Apple, mahremiyet konusunda Google’a reklam panosu üzerinden yüklendi

Apple, Google'ın Toronto'daki Sidewalk Labs genel merkezinin yakınlarına astığı bir reklam panosuyla teknoloji devine mesaj gönderdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple, teknoloji rakibi Google’ın gizlilik uygulamalarını hedefler nitelikte bir reklam panosu hazırladı.

Kanada’nın Toronto şehrinde geçtiğimiz Çarşamba günü görülen reklam panosunun, Google’ın kentsel inovasyon kuruluşu Sidewalk Labs’in genel merkezinin hemen oraya asıldığı fark edildi. Siyah beyaz reklamda bir adet iPhone ve “Bizim işimiz, burnumuzu işinize sokmamak. Mahremiyet. İşte bu iPhone.” mesajı yer alıyor.

2015 yılında kurulan Sidewalk Labs, şehirleri ‘akıllı şehirlere’ dönüştürerek kent yaşamını her bakımdan geliştirmeyi hedefliyor. Güvenlik kameralarından yüksek teknolojili sensörlere kadar birçok teknoloji sayesinde Sidewalk Labs, Toronto’nun küçük bir kısmını ‘geleceğin şehri’ yapmak istiyor. Bunu da bol miktarda veri toplayarak yapıyor. Sidewalk Labs, şehir sakinlerinin verilerini kendi izinleri olmadan satmamaya söz verse de Google’ın mahremiyet geçmişi, şehri fütüristik bir kabusa dönüştürecek gibi duruyor.

“Distopik bir hayal”

ABD risk sermayedarı ve teknoloji eleştirmeni Roger McNamee, Toronto belediye meclisine verdiği bir mektupta Google’a ve yarattığı ‘distopik hayal’e yükleniyor. Mektupta şu ifadeleri görüyoruz: “Google her ne sunacak olursa olsun, Toronto’ya vereceğini vadettiği değer Toronto’nun şu anda feragat ettiklerinden daha fazla olamaz. Google’ın yaptığı, demokratik bir toplumda yeri olamayacak distopik bir hayaldir.”

Reklam panosu hamlesi, Apple’ın teknoloji devi rakiplerinden birine gerçek hayatta astığı reklam panolarıyla mesaj gönderdiği ilk sefer değil. Apple Ocak ayında CES’in (Tüketici Elektroniği Fuarı) ardından Las Vegas’a astığı bir reklam panosuna “iPhone’unuzda olan iPhone’unuzda kalır.” yazmıştı.

Kaynak: Daily Dot

Geçtiğimiz Çarşamba günü Google'ın Toronto'daki Sidewalk Labs genel merkezinin hemen orada ilginç bir reklam panosu fark edildi. Panoda, bir iPhone ve "Bizim işimiz, burnumuzu işinize sokmamak. Mahremiyet. İşte bu iPhone." mesajı yer alıyordu. Bu olay, Apple'ın reklam panosu vasıtasıyla rakiplerine mesaj gönderdiği ilk sefer değil. Ocak ayında da CES'in (Tüketici Elektroniği Fuarı) hemen ardından Las Vegas'a asılan bir reklam panosuna "iPhone'unuzda olan iPhone'unuzda kalır." yazılmıştı. Sidewalk Labs, şehirleri 'akıllı şehirlere' dönüştürerek kent yaşamını her bakımdan geliştirmeyi hedefleyen bir kuruluş. Bunu da bol miktarda veri toplayarak yapıyor. Şirket, şehir sakinlerinin verilerini kendi izinleri olmadan satmamaya söz verse de Google'ın mahremiyet geçmişine bakınca şehrin fütüristik bir kabusa dönüşmesinden korkanların sayısı epey fazla.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği