Alibaba’nın yapay zekası, dili anlama testinde rekor kırdı

Alibaba DAMO Academy öncülüğünde çalışan bir ekip, okuduğunu anlama konusunda insanlarınkine yakın bir sonuç elde eden yapay zeka geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alibaba tarafından geliştirilen bir yapay zeka programı, okuduğunu anlama testinde rekor kırdı. Bu gelişme, makinelerin okuma ve konuşma becerilerini zaman içinde ne kadar geliştirdiklerini görmek açısından önem taşıyor.

Alibaba’nın yapay zekasının rekoru, Bing kullanıcılarının geçmişte sorduğu gerçek soruları kullanan Microsoft Machine Reading Comprehension (MC MARCO) veri seti kullanılarak kırıldı. Yapay zeka programı, “Kurum ne demektir?” gibi soruları cevaplayabilmek için birçok web sayfasını okudu. Elde ettiği sonuç, insanların elde ettiği puana yakındı. Alibaba ekibi, bir soruyu cevaplamaya çalışmadan önce alakasız metinleri devre dışı bırakan bir teknik geliştirdi. Bol miktarda öğrenme algoritması ve veri sayesinde, yapay zeka algoritmaları bu tarz soru-cevap görevlerinde kendini geliştiriyor.

“Dil bariyerini yıkabilir”

Alibaba DAMO Academy Başkan Yardımcısı Lou Si, “Dili daha iyi anlayan yapay zeka, Alibaba’nın küçük satıcılara destek sağlayan sohbet botlarını iyileştirmesini sağlayacak. Web aramalarını da daha doğal hale getirmeye yardımcı olabilir. Bu yapay zeka, şirketin bulut hizmetlerinin önemli bir parçası olacak. Hatta belki de farklı şirketler arasındaki dil engelini yıkmayı bile sağlayabilir.” diyor. Ancak bu yeni program, şu anda okuduğunu anlama konusunda insanlardan daha iyi durumda değil. Li, “Makinelerin, dili insanlar kadar özgürce kullanabilir hale gelmesine daha çok var. Makineler genellikle belgelerden edindiği bilgilere dayanarak soruları yanıtlıyor. Tabii ki mantıklı düşünme becerileri yok. Bu anlamda insanların dili kullanma biçiminden farklılık gösteriyorlar.” diyor.

Kaynak: Technology Review

Alibaba tarafından geliştirilen bir yapay zeka programı, okuduğunu anlama testinde rekor kırdı. Bu gelişme, makinelerin okuma ve konuşma becerilerini zaman içinde ne kadar geliştirdiklerini görmek açısından önem taşıyor. Alibaba'nın yapay zekasının rekoru, geçmişte Bing kullanıcılarının geçmişte sorduğu gerçek soruları kullanan Microsoft Machine Reading Comprehension (MC MARCO) veri seti kullanılarak kırıldı. Yapay zeka programı, "Kurum ne demektir?" gibi soruları cevaplayabilmek için birçok web sayfasını okudu. Elde ettiği sonuç, insanların elde ettiği puana yakındı. Yine de uzmanlar, makinelerin dili insanlar gibi özgürce kullanabilir hale gelmesi için daha çok yolumuz olduğunu söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği