Sanal gerçeklik teknolojisiyle Hamlet

Google tarafından hazırlanan Hamlet 360 adlı tiyatro oyununda seyirci bir sanal gerçeklik gözlüğüyle Hamlet'in ölü babasının ruhunu canlandırıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Okulda hazırlanan müsamere size sahne arkası görevi verildiyse şimdi sahneye çıkıp yeteneklerinizi gösterebilirsiniz -ama pek alışılmadık bir şekilde. Google ve Commonwealth Shakespeare Company tarafından hazırlanan Hamlet 360 adlı tiyatro oyununda seyirci bir sanal gerçeklik gözlüğüyle Hamlet’in ölü babasının ruhunu canlandırıyor.

Hamletin bu modern uyarlaması orijinali ile aynı detaylara sahip değil. Bu versiyonda daha çok Hamlet ile katledilen babası arasındaki ilişkiye odaklanılmış. 61 dakikalık oyunda aktörler sahnede gezinirken seyirciyi de kendileriyle birlikte gelmeye ve sahneyi incelemeye davet ediyor. Sahnede süs eşyaları, değerli halılar ve eski bir araba bulunuyor. Oyun sırasında aynaya bakıp nasıl göründüğünüzü de inceleyebiliyorsunuz. Bu yapımda ölü bir kralı oynadığınızı unutmayın.

Hamlet 360 Boston’daki radyo istasyonu WGBH’in YouTube kanalı üzerinden izlenebiliyor. Eser sanal gerçeklik gözlüğü ile izlenmek üzere hazırlanmış. Dilerseniz akıllı telefonunuzdan, bilgisayarınızdan ya da bazı akıllı televizyonlardan da izleyebilirsiniz.

Kaynak: Engadget

Google ve Commonwealth Shakespeare Company tarafından hazırlanan Hamlet 360 adlı tiyatro oyununda seyirci bir sanal gerçeklik gözlüğüyle Hamlet'in ölü babasının ruhunu canlandırıyor. Oyuncuların yönlendirmeleriyle sahnede gezinen seyirci oyunun sessiz bir parçası oluyor. Tiyatro oyununun videosunu YouTube üzerinden izlemek mümkün.

https://www.youtube.com/watch?v=Jc88G7nkV-Q

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği