IMAX ilk sanal gerçeklik sinema salonunu açtı

IMAX’in bir süredir inşa etmeyi planladığı sanal gerçeklik sinema salonlarından ilki Los Angeles’ta açıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

IMAX sanal gerçeklik sinema salonlarının ilki Los Angeles’ta açıldı. Büyük gözlükleri ve geniş ekranlarıyla sinema salonu, yüksek kaliteli bir bilgisayar oyunu ya da oyun konsolu alınmasına gerek kalmadan sanal gerçeklik tecrübesini yaşatmayı vaat ediyor.

UploadVR’ın haberine göre salonda HTC Vive ve StarVR’ın Starbreeze gözlükleri mevcut. Bu gözlükler 14 ayrı bölmede bulunuyor. Ayrıca bölmelerde Dbox sinema koltukları, titreşimli Subpac yelekleri ve çeşitli fiziksel kontrol araçları var. İsterseniz sunulan filmlerden birini izleyebilir ya da daha farklı bir sanal gerçeklik tecrübesi yaşamak istiyorsanız kendi filminizi getirebilirsiniz.

Denemek için ideal

IMAX yaklaşık bir senedir sanal gerçeklik salonlarıyla ilgileniyordu. O zamandan bu yana Paris’teki MK2 ve Amsterdam’daki VR Cinema gibi sinema zincirlerinin sanal gerçeklikle ilgili özellikler kullanmaya başladığını gördük. Bu olayın altında yatan motivasyon oldukça basit: birçok insan maddi yetersizliklerden ya da fırsat bulamadıkları için henüz Oculus Rift’i ya da HTC Vive’ı henüz deneyemedi. Ya da bazı insanlar sadece bir kereliğine böyle bir şey denemek istiyorlar. Bu gibi durumlarda IMAX’in sunduğu sanal gerçeklik sinema tecrübesinden faydalanmak oldukça mantıklı olacaktır.

IMAX şimdilik aralarında Star Wars: Trials on Tatooine, Eagle Flight ya da The Walk gibi filmlerin ve oyunların bulunduğu bir seçki sunuyor. Ayrıca IMAX diğer sinema zincirlerinden daha farklı bir şeyler ortaya koymak için özel içeriklere de yöneliyor. Henüz tamamlanmasa da, şirket başka sanal gerçeklik sinema salonları inşa etmek için 50 milyon Dolar’lık bir bütçe ayırdı. Bu yeni sinema salonlarının New York, Kaliforniya, Çin ve Birleşik Krallık’ta açılması planlanıyor.

Yine de yeni salonlar açılmadan önce bir kamuoyu araştırması yaparak ne kadar insanın düzenli olarak böyle bir sinema salonuna gitmek isteyeceği araştırılmalı.

Kaynak: Engadget

IMAX’in bir süredir açmayı planladığı sanal gerçeklik sinema salonlarından ilki Los Angeles’ta açıldı. Salonda 14 ayrı bölme var. Bu bölmelerde ise Ddbox sinema koltukları ve titreşimli Subpac yelekleri var. İsterseniz orada sunulan filmlerden ya da oyunlardan birini seçebilir ya da yanınızda götüreceğiniz bir filmi izleyebilirsiniz. IMAX yeni sanal gerçeklik sinema salonlarını Çin’de, Kaliforniya’da, Birleşik Krallık’ta ve New York’ta açmayı planlıyor.

2 Yorum

  • Bu sanal gerçekliği uçaklarda, otobüsler de ve trenlerde de kullansalar fena olmaz, böylece insanlar taktıkları sanal gözlükle her tarafı görme şansına sahip olacaklardır.

    • Uzayı ve uzaydan dünyayı da sanal gerçeklikle görebilsek harika olurdu :P

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği