Dizüstü Microsoft Surface tanıtıldı

Dün yapılan bir etkinlikte, Microsoft yeni Surface Laptop'ı tanıttı. Ön siparişleri başlayan cihazlar 999 Dolar'dan başlayan fiyatlarla satılacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dün yapılan bir etkinlikte, Microsoft yeni Surface Laptop’ı tanıttı. Ön siparişleri bugün itibarıyla başlayan cihazlar 999 Dolar’dan (yaklaşık 3 bin 525 Lira) başlayan fiyatlarla satılacak. Yeni cihazlar Windows’un geçmişte Windows 10 Cloud olarak bilinen 10 S versiyonunu kullanacak.

Yeni dizüstü bilgisayarlarda 13,5 inç PixelSense ekran bulunacak. Dört farklı renkte (Platinyum, Şarap Rengi, Kobalt Mavisi ve Grafit Altın) sunulan cihazların klavyeleri Alcantara mikrofiber malzeme ile kaplı olacak. Surface Laptop sadece 1,25 kg ağırlığında. 3:2 görüntü oranına sahip cihazlar mevcut Surface Pen’i de destekliyor.

Farklı performans ve fiyat seçenekleri

Cihazlar Intel Core i5 ve i7 işlemcileri kullanıyor. 4, 8 ya da 16 GB RAM seçenekleri bulunan cihazlar, 512 GB’a kadar depolama alanı sunuyor. 999 Dolar fiyatı olan model i5 işlemci, 4 GB RAM ve 128 GB depolama alanı ile sunulurken, i7 işlemcili, 16 GB RAM’e ve 512 GB depolama alanına sahip bir model satın almak isterseniz cihazın fiyatı 2 bin 199 Dolar’a (yaklaşık 7 bin 770 lira) kadar çıkıyor.

Microsoft, yeni bilgisayarların 14,5 saatlik pil ömrü olduğunu iddia ediyor ancak bu iddialar çoğu zaman gerçek hayattaki kullanımla uyuşmuyor.

 

Microsoft yeni cihazlarını MacBook Air ve MacBook Pro’lara rakip olarak sunuyor. Ancak Surface Laptop’ın yeni bir kategori oluşturduğunu iddia edenler de var. Bu Microsoft Surface Laptop’lar, Google’ın Chromebook’ları ile yarışması planlanan ucuz Windows 10 cihazlardan değil. Surface Laptop daha çok ‘premium’ bir cihaz olarak üretilmiş.

Microsoft, Surface Laptop ile okullarda yer almak istiyor. Öğrenciler ve öğretmenler için ideal olarak tasarlanan cihazlarda Windows 10 S versiyonu bulunuyor. Bu versiyona Windows tarafından onaylanmayan hiçbir yazılım yüklenemiyor. Böylece virüs ya da kötü amaçlı yazılımlardan koruma sağlanıyor. Dileyen kullanıcılar 49 Dolar ödeyerek, işletim sistemini Windows 10 Pro’ya yükseltebiliyor. Böylece cihaza her türlü yazılım yüklenebiliyor. Bu yükseltme işlemi öğrenciler ve öğretmenler için ise ücretsiz olarak gerçekleştirilebiliyor.

Minecraft: Education Edition güncellemeleri

Şirket Minecraft: Education Edition (Eğitim Sürümü) için yeni bir kod geliştiriciyi tanıttı. Böylecce oyuncular oyun içinde bir şeyler oluşturmak, hareket ettirmek ve inşa etmek için kod yazabilecek. Tynker ve ScratchX gibi eğitim platformları da oyuna entegre edilecek. Microsoft’un JavaScript eğitimi için geliştirdiği MakeCode adlı açık kaynak platformu da oyuna dahil olacak. Öğrenciler Minecraft: Eğitim Sürümü’nü bir yıl boyunca ücretsiz olarak kullanabilecek.

Karışık gerçeklik

Microsoft, Windows 10 S’in yeni özellikleri ile karışık gerçekliği okullara getirmeyi amaçlıyor. Sadece Kuzey Amerika’da, 3D sanat eseri üretimi konusunda en az 7 milyon yeni iş yaratılması bekleniyor. Sanal, artırılmış ve karışık gerçekliği sınıflara dahil etmeyi planlayan şirket, öğrenciler için yaratıcı bir ortam sunmanın peşinde.

Microsoft ayrıca sınıflarda kullanılmak üzere geliştirdiği 3D ve karışık gerçeklik cihazlarını 2018’den itibaren kullanıma sunmayı planlıyor. Paketlerde tarih, fen, matematik ve ticaret gibi konular yer alacak.

Kaynak: ZDNet, CNet

 

Dün yapılan bir etkinlikte, Microsoft yeni Surface Laptop'ı tanıttı. Ön siparişleri bugün itibarıyla başlayan cihazlar 999 Dolar'dan (yaklaşık 3 bin 525 Lira) başlayan fiyatlarla satılacak. Yeni cihazlar Windows'un 10 S versiyonunu kullanacak. Yeni dizüstü bilgisayarlarda 13,5 inç PixelSense ekran bulunacak. Dört farklı renkte (Platinyum, Şarap Rengi, Kobalt Mavisi ve Grafit Altın) sunulan cihazların klavyeleri Alcantara mikrofiber malzeme ile kaplı olacak. Surface Laptop sadece 1,25 kg ağırlığında. 3:2 görüntü oranına sahip cihazlar mevcut Surface Pen'i de destekliyor. Cihazlar Intel Core i5 ve i7 işlemcileri kullanıyor. 4, 8 ya da 16 GB RAM seçenekleri bulunan cihazlar, 512 GB'a kadar depolama alanı sunuyor. Cihazın fiyatı, özelliklerine göre 2 bin 199 Dolar'a (yaklaşık 7 bin 770 lira) kadar çıkıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği