Tribeca Film Festivali VR kategorisini açıyor

Önümüzdeki yıldan itibaren sanal gerçeklik alanındaki yapımlara da ödül verileceğini açıklayan Tribeca Film Festivali, bu alanda kategori açan ilk büyük festival olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tribeca Film Festivali organizatörleri 2017 başvurularında sanal gerçeklik yapımlarını da kabul edeceklerini açıkladı. Bu alanda bir kategori açan ilk büyük festival olan Tribeca, VR (sanal gerçeklik), AR (artırılmış gerçeklik) ve 360 derece videoları kabul edecek. Festival yöneticisi Genna Terranova “Teknoloji ve araçlar geliştikçe biz de gelişmekte olan bu alanlardaki sanatçılara destek olmak ve bu alanlara açılmak gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Tribeca aslında bu yılki festivalde de VR filmleri göstermiş ancak bu filmler ana festivalin dışında bir yan etkinlik olarak katılımcılara sunulmuş ve herhangi bir ödül verilmemişti. Festivale katılan filmler arasında, izleyicilerin stresini azaltması için tasarlanmış 20 dakikalık kısa animasyon Allumette ve HTC Vive gözlüğü ve kumandasıyla koltuğunuzda dans etmenizi sağlayan Old Friend adlı yapımlar yer alıyordu.

Henüz emekleme aşamasında

VR halen bir eğlence formatı olarak geniş ölçüde kabul görmüş değil. Ağır bir gözlük takmak, pikselli görüntü ve kablolarla uğraşmak zorunda olmak kullanıcılar açısından bu teknolojinin kullanılırlığını azaltıyor. Filmciler hala bu formatı nasıl kullanacaklarını çözebilmiş değil. Montaj ve ışıklandırma gibi konularda önemli sorunlar yaşanabiliyor.

Bir Tribeca temsilcisi, ana akım filmlerin halen ‘festivalin DNA’sı’ olduğunu ifade ediyor. Önümüzdeki yıl VR alanında ödül verilecek olması gelecek yıl yapımcıları bu teknolojinin sınırlarını keşfetmek ve bu donanımın hakkını verecek yapımlar oluşturmak konusunda teşvik edebilir.

Kaynak: Engadget

Bu yıl düzenlenen festivalde, sanal gerçeklik teknolojisiyle üretilmiş filmleri, festival dışı bir etkinlik çerçevesinde gösteren Tribeca Film Festivali, önümüzdeki yıldan itibaren bu kategoride üretilen filmlere de ödül vermeye başlayacak. Festivalde sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve 360 derece video tekniğiyle çekilmiş filmler yarışacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği