Microsoft da kablosuz, kulak içi kulaklık üretecek

Phone Designer tarafından çizilen Surface Buds kulaklık konsepti.
Microsoft, Apple'ın AirPods kulaklıklarına alternatif olarak, Surface Buds adında kablosuz ve mikrofonlu kulak içi kulaklıklar üretmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft ses donanımı yelpazesini genişletiyor. Geçtiğimiz yıl, gürültü sıfırlayıcılı, entegre mikrofonlu kablosuz Surface kafa üstü kulaklıklarını satışa sunan şirket şimdi de kablosuz kulak içi kulaklıklar üretiyor.

Apple’ın AirPods kulaklıklarının ardından kablosuz kulak içi kulaklık, sahip olunması gereken bir aksesuara dönüştü. Amazon’un da kendi Alexa bağlantılı kulaklıklarını kullanıma sunması bekleniyor. Samsung’un halihazırda Galaxy markalı kulaklıkları var. Bunları klasik kulak içi kulaklıklardan ayıran en büyük özelliklerden biri de dahili mikrofonları ile Siri, Alexa ya da Bixby gibi dijital asistanlarla konuşma imkanı sunmaları. Microsoft’un kulaklığı da Cortana ile kullanılabilir ancak büyük ihtimalle bu kulaklığı telefonunuzdaki Siri ya da Google Assistant ile kullanacaksınız. Zira Cortana yavaş yavaş sahneden çekilmeye başladı.

Microsoft kulaklık konusunda tecrübesiz değil

Microsoft daha önce de kulak içi kulaklık üretmişti. Zune medya oynatıcının yanında gelen kulaklıklar, çok basit ama oldukça işlevsel bir özelliğe sahipti. Mıknatıslı kulaklıklar birbirine sırt sırta yapışıyordu. Böylece cebinize ya da çantanıza attığınızda kulaklıkların birbirine dolanma ihtimali çok daha az oluyordu. Surface kafa üstü kulaklıklar, diğer gürültü sıfırlama özellikli kulaklıklarla rekabet edebilecek seviyede, kablosuz menzili oldukça iyi ve ses ayarı ya da gürültü sıfırlama tuşlarını kullanmak gayet rahat. Ancak bu kulaklıkların pil ömrü ve Bluetooth ses standardı nispeten zayıf.

Yani Microsoft bu alanda çok tecrübesiz değil ve üzerine düşünülmüş, başarılı tasarımlar geliştirebiliyor. Yeni kulaklıkların bu kalabalık alanda nasıl öne çıkacağını bekleyip göreceğiz.

Mevcut Surface kafa üstü kulaklıkların kod adı Joplin’di. Bu da insanın aklına Janis mi yoksa Scott mı sorusunu getiriyor. Ama kulak içi kulaklıklarda bu durum daha net. Yeni kulaklıkların kod adı Morrison. Bu da akla sadece Jim ismini getiriyor. Buradan yola çıkarsak Joplin de büyük ihtimalle Janis Joplin’i işaret ediyordu. Morrison kod adlı kablosuz kulak içi kulaklıklar 2019’da piyasaya sürülecek ve piyasadaki adı Surface Buds olacak.

Kaynak: Ars Technica

Microsoft ses donanımı yelpazesini genişletiyor. Geçtiğimiz yıl, gürültü sıfırlayıcılı, entegre mikrofonlu kablosuz Surface kafa üstü kulaklıklarını satışa sunan şirket şimdi de kablosuz kulak içi kulaklıklar üretiyor. Microsoft daha önce birbirine mıknatısla yapışıp kabloların karışmasını engelleyen kulak içi kulaklıklar ve piyasadaki diğer gürültü sıfırlayıcı modellerle rekabet edebilecek kafa üstü kulaklıklar üretmişti. Şirketin yeni ürününün de piyasada önemli bir yer edinmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği