Adobe e-ticaret firması Magento’yu satın alıyor

Fotoğraf: Fortune
Tasarım programlarıyla bilinen Adobe, bu satın almayla yeni bir alana girmeyi planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Adobe, e-ticaret firması Magento Commerce‘ü 1,68 milyar Dolar‘a satın alarak e-ticarette güçlenmeyi planlıyor.

Canon ve tasarımcı Paul Smith gibi şirketler, çevrimiçi mağazalarını işletmek için Magento’nun teknolojisini kullanıyor.

Magento CEO’su Mark Lavelle, Adobe’un dijital deneyim işinin bir parçası olarak şirkette kalacak. Lavelle yaptığı açıklamada, “Adobe ve Magento ortak bir vizyon paylaşıyorlar. Adobe’a katılmaktan heyecan duyuyoruz ve bunun müşterilerimiz, ortaklarımız ve geliştirici topluluğumuz için harika bir fırsat olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Anlaşma, Adobe’un pazarlama analitiğine yaptığı yatırımın başka bir örneğini oluşturuyor. Zira Oracle ve Salesforce gibi şirketlerle bu alanda rekabet halinde.

2007 yılında kurulan Magento’nun henüz açıklanmayan yüzdesi 2011 yılında eBay tarafından satın alındı. eBay, 2015 yılında dijital ödeme işleme şirketi PayPal ile bölünmesinden birkaç ay sonra Magento dahil kurumsal yazılım birimini 925 milyon Dolar’a Sterling Partners ve Permira fonlarına sattı. Geçen yıl Magento, Çinli yatırım firması Hillhouse’dan 250 milyon Dolar finansman elde etti.

Adobe hisseleri 238 Dolar civarında işlem görüyor. Bununla birlikte, Magento‘nun rakibi Shopify hisseleri ise artan rekabete dair korkulardan dolayı yüzde 2,3’lük düşüşle 141,25 Dolar’a kadar geriledi.

Satış işleminin üçüncü çeyrekte sonlanması bekleniyor.

Kaynak: Fortune

Adobe e-ticaret firması Magento'yu 1,68 milyar Dolar'a satın alıyor. Şirket bu satın alma ile birlikte e-ticaret sektörüne el atmış olacak. 2007 yılında kurulan ve hızla gelişen Magento, Shopify gibi e-ticaret firmaları ile büyük bir rekabet içinde. Satış işleminin bu yılın üçüncü çeyreğinde sonlanması planlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği