Gürültülü ortamlarda duyma gücünüzü artıran uygulama

Google'ın Sound Amplifier adlı Android uygulaması, gürültülü yerlerde duyma gücünüzü artırıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyada çeşitli derecelerde duyma kaybı yaşayan milyonlarca insan var ancak modern teknoloji, her gün cebimizde taşıdığımız cihazlarla bu sorunun üstesinden gelebileceğimizi gösteriyor. Mesela Google’ın ‘Sound Amplifier’ (Ses Yükseltici) adı verilen ve gürültülü yerlerde konuşulanları duymayı kolaylaştıran bir uygulaması var.

Şubat ayından beri kullanılan uygulamaya önceki gün küçük ama önemli bir güncelleme yapıldı. Telefonunuzun ya da kulaklığınızın mikrofonunu kullanan uygulama, ortam sesini azaltarak konuşma sesinin frekansını artırıyor. Bu uygulamayı, gürültülü bir restoranda karşınızdaki kişiyi duymakta zorlandığınızda veya televizyon seyrederken sesi artırmak zorunda kalmadan konuşmaları anlamak için kullanabilirsiniz.

Uygulama, kablolu bir kulaklığı gürültü engelleyici kulaklığa dönüştürme mantığıyla çalışıyor. Tek farkı, dışarıdan gelen sesi tamamen değil sizin işinize yarayacak şekilde önlemesi. Uygulamanın şu anda sadece kablolu kulaklıkla çalıştığını söylemekte fayda var. Hem 3,5 milimetre hem de USB-C bağlantılı kulaklıklarla kullanılabilen uygulamada Bluetooth çalışmıyor. Muhtemel sebep ise gecikme süresi. AptX Low Latency gibi teknolojiler sayesinde Bluetooth teknolojisinde yapılacak iyileştirmelerle birlikte bu sorun da çözülebilir.

Uygulamayı Android 6.0 ya da daha yüksek bir işletim sistemine sahip herhangi bir telefonda kullanmak mümkün.

Kaynak: The Next Web

Dünyada çeşitli derecelerde duyma kaybı yaşayan milyonlarca insan var ancak modern teknoloji, her gün cebimizde taşıdığımız cihazlarla bu sorunun üstesinden gelebileceğimizi gösteriyor. Mesela Google'ın 'Sound Amplifier' (Ses Yükseltici) adı verilen ve gürültülü yerlerde konuşulanları duymayı kolaylaştıran bir uygulaması var. Telefonunuzun ya da kulaklığınızın mikrofonunu kullanan uygulama, ortam sesini azaltarak konuşma sesinin frekansını artırıyor. Bu uygulamayı, gürültülü bir restoranda karşınızdaki kişiyi duymakta zorlandığınızda veya televizyon seyrederken sesi artırmak zorunda kalmadan konuşmaları anlamak için kullanabilirsiniz. Uygulamanın şu anda sadece kablolu kulaklıkla çalıştığını söylemekte fayda var. Hem 3,5 milimetre hem de USB-C bağlantılı kulaklıklarla kullanılabilen uygulamada Bluetooth çalışmıyor. Ancak bu sorunun yakın zamanda çözülmesi mümkün görünüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği