Bilgisayarlar okuduğunu anlama konusunda insanları geçti

Alibaba ve Microsoft tarafından geliştirilen yapay zeka programları, Stanford Üniversitesi tarafından hazırlanan okuduğunu anlama testinde insanları geçti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Alibaba ve Microsoft tarafından geliştirilen yapay zeka programları, Stanford Üniversitesi tarafından hazırlanan okuduğunu anlama testinde insanları geçti.[/inlinetweet]

Pazartesi günü konuyla ilgili açıklama yapan Alibaba “Tarihte ilk kez böyle bir testte bir makinenin insanları geçtiğini gördük.” dedi. Test, Stanford’taki yapay zeka uzmanları tarafından bilgisayarların giderek iyileşen okuma becerilerini ölçmek amacıyla tasarlandı. İnsanların aldığı puanı geçebilen ilk yazılım Alibaba’nınki oldu.

Alibaba’nın yapay zeka araştırma ekibinde Doğal Dil İşleme Başmühendisi olan Luo Si, elde edilen başarıyı büyük bir gurur kaynağı olarak nitelendirirken yaşanan gelişmenin işini makinelere kaptıran insan sayısında önemli ölçüde artışa sebep olacağını öne sürdü. Si yaptığı bir açıklamada “Teknoloji zaman içinde müşteri hizmetleri, müze bilgilendirmeleri, hastalardan gelen tıbbi yardım taleplerine verilen cevaplar gibi çeşitli alanlarda kullanılarak insanlara duyulan ihtiyacı azaltabilir.” dedi.

“Yapay zekayı insan iş birliğiyle kullanmalıyız”

Alibaba bu teknolojiyi, müşterilerin hizmetlerle ilgili yönelttiği çok sayıda soruyu yanıtlamak için Yalnızlar Günü’nde de kullanmıştı. Okuduğunu anlama testini geliştiren araştırmacılardan Pranav Rajpurkar, attığı bir tweette Alibaba’nın başarısını ‘2018 için yapay zeka anlamında harika bir başlangıç’ olarak değerlendirdi. Stanford testi çok sayıda Wikipedia makalesinden sorular ortaya koydu. Örneğin, bir insan veya yapay zeka programı Doctor Who’yla ilgili bir paragraf okuyarak “Doctor Who’nun uzay aracının adı nedir?” gibi sorulara cevap verdi.

Alibaba’nın derin sinir ağı modeli, 11 Ocak’ta testten 82,44 puan alarak 82,304 puan alan insan rakibini az bir farkla da olsa geçti. Bir gün sonra da Microsoft’un yapay zekası 82,650 puan alarak insan rakibini yendi. Microsoft sözcülerinden Andrew Pickup, “Bu tür testler yapay zeka yolculuğunun neresinde olduğumuzu görmek adına son derece faydalı ölçütler. Fakat yapay zekanın gerçek faydasını ancak insanlarla iş birliği içinde çalışan yapay zeka sistemleri kurarak elde edebiliriz.” dedi. Facebook, Tencent ve Samsung da daha önceden Stanford projesine yapay zeka modelleri sunmuştu.

Kaynak: CNN Tech

Alibaba ve Microsoft  tarafından geliştirilen yapay zeka programları, Stanford Üniversitesi tarafından hazırlanan okuduğunu anlama testinde insanları yendi. Test çok sayıda Wikipedia makalesinden sorular ortaya koydu. Örneğin, bir insan veya yapay zeka programı Doctor Who’yla ilgili bir paragraf okuyarak ‘Doctor Who’nun uzay aracının adı nedir?’ gibi sorulara cevap verdi. Alibaba’nın yapay zeka modeli 11 Ocak’ta testten 82,44 puan alarak 82,304 puan alan insan rakibini az bir farkla da olsa geçti. Bir gün sonra da Microsoft’un yapay zekası 82,650 puan alarak insan rakibini yendi.Yorumunuz: