Amazon Go’ya Çin yorumu

Çinli e-ticaret şirketi Taobao, Amazon ile rekabet etmek için Tao Cafe adı verilen kasasız bir dükkanı geçtiğimiz günlerde kullanıma sundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli e-ticaret şirketi Taobao, Amazon ile rekabet etmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Tao Cafe adı verilen kasasız bir dükkan geçtiğimiz günlerde Çin’in Hangzhou şehrinde kullanıma sunuldu. Müşteriler kapıda akıllı telefonlarını taratarak dükkana girebiliyor ve içeride diledikleri şeyleri alabiliyor. Müşteri kapıdan çıkarken, dükkandan aldığı şeyler kendisine fatura edilip akıllı telefon aracılığıyla bildiriliyor. Bu konsept Amazon’un tanıttığı Amazon Go konseptine çok benziyor.

200 metrekare alana kurulu Tao Cafe hediyelik eşyaların yanı sıra yiyecek içecek de servis ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu, yüzlerce Çinli müşteri bu yeni deneyimi yaşamak için Tao Cafe’ye akın etti. Buradan yapılan alışverişler Alibaba’nın Taobao uygulaması üzerinden Alipay aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Müşterilerin ödeme işleminin gerçekleşmesi için dükkanın çıkışındaki iki kapılı alanda birkaç saniye beklemesi gerekiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=r19TGKizkzs

Çin devlet ajansı Xinhua’ya konuşan bir müşteri “Kasasız dükkan çok farklı bir alışveriş deneyimi.” yorumunu yaptı.

“Restoran işine girmiyoruz”

Bu yeni dükkan Alibaba’nın gelecek planlarını şekillendirmek için açılmışa benzemiyor. Alibaba’nın Pazarlama Müdürü Chris Tung “Bu kafe bizim daha fazla kafe açacağımız anlamına gelmiyor. Biz restoran işine girecek değiliz. Amacımız çevrimiçi müşterilerimizi çevrimdışı bir ortamda bir araya getirmek ve neler yapılabileceğini göstermekti.” dedi.

Aylık 369 milyon aktif kullanıcısı ile Taobao Çin pazarında çok büyük bir paya sahip. Üstelik bu müşterilerin yaklaşık 150 milyonu uygulamayı her gün kullanıyor.

Kaynak: Mashable

Çinli e-ticaret şirketi Taobao, Amazon ile rekabet etmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Tao Cafe adı verilen kasasız bir dükkan geçtiğimiz günlerde Çin’in Hangzhou şehrinde kullanıma sunuldu. Müşteriler kapıda akıllı telefonlarını taratarak dükkana girebiliyor ve içeride diledikleri şeyleri alabiliyor. Müşteri kapıdan çıkarken, dükkandan aldığı şeyler kendisine fatura edilip akıllı telefon aracılığıyla bildiriliyor. Bu konsept Amazon’un tanıttığı Amazon Go konseptine çok benziyor.2 yanıt

  1. Mehmet Özgal avatarı
    Mehmet Özgal

    Bu işlemi bir internet bağlantısı mı ile yapıyorlar ? Yani ürünü alıp kapıdan çıkarken bir uygulama, ürün ve alan kişi arasında nasıl bir bağlantı kuruluyor ? Ürünü alan kişi mobil veriyi kapatıp çıktığında nasıl oluyor ? Kafam karıştı açıkçası

    1. Suhan Sera avatarı

      Tarattığı karekod eşsiz bir kimlik ; telefona yüklediğin andan itibaren o kimlik , telefon numaran ile ilişkilendiriliyor. Kapıdan girdin ve karekodu tarattın ; aldığın her şeyi gene bu karekodu göstererek alıyorsun ve her şey o karekod özelinde birikiyor ; bir nevi e ticaret yaparken ürünü sepete atmak gibi. Çıkarken gene o kakekodu okuttuğunda, sepetinde bekleyen her şey faturalanıyor ve gsm faturana yansıyor.

Yorumunuz: