Büyük Pasifik Çöp Alanı’ndaki atık sanıldığından 16 kat daha fazla olabilir

Dünyadaki 5 büyük okyanus döngü alanından biri olan Kuzey Pasifik Döngü Alanı’ndaki çöpler yaklaşık 1,6 milyon kilometrekareye yayılmış durumda.

Haber Özeti

Tam Sürüm

88. Haftanın Özeti’nde aktardığımız kâr amacı gütmeyen The Ocean Clenup adlı kuruluşun son yaptığı çalışmaya göre, Kuzey Pasifik Okyanusu’ndaki çöp alanının büyüklüğü yaklaşık 1,6 milyon kilometrekare ve bu alan içerisindeki atığın miktarı yaklaşık 80 bin ton. Bu miktar daha önceki tahminlerden yaklaşık 16 kat daha fazla.

Dünyadaki 5 büyük okyanus döngü alanından biri olan Kuzey Pasifik Döngü Alanı’nın ortasında, döngülerin görece sakin olduğu kısımda biriken atıklar, özellikle mikro-plastikler balıkların sindirim sistemini etkileyerek ve davranış biçimlerini değiştirerek okyanus hayatı için tehlike oluşturuyor.

2015 yılında başlattıkları ve Büyük Pasifik Çöp Alanı’nın doğu kısmını 30’dan fazla gemi ve C-130 Hercules uçakları ile inceledikleri “büyük keşif” sonucunda 1 milyondan fazla plastik parçasını kataloglayan şirket araştırmacıları, buldukları parçaların çoğunun çapı 0,5 cm’den küçük olan mikro-plastiklerden oluştuğunu belirtti. Yaptıkları model sonucunda tüm çöp alanının yaklaşık 1,8 trilyon mikro-plastik parça içerdiğini ve bunun daha önceki tahminlerin katbekat üstünde olduğunu belirttiler. Yapılan çalışmada tanımlanabilen cisimler arasında 1977 yılından kalma 1 parça, 1980’li yıllardan kalma 7 parça ve 1990’lı yıllardan 17 parça bulunmuş. Bunun yanında 2011 yılında Japonya’da gerçekleşen deprem ve sonrasındaki tsunami kaynaklı çok sayıda parçaya rastlanmış.

Yayımlanan bilimsel makalenin ana yazarı olan Laurent Lebreton buldukları plastik malzemelerin yüzde 10 – yüzde 20’si kadar kısmın 2011 yılındaki tsunami kaynaklı olduğunu belirtti. Bunun yanında mikro-plastiklerin deniz yaşamı için tehlike oluşturduğunu, ama bu  mikro parçacıkların asıl kaynağının okyanuslardaki büyük boyutlardaki plastik parçaları olduğunu ve bunların zamanla fiziksel aşınma ile mikro-plastik parçalara dönüştüklerini aktardı. Lebreton çalışma sırasında bu kadar fazla büyük plastik parça ile karşılaşacaklarını beklemediklerini, genellikle plastiklerin karadan denize doğru bir yol izlediğinin düşünülmesine karşın, okyanus ortasında olması gerekenden oldukça fazla balıkçılıkta kullanılan büyük plastik malzeme atığı (ağlar, ipler, vb.) topladıklarını söyledi.

Plastikten bir canavar yarattık” diyen Lebreton, “yaptığımız çalışma durumun ciddiyetini ve acilen harekete geçmemiz gerektiğini tekrar gösterdi” dedi.

Neyse ki “The Oceans Cleanup” geliştirdiği yöntemle Büyük Pasifik Çöp Alanı’ndaki çöplerin yarısını yaklaşık 5 yıl içerisinde toplayacağını iddia ediyor.  

Kaynaklar: cbcnews,  thenextweb

Kâr amacı gütmeyen The Ocean Clenup adlı kuruluşun Dünyada’ki 5 büyük okyanus döngü alanından biri olan Kuzey Pasifik Döngü Alanı’nda son yaptığı çalışmaya göre, alandaki çöp alanının büyüklüğü yaklaşık 1,6 milyon kilometrekare ve bu alan içerisindeki atığın miktarı yaklaşık 80 bin ton. Bu miktar daha önceki tahminlerden yaklaşık 16 kat daha fazla bir miktar. Çalışma sonucunda yayımlanan bilimsel makalenin ana yazarı olan Laurent Lebreton, yaptıkları model sonucunda tüm çöp alanının yaklaşık 1,8 trilyon mikro-plastik parça içerdiğini belirtirken, büyük plastik parçaların da temizlenmezlerse okyanus hayatı için tehlike yaratan mikro-plastik parçalara dönüşebileceğini aktardı. Neyse ki "The Oceans Cleanup"ın Büyük Pasifik Çöp Alanı’ndaki çöplerin yarısını yaklaşık 5 yıl içerisinde toplayacağını iddia ettiği bir sistemi var.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği