Haftanın Özeti: 109

İllüstrasyon: Laemeur
21 – 27 Kasım 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Japonya’nın Fukuşima şehrinde 22 Kasım günü yerel saatle 05.59’da 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından tsunami uyarısı yapılırken, vatandaşlara denizden uzak ve yüksek yerlere gitmeleri yönünde çağrıda bulunuldu. Fukuşima’daki Soma Limanı’nda 1 metre yüksekliğinde dalgalar gözlemlendi. Japon Ulusal Polisi, depremde sadece 2 kişinin hafif şekilde yaralandığını açıkladı. Bölgede 2011 yılında meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki deprem, Çernobil’den bu yana yaşanan en büyük nükleer felaket sayılan Daiçi Nükleer Santrali kazalarına sebep olmuştu.

Japonya Meteoroloji Ajansı yetkilisi Koji Nakamura, depremle ilgili açıklamalarda bulundu. (Reuters/ Toru Hanai)

Küba Eski Devlet Başkanı ve komünist devrimin lideri Fidel Castro, 90 yaşında hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine naaşı yakılacak olan Castro için 4 Aralık’ta cenaze töreni düzenlenecek. Castro, yaklaşık 50 yıl boyunca Küba’yı tek partili bir devlet olarak yönetmiş ve 2008 yılında da görevi kardeşi Raul’a devretmişti. Destekçileri, Castro’nun Küba’yı Küba halkına geri verdiğini öne sürerken, muhalefet ise eski devlet başkanını baskıcı bir diktatör olmakla suçluyor. (Bonus: Fotoğraflarla Fidel Castro’nun hayatı ve etkisi)

50 yıl boyunca ABD'nin yanı başında komünist bir rejimin liderliğini yapan Fidel Castro
50 yıl boyunca ABD’nin yanıbaşında komünist bir rejimin liderliğini yapan Fidel Castro zengin bir pancar tüccarının oğluydu.

Oxford Sözlüğü ‘Yılın Uluslararası Kelimesi’ni açıkladı: Post-truth. ‘Objektif gerçeklerin kamuoyunu şekillendirmede duygusal olarak cazip ya da kişisel şeylere göre daha az etkili olması’ (tanıdık geldi mi?) halini ifade eden bu kelimenin, politik olarak oldukça çalkantılı geçen 2016 yılında yüzde 2 bin oranında daha fazla kullanıldığı tespit edilmiş. ‘Brexit’ ve Donald Trump’un ABD Başkanı seçilmesi gibi tartışma yaratan olaylarının da etkisiyle dillere pelesenk olan kelime, sosyal, kültürel, politik, ekonomik ve teknolojik trendler / olaylar ışığında belirlenen pek çok iddialı aday arasından sıyrılarak yılın en tanımlayıcı kelimesi unvanını kazanmış oldu. Geçtiğimiz sene ise yılın kelimesi ‘emoji’ olmuştu.

Post-truth'un yılın kelimesi seçilmesinde Trump'ın ABD Başkanı seçilmesinin etkisi yadsınamaz.
Post-truth’un yılın kelimesi seçilmesinde Trump’ın ABD Başkanı seçilmesinin etkisi yadsınamaz.

Her sene ABD’de Şükran Günü‘nden sonraki Cuma günü yapılan ‘Kara Cuma‘ indirimleri, silahlı saldırıların yanı sıra, daha önceki senelerden de alışık olunduğu üzere kaosa ve kavgalara da sebep oldu. Müşteriler indirimli ürünleri almak için birbirleriyle kavga ederken, ülke geneline yayılan tüketim kaosundan görüntüler de sosyal medyada sıklıkla paylaşıldı. Amerikalı tüketicilerin indirim uğruna insanlıklarını tüketmelerine yönelik birkaç örneği aşağıdaki videodan -yüreğiniz elverdiği ölçüde- izleyebilirsiniz.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde tehlikeli durum ve ortamlarda selfie çekerken ölenlerin sayısı artmaya devam ederken Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları bu duruma yapay zeka teknolojisine dayalı bir uygulama ile çare olmak için kolları sıvadı. Tren raylarında selfie’ye bağlı ölümlerin Hindistan’da, silaha bağlı olanların ABD ve Rusya’da özellikle yoğun olarak görüldüğüne, bunları araç ve hayvanlarla bağlantılı selfie ölümlerinin izlediğine dikkat çeken araştırma, tehlikeli selfie’lerin  #dangerousselfie ve #extremeselfie etiketleri altında hızla artan popülerliğine de dikkat çekiyor. Bu gibi bilgiler ışığında çalışmalara başlayan araştırmacılar, 2014 – 2016 yılları arasında selfie’ye bağlı 127 ölüme ilişkin kayıtları toplayarak, bunların konum, görsel ve metin bilgilerini, çekilmek üzere olan selfie’nin tehlikeli olup olmadığını anlamak için kullanabilen bir sistem tasarladı. Uygulamanın tehlike durumunda alarm verebileceği, fotoğraf özelliğini devre dışı bırakabileceği hatta bazı yerleri ‘no selfie’ bölgeleri olarak sınıflandırabileceği belirtilmiş.

'Selfie've bağlı ölümlerde' en sık karşılaşılan durum çatılardan çekilenler. Bu şekilde sadece Rusya'da geçen sene (fotoğrafta görünen genç dahil) 300 kişi öldü.
Selfie’ye bağlı ölümlerin yaygın sebeplerinden biri de çatıdan düşme. Bu şekilde sadece Rusya’da geçen sene (fotoğrafta görünen genç dahil) 300 kişi öldü.

Rus haber kanalı Russia Today’in ‘Space 360’ projesi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ilk 4K panoramik video geldi. Artık siz de Kozmonot Andrey Borisenko’nun ‘Tüm istasyon ekibinin en sevdiği yer’ olarak nitelendirdiği ‘Cupola’ bölümünden Dünya’ya 360°’lik bir bakış atabilirsiniz. Tam ekran olarak izlemeniz tavsiye olunur.

Mayalara ait ünlü Chichen Itza antik şehrinde bulunan Kukulkan ya da El Castillo (Kale) olarak bilinen piramit yapının aslında üç katmandan oluştuğu anlaşıldı. Tarihin çeşitli dönemlerinde, yapıların bozulması ya da yeni hükümdarların eline geçmesi sebebiyle üç aşamada inşa edildiği düşünülen yapı, Mayaların diğer kültürlerle etkileşime girmeden önceki yaşam tarzı hakkında bilgi verebilir.

4923

Britanya’nın dünyaca ünlü tarih öncesi anıtsal yapısı Stonehenge yakınlarında devasa bir dini seremoni kompleksi keşfedildi. Tarihi 5 bin 650 yıl öncesine dayanan alan, 100 yılı aşkın süredir bölgede bulunan ilk büyük Neolitik eser olma niteliği taşıyor. Stonehenge’ten 1.000 (bin) yıl kadar önce inşa edildiği düşünülen yapının bu bölgedeki tarihöncesi yaşam ve kültür hakkında pek çok bilinmeyeni aydınlatması bekleniyor.

stonehenge-stats-1

Brezilyalı Antropologlar, yasadışı altın aramanın Amazon kabileleri için yarattığı tehlikeye dikkat çekmek için daha önce yabancı insanlarla hiç etkileşime girmemiş bir yerli topluluğun fotoğraflarını yayınladı. Altın arayıcılarının yerli kabilenin 35 km. yakınına kadar ulaşmış olmaları Moxihatetema topluluğunu bulaşıcı hastalıklar ya da çatışma riski ile karşı karşıya getiriyor. Survival International’a göre [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Brezilya, Peru, Kolombiya, Bolivya, Venezuela ve Ekvador’a yayılan Yağmur Ormanları modern insanla iletişim kurmamış 100 civarı kabileye ev sahipliği yapıyor.[/inlinetweet]

Moxihatetema üyeleri üzerlerinde uçan aracı izliyor - ve bazıları ona nişan alıyor. (Guilherme Gnipper Trevisan / Hutukara)
Moxihatetema üyeleri üzerlerinde uçan aracı izliyor – ve bazıları ona nişan alıyor. (Guilherme Gnipper Trevisan / Hutukara)

Alman otomobil üreticisi Volkswagen 30 bin çalışanının işine son vereceğini duyurdu. Küresel işgücünün yüzde 5’ine tekabül eden bu rakama karşı 9 bin yeni teknoloji pozisyonunun açılacağı ve bu değişikliğin elektrikli araç ve dijital servis alanlarına daha fazla kaynak ayırma planının bir parçası olduğu açıklandı. CEO Matthias Mueller’in ‘Markamızın tarihindeki en büyük reform paketi’ olarak nitelendirdiği değişikliklerin şirkete 2020 yılına dek 4 milyar Dolar değerinde tasarruf ettirmesi bekleniyor. İşten çıkarmaların 23 bininin Almanya’da olacağı öğrenildi. Volkswagen’in sadece Almanya’da 120 bin çalışanı var.

volkswagen-emblem

Yoksulluğun ‘gelir’ göstergesine indirgenemeyecek kadar karmaşık olduğunu düşünen Wisconsin Üniversitesi araştırmacıları yeni bir yoksulluk tanımı için 6 ana gösterge belirledi. Sağlık, eğitim, yaşam standardı, güvenlik, sosyal ilişkiler ve barınma kalitesi göstergelerine göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Amerikalıların yüzde 15’i farklı boyutlarda ‘yoksunluk’ içerisinde yaşıyor[/inlinetweet]. Gelir dışında kriterlerle zenginleştirilen bu değerlendirme yöntemi ile yoksullukla mücadele politikalarının daha net ve çözüm odaklı olabileceği düşünülüyor.

'Evsiz' ve 'işsiz'.
‘Evsiz’ ve ‘işsiz’.

Diyet enflasyonunun hakim olduğu şu günlerde yaygın olarak başvurulan yöntemlerle ilgili bilinmeyenlerin ya da yanlış bilinenlerin animasyonlu anlatım eşliğinde irdelendiği bir video: Hangi diyet gerçekten işe yarıyor?

McDonald’s uluslararası birkaç noktadan sonra ABD’nin Kaliforniya, Florida ve New York eyaletlerinde de hizmete giren yeni restoran modeli ‘Just For You’da sipariş vermek için dokunmatik ekranlar, masaya servis, Android ve Apple Pay ile ödeme gibi imkanlar sunuyor. Bu restoranları gerçekte göremeyip VR teknolojisi ile ‘deneyimlemek’ isteyenler özel olarak hazırlanmış simülasyondan Google Cardboard veya benzeri bir cihaz aracılığıyla faydalanabilirler.

Avustralyalı ünlü YouTube ekibi How Ridiculous dünyanın en yüksekten atılan basketi rekorunu ikinci kez kırdı. İlk rekorlarını 66,89 metre yükseklikten isabetli atışla kıran ekip bu yılın başlarında Amerikalı YouTube ekibi Dude Perfect’in 162,458 metrelik rekoru ile geriye düşmüştü. Unvanlarını geri almak için İsviçre vadileri ile bezeli bir arkaplanı tercih eden ekip, Derek Herron’ın 180,986 metre yükseklikten gerçekleştirdiği 3. denemede başarıya ulaştı. Herron topun potaya girip girmediğini göremediğini, başarılı bir atış yaptığını takım arkadaşlarının sağa sola koşuşturmaya başlamasından anladığını ifade etti.

Guinnes Rekorlar Günü’nün 12. yılı şerefine model araba ve diorama koleksiyonu sahibi Lübnanlı eski yarış arabası pilotu Nabil ‘Billy’ Karam ile bir röportaj yapılmış. Tekrar sayım ile 37 bin 777 adet model aracı olduğu doğrulanan Karam, kendinden önceki rekor sahibinden 10 bin adet fazla oyuncak arabaya sahip. En az araçlar kadar etkileyici olan dioramalarda ise pilotun başarıları, kazaları ve hatta Dünya tarihinden önemli bazı olaylar canlandırılmış. Karam’ın küçük bir çocukken arabalarının çalınması üzerine başlayan koleksiyonunun hikayesini kendisinden dinleyebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

  • iki kücük düzeltme: Fidel Castro’nun babasi seker pancari degil kamisi; ticaretcisinden ziyade üreticisiydi (genis toprak sahibi)

  • “300 bin güneş panelinin oluşturduğu tesis yılda (fosil yakıtların kullanımı durumunda açığa çıkacak olan) 105 ton kadar karbondioksidin çevreye salınımını engelleyecek. Bölgede önümüzdeki 20 yıl için yenilenebilir enerjiye 8 milyar Dolar kaynak ayrılması planlanıyor”

    105 bin ton olsa gerek. Sayda 3

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği