıkan menü ile de işlem yapabiliyorsunuz. Kasım’dan itibaren satışa sunulacak olan cihazın fiyatı 99,99 dolar. Surface Studio’yu ön siparişle alanlara ise ücretsiz olarak sunuluyor.

Surface Book i7

Microsoft etkinlikte yeni bir Surface Book tanıtmadı ancak geçtiğimiz yılın modeline bazı güncellemeler getirdi. Artık i7 işlemci ile satılan cihazın pil ömrü de 16 saate çıkarıldı. Yeni soğutma sistemiyle ve daha ince yapısıyla da öne çıkan bilgisayar Kasım’dan itibaren 2 bin 399 dolara satın alınabilecek.

https://www.youtube.com/watch?v=A1OsmndtIrY

Gelecekte ne beklemeliyiz?

Microsoft herkesin bir üretici olduğu bir gelecek hayal ediyor ve bunun üzerine yatırım yapıyor. Gelecekte de bu amaca hizmet eden ürünler görmemiz mümkün. Kullanıcılar hangi yöntemi tercih ederse etsin, Microsoft bu yaratıcı sürecin içinde olmak istiyor. Şirketin CEO’su Satya Nadella sanal ve gerçeğin iç içe olduğu karışık gerçeklikleri 3D içerik, artırılmış gerçeklik ve Windows’un Office ve oyunları birleştirmesi ile hayata geçirmeyi amaçladığını söyledi.

Kaynak: The Verge

Microsoft, dün gerçekleştirdiği etkinliğinde pek çok yenilik tanıttı. Hem yazılım hem donanım anlamında gerçekleştirilen yeniliklerin yanında Microsoft, genellikle Apple ürünleri kullanmasıyla bilinen sanatçıları ve içerik üreticileri de kendi platformlarına davet ediyor. Yaratıcılık konusuna odaklanan etkinlikte tanıtılan yazılım ve donanımlar şu şekilde:

  • Windows 10 Creators Update
  • 3D Paint
  • Windows VR gözlükler
  • Xbox canlı yayın
  • Windows People
  • Surface Studio
  • Surface Dial
  • Surface Book i7

https://www.youtube.com/watch?v=kpmTSQyET2A

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği