Alibaba dünya genelinde ar-ge yatırımı yapacak

Artık sadece çevrimiçi piyasa ile sınırlı kalmak istemeyen Alibaba, dünya genelinde ar-ge laboratuvarları açmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’in en büyük e-ticaret şirketi Alibaba, artık sadece çevrimiçi piyasa ile sınırlı kalmak istemiyor. 11 Ekim’de Çin’in Hangzhou şehrinde gerçekleşen yıllık bulut bilişim konferansında, şirketin dünya genelinde araştırma ve geliştirme laboratuvarları açmak için Alibaba DAMO Academy’i kuracağı açıklandı. Alibaba’nın bu çabaları, Google, Microsoft ve Amazon gibi teknoloji devleri ile yarışabilecek kadar büyümeyi amaçladığını gösteriyor.

(Açılımı İngilizce ‘Keşif, Macera, İvme ve Bakış Açısı’ anlamına gelen) DAMO, toplam yedi adet laboratuvar açacak. Laboratuvarlardan iki tanesi Pekin ve Hangzhou olmak üzere Çin’de, diğerleri ise Singapur, Moskova, Tel Aviv, Bellevue (Seattle’da bir bölge) ve San Mateo’da (Silikon Vadisi) yer alacak. Laboratuvarlarda, veri bilgisi, doğal dil işleme, kuantum bilgisayar ve makine öğrenimi alanlarında çalışmalar yürütülecek.

Laboratuvarlar hem Alibaba’nın hem de üçüncü şahısların kullanabileceği teknolojiler geliştirecek.  Sözcülerden birinin açıklamasına göre, Singapur’da açılacak laboratuvar yurt dışında açılan ilk laboratuvar olacak. İlk laboratuvarın önümüzdeki yılın başlarında açılması planlanıyor. Alibaba, Çin’deki ve yurt dışındaki çeşitli araştırma enstitülerinde çalışan bilim insanlarıyla iş birliği yapacak. Bu bilim insanları arasında Harvard’da çalışan genetikçi George Church, Kolombiya Üniversitesi Veri Bilimi Enstitüsü Müdürü Jeanette Wing ve Microsoft Research‘ün eski başkan yardımcılarından biri var.

Alibaba yapay zekaya önem veriyor

Mayıs ayında, Shenzhen merkezli sosyal medya devi Tencent, Seattle’da bir yapay zeka araştırma laboratuvarı kuracağını açıklamıştı. Aynı ay, ulaşım ağı şirketi Didi Chuxing de otonom araç teknolojisi geliştirmek için Kaliforniya’da yapay zeka merkezi kurdu. Arama motoru Baidu’nun da Silikon Vadisi’nde 2013 yılında kurduğu bir yapay zeka laboratuvarı mevcut. Alibaba, bulut bilişim sistemine epeyce yatırım yaptı ve şu anda Çin, Silikon Vadisi, Avrupa ve Güneydoğu Asya olmak üzere çeşitli yerlerde 14 veri merkezine sahip. Bu merkezlerin hepsi Alibaba Bulut sistemini (Amazon Web Services’e benzeyen bir sistem) kullanan müşterilere hizmet veriyor. Yapay zeka teknolojisine önem veren Alibaba Temmuz ayında da, Amazon’un Echo cihazına benzeyen Tmall Genie X1 adlı ev asistanını tanıtmıştı.

Kaynak: Quartz

Artık sadece çevrimiçi piyasa ile sınırlı kalmak istemeyen Alibaba, dünya genelinde ar-ge laboratuvarları açmaya hazırlanıyor. 11 Ekim'de Çin'in Hangzhou şehrinde gerçekleşen yıllık bulut bilişim konferansında şirketin dünya genelinde araştırma ve geliştirme laboratuvarları açmak için Alibaba DAMO Academy'i kuracağı açıklandı. Alibaba'nın bu çabaları, Google, Microsoft ve Amazon gibi teknoloji devleri ile yarışabilecek kadar büyümeyi amaçladığını gösteriyor. (Açılımı İngilizce 'Keşif, Macera, İvme ve Bakış Açısı' anlamına gelen) DAMO, toplam yedi adet laboratuvar açacak. Laboratuvarlardan iki tanesi Pekin ve Hangzhou olmak üzere Çin'de, diğerleri ise Singapur, Moskova, Tel Aviv, Bellevue (Seattle'da bir bölge) ve San Mateo'da (Silikon Vadisi) yer alacak. Laboratuvarlarda, veri bilgisi, doğal dil işleme, kuantum bilgisayar ve makine öğrenimi alanlarında çalışmalar yürütülecek. Laboratuvarlar hem Alibaba'nın hem de üçüncü şahısların kullanabileceği teknolojiler geliştirecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği