Amazon Çin’den çekilme kararı aldı

Amazon'dan yapılan açıklamada, Temmuz ayında Amazon.cn adresli Çin mağazasının yerel alışverişlere kapatılacağı ifade edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon Çin’de müşterilerin yerel satıcılardan alışveriş yapmasını sağlayan çevrimiçi mağazasını kapatma planı yapıyor. Şirket ülkedeki çalışmalarında küçülmeye gidecek. Yapılan açıklamada ülkedeki e-ticaret platformunun Temmuz ayında çalışmalarına son vereceği ancak Çinli müşterilerin dilerse Amazon’un küresel mağazalarından alışveriş yapmaya devam edebileceği belirtildi. Şirket ayrıca Çin’deki bulut bilişim faaliyetlerine de devam edecek.

Amazon ülkede Alibaba ve JD.com gibi şirketlerle rekabet etmekte zorlanıyordu. Reuters Amazon’un Çin’deki yurt içi pazarını Temmuz’un ortasında kapatacağını duyurdu. Şirket daha çok yurt dışından gelecek ürünlere ve bulut servislerine yoğunlaşacak. Amazon’un karlı bulut bilişim birimi, veri sunucularında devasa boyutlarda şirket verileri bulunduruyor.

Bir Amazon sözcüsü, mümkün olan en iyi müşteri deneyimini sunmaya devam etmek ve sorunsuz bir geçiş imkanı sağlamak için satıcılarla yakından çalıştıklarını söyledi. 18 Temmuz’dan sonra  Amazon Çin web portalına (Amazon.cn) erişen kullanıcılar, Amazon’un küresel mağazasına yönlendirilecek.

Çin’den sonra hedef Hindistan olabilir

Amazon 2004’te Çin’in en büyük kitap, müzik ve video satış platformu Joyo.com’u 75 milyon Dolar’a satın almış ve 2007’de bu siteyi Amazon.cn olarak değiştirmişti. Ancak şirket JD.com ve Alibaba gibi rakipleri ile mücadele etmekte zorlanmıştı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinden uzaklaşma hamlesi, Amazon’un Hindistan’da büyük yatırımlar yaptığı bir dönemde geldi. Amazon Hindistan’da e-ticaret çalışmalarına 5,5 milyar Dolar harcadı. Şirket burada yerel rakibi Flipkart ile mücadele ediyor. Geçtiğimiz yıl Amazon’un mobil web sitesinin ve akıllı telefon uygulamasının Hintçe versiyonu çıkmıştı. Şirket bu hamleyle milyonlarca yeni müşteriyi kendisine çekmeye çalışıyor.

Kaynak: BBC

Amazon Çin'de müşterilerin yerel satıcılardan alışveriş yapmasını sağlayan çevrimiçi mağazasını kapatma planı yapıyor. Şirket ülkedeki çalışmalarında küçülmeye gidecek. Yapılan açıklamada ülkedeki e-ticaret platformunun Temmuz ayında çalışmalarına son vereceği ancak Çinli müşterilerin dilerse Amazon'un küresel mağazalarından alışveriş yapmaya devam edebileceği belirtildi. Şirket ayrıca Çin'deki bulut bilişim faaliyetlerine de devam edecek. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinden uzaklaşma hamlesi, Amazon'un Hindistan'da büyük yatırımlar yaptığı bir dönemde geldi. Amazon Hindistan'da e-ticaret çalışmalarına 5,5 milyar Dolar harcadı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği