Peki reklam panoları da bizi görecek mi?

ABD’li reklam zincirleri sokaklara asılan ilanları kimlerin gördüğünü takip etmek için cep telefonlarının konum bilgisini kullanmaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ülkemizde de faaliyet gösteren ABD’li reklam panosu firması Clear Channel, ABD’nin bazı eyaletlerine yerleştirdiği reklam panolarını kimlerin gördüğünü takip etmek için cep telefonlarının konum bilgisini kullanmaya başladı.

Cep telefonu operatörü AT&T dahil pek çok firmayla çalışan Clear Channel, reklam panolarının yakınından geçen kişilerin cinsiyeti ve yaşı gibi bilgileri, reklam verenlerle paylaşarak reklamların daha etkili olmasını sağlıyor. Bu verileri AT&T’den ya da PlaceIQ ve Placed gibi kullanıcıların konum bilgisini kaydeden uygulamalardan toplayan firma, kişilerin bilgilerinin anonim olarak kaydedildiğini ve kimliklerini açığa çıkaracak bilgileri depolamadıklarını ifade ediyor.

https://vimeo.com/106389739

Clear Channel Araştıma Departmanı Başkan Yardımcısı Andy Stevens, “Bu veriler o reklam panosuna bakan kişilerin ortalama olarak nasıl kişiler olduğunu gösteriyor. Tabii ki bu da reklam veren için oldukça değerli” şeklinde konuştu. Stevens böyle bir hizmetin kulağa biraz ürkütücü geldiğini de kabul ediyor. Şirketin, mobil reklam veren şirketlerin yıllardır kullandığı verilerin aynısını kullandığını belirten Stevens, “Bizim zaten var olan bir ekosisteme yeni girdiğimizi unutmamak gerek” diye konuştu.

Yıllardır reklam panolarını kimlerin gördüğünün tespit edilememesi reklam şirketlerini çeşitli yöntemler denemeye itmişti. Panonun önünden geçen otomobilleri sayan şirketlerin yanı sıra yakın dönemde reklam panolarına küçük kameralar yerleştirerek yoldan geçenlerin tepkilerini kaydeden şirketler olduğu da biliniyor.

Bu uygulamaların verileri anonim olarak topladığı ifade edilse de kişisel veri gizliliği ve mahremiyet savunucuları özellikle cep telefonlarından toplanan verilerden oldukça rahatsız. İnsanların çoğu zaman takip edildiklerinin farkında bile olmaması, ya da buna izin verdiklerini unutmuş olmaları önemli bir problem olarak görülüyor.

Öte yandan, Clear Channel’ın uygulamasını kullanan bir ayakkabı firması satışlarında ve marka bilinirliklerinde artış tespit ettiklerini belirtti. Clear Channel, Los Angeles ve New York dahil olmak üzere 11 farklı pazarda bu hizmeti sunmayı planladığını belirtti.

Açıkhava reklam alanlarını kiralayan Clear Channel, cep telefonlarından topladığı konum bilgisini panoların ne kadar görüldüğünü ölçmek için kullanıyor. Firma bu bilgileri cep telefon lokasyonları ve mobil uygulamalardan aldığı verilerden topluyor.

2 Yorum

  • Açıkhava Led reklam panolarının ölçümlemesi ile yapılan çalışmalar uzun süredir var .
    Ama Clear Channel bu ölçümleme ile sadece panonun önünden geçenleri işaretliyebiliyor ki bu da onların reklamı görüp görmediklerini açıklar nitelikte değil.
    Ayrıca GSM şirketlerinin yaptığı bu bilgi paylaşımı kişisel veri gizliliği kavramını zedeliyor.
    Bir süredir araştırma grubumuz bu konuyla ilgili çalışmalar yaparak hem reklamların “izlenmesini aarttıracak” hem de “ölçümlenmesini” sağlayacak bir yöntem geliştirmeyi başardık. İki hafta sonra Türkiyedeki tek ölçümleme kuruluşu olan Nielsen ile paylaşacağız.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği