Piramitlerin sırrı çözüldü

Arkeologlar, Büyük Piramit'i inşa edenlerin kim olduğunu ve o kadar ağır taşları 4 bin 500 yıl önce oraya nasıl taşıdıklarını yakında çözebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Arkeologlar, Büyük Piramit‘i inşa edenlerin kim olduğunu ve o kadar ağır taşları 4 bin 500 yıl önce oraya nasıl taşıdıklarını yakında çözebilir. Firavunların piramitleri nasıl yaptığı hakkında yıllardır birçok teori üretiliyor. Uzmanlar, piramitte kullanılan taşların Gize’nin yaklaşık 800 kilometre güneyindeki El-Uksur kentinden getirildiğini düşünüyordu. Fakat nasıl getirildiği hakkında bir fikirleri yoktu. Yakın zamanda al-Jafr Vadisi’nden çıkarılan bir günlük, antik Mısırlıların dev taş bloklarını Nil Nehri’nden faydalanarak taşıdığını gösteriyor.

Mısır’ın Büyük Piramidi: Yeni Kanıt adlı Birleşik Krallık yapımı belgesele göre, Büyük Piramit (Keops Piramidi olarak da bilinir), binlerce işçinin dev taş blokları gemilere yükleyip karmaşık su yolları kullanması ile inşa edildi. Arkeologlar, Merer adlı kişinin günlüğünün yanı sıra seremonilerde kullanılan bir bot ve bir su şebekesi buldu. Antik metin, Merer’in ekibinin Nil Nehri’nin sularını piramide götürmek için devasa kanallar kazdığını söylüyor.

Gizli odalar olabilir

Ayrıca uzmanlar, Bronz Çağı medeniyeti zamanındaki gemi inşaatı hakkında yeni keşiflerde bulundu. Seremonilerde kullanılan bottaki ahşap kalaslar yeniden inşa edilip üç boyutlu lazer tekniğiyle taranarak kalasların ilk olarak nasıl birleştirildiğini anlaşılabilir. Başka bir arkeolog grubu ise lazer teknolojisi kullanarak Büyük Piramit’in iç haritasını çıkarmaya çalışıyor. ScanPyramids adlı projede çalışan ekip, gizli odalar olabileceğine inandıkları bir dizi boş alan keşfettiklerini açıkladı.

Kaynak: NewsWeek

Arkeologlar, Büyük Piramit'i inşa edenlerin kim olduğunu ve o kadar ağır taşları 4 bin 500 yıl önce oraya nasıl taşıdıklarını yakında çözebilir. Yakın zamanda al-Jafr Vadisi'nden çıkarılan bir günlük, antik Mısırlıların dev taş bloklarını Nil Nehri'nden faydalanarak taşıdığını gösteriyor. Mısır'ın Büyük Piramidi: Yeni Kanıt adlı Birleşik Krallık yapımı belgesele göre, Büyük Piramit (Keops Piramidi olarak da bilinir), binlerce işçinin dev taş blokları gemilere yükleyip karmaşık su yolları kullanması ile inşa edildi. Arkeologlar, Merer adlı kişinin günlüğünün yanı sıra seremonilerde kullanılan bir bot ve bir su şebekesi buldu. Antik metin, Merer'in ekibinin Nil Nehri'nin sularını piramide götürmek için devasa kanallar kazdığını söylüyor.

8 Yorum

  • Çok ayıp Click Bait, dünya halleri? ne haller? “yakında çözebilir” yazan habere başlık “Piramitlerin sırrı çözüldü” midir?

  • Evet bu başlık konusundaki eleştirilere katılıyorum… Düzeltilmeli.

  • dünyahallerine bu başlık yakışmamış, belli ki çok insan düşük kalite moduna geçmek üzereler. Ben de adam akıllı bi teknoloji sitesi buldum zannediyordum. İnsanoğlu işte hep paraya göre hareket ediyor.

  • Dünya Halleri olarak tıklama başına gelir elde etmiyoruz. Haliyle tuzak (clickbait) başlıklarla okuyucularımızı kandırmak gibi bir amacımız hiçbir zaman olmadı. Bunu sitenin ‘Künye’ sayfasındaki yayın ilkelerimizde de görebilirsiniz.

    Başlıkta çözüldüğü söylenen sır -haberin ilk paragrafında da açıklandığı gibi- piramitlerin inşası sırasında taşların nasıl taşındığının öğrenilmesidir. Uzun zamandır arkeologlar için bir bilinmez olarak kalan bu durum, o döneme ait bir günlüğün bulunmasıyla açığa kavuşmuş, taşların kanallar ve nehirler kullanılarak su yoluyla taşındığı anlaşılmıştır. Haliyle büyük bir sır çözülmüştür. Yine de arkeologlar bilimsellik gereği bu bilgiye şüpheyle bakmakta ve incelemeler sürmektedir. Ancak aksi bir kanıt bulunmadığı taktirde, bu bilgi doğru olarak kabul edilmektedir.

    Piramitlerin halen çözülmemiş pek çok sırrı bulunması, sırlarından birinin çözüldüğü gerçeğini değiştirmemektedir. Haberin son paragrafında, piramitlerin diğer sırlarının çözülmesi için yapılan çalışmalar da anlatılmıştır.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği