Siber Pazartesi Z raporu

Siber Pazartesi 3,45 milyar Dolar’lık alışveriş ile ABD’nin bugüne dek en fazla alışveriş yapılan günü rekorunu ele geçirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz hafta birçok ürünün büyük indirime girdiği (dolayısıyla görülmedik bir tüketim çılgınlığının yaşandığı) Black Friday (Kara Cuma) ile başlayan alışveriş çılgınlığı, bu hafta aynısının internet versiyonu olan Cyber Monday (Siber Pazartesi) ile devam etti. Cuma günü kırılan ‘ABD’nin en çok alışveriş yapılan günü’ rekoru Pazartesi günü tekrar kırıldı. Aslında bu durum şaşırtıcı değil zira geçtiğimiz yıllarda da benzer durumlar yaşanmıştı. Asıl şaşırtıcı olan ise Kara Cuma’nın ilk kez Siber Pazartesi’ye bu kadar yaklaşmış olması.

Çılgınlığın boyutlarını temsil etmesi açısından bu seneki Kara Cuma alışveriş gününde alışveriş yerlerinde yaşananları aşağıdan izleyip fikir edinebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=6k1CWWUi7MM

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Adobe Digital Insights’ın raporuna göre Siber Pazartesi’de tüketiciler toplam 3,45 milyar Dolar harcadı.[/inlinetweet] Bu rakam Kara Cuma’dan 110 milyon Dolar daha fazla. Bu yıl Kara Cuma satışlarının artmasının sebebi olarak indirimlerin gecikmesi gösteriliyor. Önceki yıllarda Şükran Günü öncesi indirim yapmaya başlayan şirketler bu yıl Kara Cuma’yı bekledi. Bu sebeple alışverişler tek bir güne yığıldı.

Alışverişlerin hız kesmesi beklenmiyor

Rakamlarda herhangi bir düşüş beklemediklerini belirten Adobe Digital Insights, yılın ilerleyen dönemlerinde Noel tatili sezonu sebebiyle daha fazla indirim olacağını ve daha fazla alışveriş yapılacağını tahmin ediyor. Tahminlere göre bu yıl 53 gün boyunca internet üzerinden alışverişlerde 1 milyar Dolar barajı aşılacak. Geçtiğimiz yıl art arda 31 gün boyunca bu sınır aşılmıştı.

Oyuncak ve elektronikler başı çekiyor

Siber Pazartesi’de en çok satılan ürünler ise genellikle çocuklara hediye olarak alınan oyuncaklar ve büyük indirimlerle satılan elektronik cihazlar oldu. Adobe’nin rakamlarına göre oyuncaklar arasında en çok satılanlar Lego setleri, Nerf tabancaları, Barbie bebekler ve Hasbro’nun Pie Face adlı oyunu oldu. Elektronikler arasında en çok satılanlar ise Sony Playstation 4, Microsoft Xbox, Samsung 4K TV, Apple iPhone ve Amazon Fire oldu.

Tarihindeki en iyi Siber Pazartesi’yi geçirdiğini açıklayan Amazon, Şükran Günü, Kara Cuma ve Siber Pazartesi döneminden en fazla satılan ürününün Echo Dot akıllı hoparlör olduğunu belirtti. Walmart’ın en çok satılan ürünleri ise Adobe’nin açıkladığı ürünlerle paralellik gösterdi.

Mobil büyümeye devam ediyor

Kara Cuma’da olduğu gibi Siber Pazartesi’de de mobil alışverişler ilk kez 1 milyar Dolar’ı geçti. E-ticaret sitelerini mobil üzerinden ziyaret edenlerin oranı yüzde 53 olarak kaydedildi. Ancak tamamlanan alışverişlere bakıldığında bu oranın yüzde 35’e düştüğü görüldü. Müşteriler internet üzerinden bir şeyler satın almak için hala masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara mobil cihazlardan daha fazla güveniyor.

Kaynak: Cnet, Digital Trends

Siber Pazartesi, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da ABD’nin en çok alışveriş yapılan günü rekorunu kırdı. 3,45 milyar Dolar’la rekoru Kara Cuma’dan devralan Siber Pazartesi’de en çok satılan ürünler oyuncaklar ve elektronik cihazlar oldu. Lego, Nerf, Barbie gibi popüler markalar oyuncak satışlarında başı çekerken, Sony Playstation ve Microsoft Xbox gibi oyun konsolları da en popüler ürünler arasında yer aldı. Ayrıca müşterilerin Samsung 4K televizyonlar ve Apple iPhone’lara da ilgisi büyüktü. Mobil alışverişlerin de önemli rol oynadığı Siber Pazartesi’de alışverişlerin yüzde 35’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirildi.Yorumunuz: