Ateşinizi ölçen ilaç reklamı

Polonya’nın başkenti Varşova’ya, termal kamera ile yoldan geçenlerin vücut ısısını ölçen bir reklam panosu yerleştirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en büyük ilaç üreticilerinden GlaxoSmithKline (GSK) ve en köklü reklam ajanslarından Saatchi&Saatchi işbirliği ile hazırlanan yeni reklam panosu yoldan geçenlerin hasta olup olmadığını biliyor. Termal kamera ve büyük bir ekran kullanılarak oluşturulan sistem kişilerin vücut ısısını ölçerek onlara uyarılarda bulunuyor. Polonya’nın başkenti Varşova’ya yerleştirilen pano ayrıca termal selfie çekmeye de olanak sağlıyor.

termal pano

Polonya’da gribin en yaygın döneminde işlek bir caddeye yerleştirilen TheraFlu Thermoscanner adlı reklam panosu önünden geçenlerin hasta olup olmadığı kestirmeye çalışılıyor. Bunun için gribin en temel belirtisi ‘yüksek ateş’ gözlemleniyor. Ölçebilmek içinse reklam panosuna gömülü bir termal kamera kullanılıyor. Vücut ısısı normalin üzerinde olan kişilere “Grip olmuş olabilirsin, doktora görün” diyen ilan, GSK’nın meşhur grip ilacı TheraFlu‘nun tanıtımını da yapıyor.

Yoldan geçenler, reklam panosunun önünde durarak ateşlerini ölçtürdükten sonra panodaki görüntüyü kaydedebiliyorlar. Bu proje için oluşturulan bir mikrositeye giren ya da QR kod kullanan kişiler termal fotoğraflarını telefonlarına kaydedebiliyor. Bu fotoğraf patrona çok hasta olduğunuzu veya sevgilinize ‘çok ateşli’ olduğunuzu kanıtlamak için kullanılabilir. Ya da panonun önerdiği gibi sosyal medyada paylaşılabilir. Sonuçta arkadaş listenizden kaç kişinin bir termal fotoğrafı var.

Termal tarama insan görüşünü geliştirmek için üretilmiş en başarılı teknolojilerden birisi. Çıplak gözle görülemeyen kızılötesi ısı dalgaları özel termal kameralarla tespit edilebiliyor. TheraFlu Thermoscanner bu cihazlar sayesinde gayet hassas ölçüm yapabiliyor. Android işletim sistemi üzerinden çalışan termal pano görüntüyü yüksek çözünürlüklü büyük bir ekrana aktarıyor. Bu sistem bazı uluslararası havaalanlarında küresel salgın hastalık dönemlerinde aşırı yüksek ateşli yolcuları kalabalıkta tespit edip muayene etmek (ve gerekiyorsa uçağa binmesini engellemek) için kullanılan tekniği kullanıyor.

Saatchi&Saatchi’nin Global Yaratıcı Ekibi Başkanı Jason Romeyko “Bu uygulama teknoloji, sağlık ve gerçek hayatı bir araya getiren mükemmel bir çalışma. Sağlık alanında yapılabilecek pek çok başka inovatif uygulama için de bir kapı aralıyor.” diye konuştu.

Varşova’nın en işlek caddelerinden birine vücut ısısını ölçerek hastalıkları tespit eden bir reklam panosu yerleştirildi. GSK ve Saatchi&Saatchi’nin ortak çalışması olan TheraFlu Thermoscanner adlı pano, termal kamera ve büyük bir ekrandan oluşuyor.Yorumunuz: