Kara Cuma’nın cirosu 5 milyar Dolar

Adobe tarafından yayımlanan bir rapora göre, ABD için yılın en büyük satış günü olması beklenen Kara Cuma, şirketlere 5 milyar Dolar ciro sağladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Adobe Digital Insights tarafından yayımlanan bir rapora göre, ABD için yılın en büyük satış günü olması beklenen Black Friday (Kara Cuma) şirketlere 5 milyar Dolar ciro sağladı.

Salesforce’a göre, satışların yüzde 42’si ve çevrimiçi trafiğin yüzde 60’ı mobil cihazlardan gelirken dijital satış oranı yüzde 24 arttı. Salesforce’a göre bir kişinin Kara Cuma’da harcadığı ortalama miktar 122 Dolar iken Adobe’ye göre 135 Dolar olarak açıklandı. Sayılar biraz farklılık gösterse de, dijitalin egemenliğini güçlendirdiği ve bilgisayarlardan yapılan alışverişin mobil cihazlara göre geri kaldığı aşikar.

Adobe Digital Insights Müdürü Taylor Schreiner, “Çevrimiçi harcamanın 5,03 milyar Dolar’ı bulduğu, çevrimiçi satış rekoru kırılan bir Kara Cuma yaşandı.” diyor. Kara Cuma’da en fazla satılan ürünler arasında Nintendo Switch oyun konsolu, Hatchimals & Colleggtibles oyuncakları, Pijamaskeliler oyuncakları ve L.O.L. Sürpriz Bebekler’in yanı sıra Chromecast ve Roku cihazları yer alıyordu.

Salesforce’un açıkladığı rakamlardan bazıları;

  • Gelir artışı – %24
  • Trafik artışı – %19
  • Mobil trafik payı – %60
  • Mobil sipariş payı – %42
  • Sosyal medya platformlarından gelen trafik – %4,70
  • Ortalama sipariş değeri – 122 Dolar
  • İndirim yüzdesi – %28
  • Free Shipping – %85
  • Yapay zeka destekli ürün tavsiyeleriyle ilgilenen müşterilerin yüzdesi – %6
  • Yapay zeka destekli ürün tavsiyelerinden elde edilen hasılatın yüzdesi – %30

Adobe, Siber Pazartesi’de çevrimiçi satışlardan yaklaşık 6,6 milyar Dolar’lık ciro elde edilmesini, böylece geçtiğimiz yıla oranla satışların artmasını bekliyor.

Kaynak: Mashable

Adobe Digital Insights tarafından yayımlanan bir rapora göre, ABD için yılın en büyük satış günü olması beklenen Black Friday (Kara Cuma) şirketlere 5 milyar Dolar ciro sağladı. Salesforce'a göre, satışların yüzde 42'si ve çevrimiçi trafiğin yüzde 60'ı mobil cihazlardan gelirken dijital satış oranı yüzde 24 arttı. Salesforce'a göre bir kişinin Kara Cuma'da harcadığı ortalama miktar 122 Dolar iken Adobe'ye göre 135 Dolar olarak açıklandı. Sayılar biraz farklılık gösterse de, dijitalin egemenliğini güçlendirdiği ve bilgisayarlardan yapılan alışverişin mobil cihazlara göre geri kaldığı aşikar. Kara Cuma'da en fazla satılan ürünler arasında Nintendo Switch oyun konsolu, Hatchimals & Colleggtibles oyuncakları, Pijamaskeliler oyuncakları ve L.O.L. Sürpriz Bebekler'in yanı sıra Chromecast ve Roku cihazları yer alıyordu. Adobe, Siber Pazartesi'de çevrimiçi satışlardan yaklaşık 6,6 milyar Dolar'lık ciro elde edilmesini, böylece geçtiğimiz yıla oranla satışların artmasını bekliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği