Elon Musk: “Geç olmadan yapay zekayı düzenleyin!”

Elon Musk, yapay zekanın kontrolsüz bir şekilde ilerlemesinin büyük sorunlara yol açmasından endişe ettiğini belirterek yöneticilerden düzenleme talep etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanları Mars’a götürmek ya da herkese otonom otomobil sunmak gibi fikirleri olan Elon Musk’ın kolay kolay korkmadığını söyleyebiliriz. Ancak Musk’ı da korkutan ciddi bir konu var: yapay zekanın hızlı ilerleyişi. Geçmişte de insanları yapay zekanın kontrolsüz ilerlemesine karşı uyaran Elon Musk, cumartesi günü Ulusal Yerel Yöneticiler Birliği Yaz Toplantısı’nda yaptığı konuşmada yapay zeka için ‘medeniyetin karşı karşıya olduğu en büyük risk‘ tanımını yaptı.

Musk bu konu ile ilgili olarak geriye dönük düzenlemelerde bulunmaktansa, önleyici hamleler yapmak gerektiğini ifade etti: “İnsanlar sokaklarda insan öldüren robotların dolaştığını görmeye başlamadan bu sorunun farkına varamayacak çünkü şu anda her şey çok uçuk bir fikirmiş gibi duruyor. Yapay zeka, tepkiyle değil önleyici düzenlemelerle kontrol altına almamız gereken nadir durumlardan biri. Çünkü tepki vermek istediğimizde artık çok geç olacağını düşünüyorum.”

“Genelde önce bazı kötü şeyler yaşanır, toplum buna tepki gösterir ve bundan yıllar sonra bir düzenleyici kurum o endüstri için bir düzenleme getirir.” diyen Musk “Bu işlemler çok uzun sürüyor. Geçmişte bu durum kötüydü ancak medeniyete karşı temel bir risk de söz konusu değildi. Yapay zeka insan medeniyetinin varlığına karşı temel bir risk taşıyor.” şeklinde konuştu.

Yapay zeka ile ilgili endişelerini yıllardır dile getiren Musk, aynı zamanda insan beynini bilgisayar yazılımlarına bağlayabilecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Mars kolonisi bir yedekleme planı

Ünlü girişimci, Mars’ta koloni kurma hedefinin sebeplerinden birisinin de muhtemel bir yapay zeka ayaklanmasına karşı bir yedekleme planı oluşturmak olduğunu dile getirdi. Bu konuda geçmişte de konuşan Musk’ın bu kez ABD’nin eyalet yöneticileri önünde bu konuyu anlatması daha etkili bir sonuç yarattı. Konuşmanın ardından yöneticiler Musk’a, bu kadar yeni bir endüstrinin, varsayımsal sorunları konusunda ne gibi düzenlemeler yapılabileceğine dair sorular sordu.

“Öncelikle konu hakkında mümkün olduğunca fazla şey öğrenip sorunların doğasını anlamamız gerekiyor.” diyen Musk, yapay zekanın geçtiğimiz yıl Go’da insanları yenmesini örnek göstererek bu durumun geçmişte neredeyse imkansız olarak görüldüğünün altını çizdi.

Otonom araçlar da konuşuldu

Yapay zekanın yanı sıra konuşmada elektrikli ve otonom araçlara da geniş yer verildi. Musk bu konuda en büyük tehdidin bir otonom araç filosunu kontrol eden yazılımın hacklenmesi olduğunu söyledi. Musk ayrıca günümüzden 20 yıl sonra, otonom olmayan araçları kullanmanın, bugün ulaşım için at kullanmaya eşdeğer olacağını ifade etti.

Konuşmanın tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Musk’ın konuşması 43. dakikada başlıyor.

Kaynak: Recode

İnsanları Mars'a götürmek ya da herkese otonom otomobil sunmak gibi fikirleri olan Elon Musk'ın kolay kolay korkmadığını söyleyebiliriz. Ancak Musk'ı da korkutan ciddi bir konu var: yapay zekanın hızlı ilerleyişi. Geçmişte de insanları yapay zekanın kontrolsüz ilerlemesine karşı uyaran Elon Musk, cumartesi günü Ulusal Yerel Yöneticiler Birliği Yaz Toplantısı'nda yaptığı konuşmada yapay zeka için 'medeniyetin karşı karşıya olduğu en büyük risk' tanımını yaptı. Musk bu konu ile ilgili olarak geriye dönük düzenlemelerde bulunmaktansa, önleyici hamleler yapmak gerektiğini ifade etti

9 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği