Google işitme engelliler için iki yeni uygulama tanıttı

Google’ın yeni uygulamalarından Live Transcribe, konuşmacının sesini metne çeviriyor, The Sound Amplifier ise konuşma sesini netleştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google Android telefonlar için işitme engellilere yardımcı olmaya yönelik iki yeni özellik tanıttı. Live Transcribe adlı ilk uygulama, akıllı telefonun mikrofonunu kullanarak konuşmaları gerçek zamanda metne dönüştürüyor. Böylece işitme sorunu yaşayan kişiler, söylenen şeyi yazı olarak görebiliyor. (Bu uygulama öğrenciler tarafından derste not almak için de kullanılabilir.) 70 farklı dilde çalışan uygulamayı denemek için Google Play Store’dan kayıt yaptırmanız gerekiyor. Uygulama kullanıma sunulduğunda kayıt yaptıranlara haber verilecek.

Konuşma netleştirici

İkinci uygulama ise The Sound Amplifier adında, konuşma sesini netleştirmek için arka plan sesini ve istenmeyen gürültüleri kısan bir uygulama. Akıllıca bir yaklaşımla, uygulama halihazırda yüksek olan sesleri daha da yükseltmeyecek. The Sound Amplifier, akıllı telefonunuzu (ya da kulaklığınızı) bir işitme cihazına dönüştürebiliyor. Mayıs ayında Google’ın yıllık geliştirici konferansında ilk kez tanıtılan bu uygulama şu anda indirilip kullanılabiliyor. Live Transcribe’ın aksine, The Sound Amplifier internet erişimi olmadan da kullanılabiliyor.

Google bu uygulamalarda kaydedilen ses ya da yazıların hiçbirini kendi sunucularına kaydetmeyeceğini açıkladı.

Yeni uygulamalar, Google’ın doğal dil işleme ve makine öğrenimi alanındaki çalışmalarının bir kanıtı olarak görülebilir. Şirket geçtiğimiz ay da Google Assistant’a canlı çeviri özelliği getiren Interpreter Mode’u tanıtmıştı.

Kaynak: Technology Review

Google Android telefonlar için işitme engellilere yardımcı olmaya yönelik iki yeni özellik tanıttı. Live Transcribe adlı ilk uygulama, akıllı telefonun mikrofonunu kullanarak konuşmaları gerçek zamanda metne dönüştürüyor. İkinci uygulama ise The Sound Amplifier adında, konuşma sesini netleştirmek için arka plan sesini ve istenmeyen gürültüleri kısan bir uygulama. The Sound Amplifier şu anda kullanılabiliyor. Live Transcribe ise henüz kullanıma sunulmadı.Yorumunuz: