Piramidin içinde piramit bulundu

Meksika'daki Chichen Itza antik şehrinde bulunan Kukulkan piramidinin aslında birbirinin üzerine inşa edilmiş üç farklı katmandan oluştuğu keşfedildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Meksika’da Mayalardan kalma ünlü tarihi şehir Chichen Itza‘da bulunan El Castillo (Kale) ya da Kukulkan olarak bilinen piramidin aslında Matruşka bebekleri gibi iç içe yapılardan oluştuğu keşfedildi. En dışta 30 metre yüksekliğinde bir yapı şeklinde görülen piramidin içinde 20 metre yüksekliğinde bir piramit daha olduğu biliniyordu. Yeni yapılan keşfe göre yapıların en iç kısmında 10 metrelik bir piramit daha bulunduğu tespit edildi.

Üç aşamada inşa edildi

En küçük piramidin 550 ila 800 yılları arasında inşa edilmiş olduğu tahmin ediliyor.Ortadaki yapının da 800 ila 1000 yılları arasında inşa edildiği düşünülüyor. En dıştaki yapı ise 1050-1300 yılları arasında tamamlanmış. Yeni keşifle birlikte El Castillo’nun üç aşamada inşa edildiği kanıtlanmış oldu.

Projenin yöneticisi ve jeofizik uzmanı Rene Chavez Seguro “Matruşka gibi, açtıkça altından yenisi çıkıyor.” diyor. Bu yapıların birbirinin üzerine inşa edilmiş olmasının çeşitli sebepleri olabileceğini belirten antropoloji uzmanı Denisse Argote, bu sebepler arasında yapıların bozulması ya da yeni bir hükümdarlığın kontrolüne geçmesinin bulunabileceğini dile getiriyor.

Geçmişe dair bilgi verebilir

En küçük piramidin tespit edilmesi için kullanılan teknik, piramidin yapısını bozmadan dışarıdan tarama yöntemi ile kullanılıyor. Yeni keşfedilen iç yapının, Maya kültürünün, Meksika’daki başka kültürlerden etkilenmeden önceki yapısı hakkında fikir verebileceği düşünülüyor.

2015’te bölgede araştırma yapan arkeologlar, Kukulkan piramidinin bölgede sık bulunan ve Mayalar tarafından kutsal kabul edilen bir obruk gölü üzerine kurulduğunu keşfetmişti.

Kaynak: The Guardian

Mayalara ait ünlü Chichen Itza antik şehrinde bulunan Kukulkan ya da El Castillo (Kale) olarak bilinen piramit yapının aslında üç katmandan oluştuğu anlaşıldı. Tarihin çeşitli dönemlerinde, yapıların bozulması ya da yeni hükümdarların eline geçmesi sebebiyle üç aşamada inşa edildiği düşünülen yapı, Mayaların diğer kültürlerle etkileşime girmeden önceki yaşam tarzı hakkında bilgi verebilir. Ayrıca 2015'te yapılan çalışmalarda bu yapının bir obruk gölü üzerine inşa edildiği görülmüştü.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği