Google, Kanada’da bir akıllı şehir inşa edecek

Alphabet şirketlerinden Sidewalk Labs, Toronto’nun sahil kıyısında bir ‘gelecek şehri’ inşa edecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alphabet şirketlerinden Sidewalk Labs, Toronto’nun sahil kıyısında bir ‘gelecek şehri’ inşa edecek. Geçtiğimiz günlerde Toronto ve Sidewalk Labs, bir iş birliği yaptıklarını duyurdu. İş birliği kapsamında, şehrin doğu tarafındaki sahil şeridini ‘Quayside’ adı verilen yüksek teknolojili bir şehre dönüştüreceklerini açıkladılar.

Yüksek hızlı feribotlar, mevsimlere göre değişen parklar

Sidewalk Labs, yüksek hızlı feribotlar, mevsimlere göre değişebilen parklar ve çöp toplayan robotik araçlar gibi fikirlerin bulunduğu 196 sayfalık bir doküman yayımladı. Proje henüz konsept aşamasında olsa da hem Toronto hem de Sidewalk Labs’e fayda sağlayacak bir iş olacağını kestirmek zor değil. Kanada Başbakanı Justin Trudeau da bu fikri sevmiş gibi görünüyor. Trudeau yaptığı bir açıklamada, “Quayside’da inşa edilecek teknolojilerin şehir hayatının kalitesini artırma potansiyeli var. Evler daha ucuz, toplu taşıma daha rahat hale gelebilir.” dedi.

Fütüristik bir şehir

Şirket, kurulacak şehrin nasıl olacağına dair fikir vermek adına çizimler paylaştı. Fakat bu çizimler sadece konsept değil, gerçek hayatta yaşanan kentsel dönüşüm örneklerine dayanıyor. Sidewalk Labs, aşağıdaki fotoğraflarda Brooklyn’deki Williamsburg’ün nasıl bir değişime uğradığını gösteriyor.

Sidewalk Labs, Quayside’da birçok sensör ve kamera kullanarak yayalar, araç trafiği, kirlilik ve altyapı hakkında bilgi toplamayı planlıyor. Bu noktada akla ilk gelen şeylerden biri mahremiyet oluyor. Fakat şirket yayımladığı dokümanda bu konuya da değindi ve video kayıtlarını izlemek yerine sadece ölçümleri takip edeceğini belirtti. Şehirde kullanılacak fütüristik fikirler arasında, uygulama vasıtasıyla kiralanabilen otonom taksi botlar var. Ayrıca sürücüsüz otobüsler kullanılması da planlanıyor. Büyük bir kısmı gelişmemiş 3,5 kilometrelik bir alanda yapılacak çok şey var fakat Sidewalk Labs öncelikle Toronto’nun iznini bekliyor. Sidewalk Labs’in Toronto halkıyla yapacağı ilk etkinliği 1 Kasım’da gerçekleşecek.

Kaynak: Mashable

Alphabet şirketlerinden Sidewalk Labs, Toronto’nun sahil kıyısında bir ‘gelecek şehri’ inşa edecek. Geçtiğimiz günlerde Toronto ve Sidewalk Labs, bir iş birliği üzerinde çalıştıklarını duyurdu. İş birliği kapsamında, şehrin doğu tarafındaki sahil şeridini ‘Quayside’ adı verilen yüksek teknolojili bir şehre dönüştüreceklerini açıkladılar. Sidewalk Labs, yüksek hızlı feribotlar, mevsimlere göre değişebilen parklar ve çöp toplayan robotik araçlar gibi fikirlerin bulunduğu 196 sayfalık bir doküman yayımladı. Şehirde kullanılacak fütüristik fikirler arasında, uygulama vasıtasıyla kiralanabilen otonom taksi botlar var. Ayrıca sürücüsüz otobüsler kullanılması da planlanıyor.Bir yanıt

  1. Taco avatarı
    Taco

    Annnnddd….Welcome to “Truman Showww” !!

Yorumunuz: