Amazon’un kasasız mağazası kapılarını açıyor

Kasa kuyruğunda bekleme zahmetini ortadan kaldıracak Amazon Go mağazası bugün Seattle'da açılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İlk Amazon Go mağazası bugün ABD’nin Seattle eyaletinde açılıyor. Böylece Amazon hesabı ve Amazon Go uygulaması olan herhangi birisi kasa kuyruğuna girmesine gerek kalmadan istediğini alıp çıkabilecek.

Amazon Go, Amazon’un tek bir tıkla internet alışverişi yapma fikriyle aynı noktadan yola çıkarak market konseptini yeniden kurma çabasının bir parçasını oluşturuyor. Müşteriler kendilerine özel QR kodlarla markete giriş yaptıktan sonra raflardaki ağırlık sensörüyle beraber çalışan tepe kameraları kişilerin hangi ürünleri aldığını takip edecek. Alışveriş bittiğinde de kasada kuyruk bekleme zahmeti çekmeden müşteri çıkıp gidecek. Amazon Go sistemleri, raflardan alınan ürünlerin ücretini otomatik olarak kişinin hesabından çekecek ve makbuzu uygulamaya gönderecek.

Geek Wire editörü Todd Bishop geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Amazon Go denemesinde markette geçirdiği sürenin tam olarak 23 saniye olduğunu söylüyor. Tabii ki isteyenler markette daha fazla vakit geçirip sepetlerini doldurabilir. Şirket, takip sisteminin aynı reyonun önünde yan yana duran birden fazla insanı ayırt edebilecek kadar hassas olduğunu söylüyor. Örneğin kimin bir kutu yoğurt veya kimin kek aldığı ya da kimin sadece raflara göz attığı tespit edilebiliyor. Ayrıca kişi bir şey alıp yerine bıraktığında da sistem bunu ayırt edebiliyor. Böylece sadece etiketleri okumak isteyen bir müşterinin hesabına yanlışlıkla süt veya cips yazılmamış oluyor.

Amazon Go Teknoloji Başkan Yardımcısı Dilip Kumar “Amazon Go, ‘müşteriler için zahmetsiz bir tecrübe’ yaratmak amacıyla makine öğrenimi ve bilgisayar görüntüsü arasındaki sınırları zorlamayı amaçlıyor.” diyor.

Amazon Go geleceğin mesleklerine dair ne ifade ediyor?

Amazon Go’nun otomatikleştirilmiş yaklaşımının perakende satıcılarına daha az ihtiyaç duyulacağı anlamına geldiği gayet açık. Bishop ve Kumar, Amazon Go ziyaretleri sırasında tezgahın arkasında taze yiyecek hazırlayan mutfak çalışanları dışında 160 metrekarelik markette sadece iki çalışan gördüklerini söylüyor. Bunlardan biri kimlik kontrolü yapmak için alkol reyonunda diğeri ise gelen müşterileri karşılamak için girişte bekliyordu.

İlk kez 2016’nın Aralık ayında duyurulan ve o zamanlar sadece Amazon çalışanları tarafından kullanılabilen Amazon Go mağazasının aslında 2017’nin ilk aylarında hizmete sunulması planlanıyordu. Mağazanın açılışında gecikme yaşanmasının sebepleri arasında içeride çok fazla insan varken sistemde sorunlar yaşanması ve sistemin yerinden oynatılan bazı ürünleri takip ederken güçlük çekmesi gösteriliyordu. “Sistemin raftan alınan bir ürünü yanlış tespit ettiği oldu mu hiç?” sorusunu Kumar “Çok nadir. Sistem son derece doğru işliyor.” şeklinde cevapladı. Kumar, Amazon Go konsepti ve ‘Al ve çık’ teknolojisi üzerinde son beş yıldır çalıştıklarını ifade ediyor.

“Peki neden halka açılmakta gecikildi?” sorusunaysa “Marketi Amazon çalışanlarına açtığımızda algoritmaları eğitebilmek ve müşteri geri bildirimlerinden yararlanabilmek için fazlaca trafiğe ihtiyacımız olduğunu biliyorduk. Bu trafiği elde edebilmek için de marketi halka açmamız gerektiğini düşündük. Fakat hiç beklemediğimiz bir şekilde ihtiyacımız olan her şeyi Amazon çalışanlarından öğrenebileceğimiz kadar trafik elde ettik. Bu yüzden de hizmeti halka sunmakta acele etmedik.” şeklinde yanıt verdi.

Amazon.com marketteki ürünlerle ilgili reklam göstermeyecek

Amazon Go’da satılan ürünler arasında batarya (Amazon Basics tabii ki), yara bandı, ağrı kesici ve soğuk algınlığı ilaçları da var fakat marketin geneli yiyecek ve içecek ürünlerine ayrılmış durumda. Amazon Go konsepti açıklanır açıklanmaz mahremiyet endişeleri de beraberinde gelmişti. Amazon Go, yeni bir şey tecrübe etmek söz konusu olduğunda mahremiyetinden bir miktar ödün vermekten rahatsızlık duymayanlar için herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Fakat eğer fiziksel perakende sektörünün geleceği buysa, hareketlerinin bilgisayarlar tarafından bu kadar yakından takip edilmesinden rahatsızlık duyan insanlara nasıl bir açıklama yapılacak? Kumar, Amazon Go sisteminin odak noktasının raflardaki ürünlerle müşteriler arasındaki etkileşim olduğunu vurgulayarak “İnsanların acelesi var. Herkes telaş halinde. İnsanlar kuyruklarda beklemek istemiyor. Amazon Go’nun dayanağı da bu: müşteri olarak vaktinize saygı duymak.” diyor.

Amazon Go ile Amazon.com (en azından şimdilik) bağlantılı değil. Mesela raftan bir ürün alıp yerine bırakırsanız Amazon.com size o ürünle ilgili bir reklam göstermeyecek. Kumar, ileride böyle bir bağlantı kurulup kurulmayacağına dair yorum yapmadı.

Kaynak: Geek Wire

Amazon Go uygulaması ve Amazon hesabı olan herhangi birinin kasa kuyruğu bekleme zahmeti çekmeden alışveriş yapmasını sağlayacak ilk Amazon Go mağazası bugün Seattle'da açılıyor. Müşteriler kendilerine özel QR kodları okutarak markete giriş yaptıktan sonra raflardaki ağırlık sensörüyle beraber çalışan tepe kameraları müşterinin hangi ürünleri alıp bıraktığını takip edecek. Amazon Go sistemi sayesinde, raflardan alınan ürünlerin ücreti otomatik olarak kişinin hesabından çekilecek ve makbuz uygulamaya gönderilecek.

11 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği