Dünyanın ilk sanal gerçeklik sineması

Seyircilere Samsung Gear VR ve dönebilen koltuklarla gerçek üç boyutlu sinema deneyimi yaşatan VR Cinema Amsterdam'da açıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sanal gerçeklik son bir kaç yılda özellikle bilgisayar oyunlarında oldukça popüler olmaya başlamıştı. Hatta dünyanın ilk sanal gerçeklik tema parkı VOID geçtiğimiz yıl ABD’nin Utah eyaletinde hizmete girmişti. Bu ayın başında da dünyanın ilk sanal gerçeklik sineması VR Cinema Amsterdam’da hizmete girdi.

Fikir önce, Hollanda, Almanya ve İsviçre’yi dolaşacak bir gezer sinema yapmak yönündeydi fakat daha sonra Amsterdam’a yerleşik bir sinema salonu kurulmasına karar verildi. Şirket Madrid, Paris, Berlin ve Londra gibi diğer Avrupa başkentlerinde de şube açmayı planlıyor.

Normal sinemadan farklı olarak, VR Cinema’da seyirciler 360 derece dönebilen koltuklara oturtuluyor ve hepsine birer Samsung Gear VR ve tüm olayın içinde hissetmelerini sağlayacak büyük bir kulaklık veriliyor. Seyirciler film esnasında istedikleri yöne dönerek o bölgede olan biteni izleyebiliyor.

Sinema şu anda özellikle sanal gerçeklik ortamı için üretilmiş uzun metraj filmler gösteriyor. Bu filmlerin arasında, Avrupa’da devam eden göçmen krizini konu alan “In Your Face” (Suratının Ortasına) adlı film de yer alıyor.

Dünyanın ilk sanal gerçeklik sineması VR Cinema Amsterdam'da açıldı. VR Cinema sinema severlere Samsung Gear VR, kulaklıklar ve 360 derece dönebilen koltuklarla üç boyutlu bir deneyim sunuyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği