Elon Musk: Yapay zeka ölümsüz bir diktatöre dönüşebilir

Yapay zeka konusuna temkinli yaklaşmamız gerektiğine inanan isimlerden Elon Musk, yapay zekanın ölümsüz bir diktatöre dönüşme ihtimalinden bahsediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elon Musk, ABD’de 5 Nisan 2018’de gösterime giren Do You Trust This Computer? (Bu Bilgisayara Güveniyor Musun?) adlı belgeselde “Yapay zeka çağında, hiçbir zaman kendisinden kaçamayacağımız ölümsüz bir diktatör yaratmamız mümkün.” şeklinde bir ifade kullandı.

Bu belgesel, 2006 yılında Who Killed The Electric Car? (Elektrikli Arabayı Kim Öldürdü?) adlı belgeseli yaparken Elon Musk ile tanışan film yapımcısı Chris Paine’in son belgeseli.

Paine bu kez, Elon Musk’ın sık sık yorum yaptığı bir konu olan yapay zekanın umut vadeden yönlerini ve tehlikelerini keşfediyor. Musk, geçtiğimiz yıl yapay zekanın Üçüncü Dünya Savaşı’nı çıkarabileceğine dair uyarıda bulunmuştu. Yine geçen yılın sonuna doğru yapay zekayı “medeniyet olarak karşı karşıya olduğumuz en büyük tehlike” şeklinde tanımlayıp hükümetin yapay zekayı düzenlemesini tavsiye etmişti.

Do You Trust This Computer? belgeselinde Elon Musk dehşet verici bir ihtimalden bahsediyor: otoriter hükümetler tarafından oluşturulan yapay zekanın kişi veya gruplardan daha uzun süre yaşayarak daimi bir zulüm yapısına dönüşmesi.

Rusya’nın demokrasiyi baltalamak için algoritmalar kullandığı, Çin’in 2020 itibariyle vatandaşlarını gözetlemek için sosyal kredi sistemi kurmayı planladığı göz önünde bulundurulunca Elon Musk’ın tahmini o kadar da ihtimal dışı görünmüyor. Belgeselin Los Angeles’taki galasında konuşan Musk “Bu çok önemli bir konu. Hayatlarımızı şu anda hayal bile edemeyeceğimiz şekillerde etkileyecek bir konu.” ifadeleriyle yapay zekaya atfettiği önemi bir kez daha dile getirmiş oldu.

Kaynak: Mashable

ABD'de 5 Nisan 2018'de gösterime giren Do You Trust This Computer? (Bu Bilgisayara Güveniyor Musun?) belgeseli için konuşan Elon Musk "Yapay zeka çağında, hiçbir zaman kendisinden kaçamayacağımız ölümsüz bir diktatör yaratmamız mümkün." dedi. Daha önce de yapay zeka konusunda sık sık uyarılarda bulunan Elon Musk, bunun hayatlarımızı şu anda hayal bile edemeyeceğimiz şekillerde etkileyecek kadar önemli bir konu olduğuna inanıyor.

4 Yorum

  • Yanlış hatırlamıyorsam bir televizyon programında Musk’ın Larry Page ile arkadaş oldukları ve Musk’ın Page’in yapay zekaya olan ilgisinden korktuğu belirtilmişti. Bu bana sanki daha çok çocukça bir korku olarak gözüktü. Şu an ben yapay zekanın nasıl çalıştığını bilmeden basit bir mantıkla bile yapay zekanın birçok soruna yol açabileceğini tahmin edebiliyorum. Şu an herhangi bir ülkenin herhangi bir kasabasında yaşanan küçük bir olay bile tüm dünyayı aynı anda olumsuz etkileyebiliyor. Tüm dünyayı birbirine bağlayan bir ağda bir zekanın yaşaması da doğal olarak sorunları getirecektir. Önemli olan güvenliğimizi önceden almalıyız. Yapay zeka konusunda Avrupalı gibi davranılmalı. Amerika, hiçbir güvenlik önlemi almadan sokağa otonom araç sürebiliyor. Belki otonom araç yüzünden yılda 3-4 insan ölüyor. Ancak yapay zeka, tüm insalığı etkileyebilecek bir potansiyele sahip olduğundan çok dikkatli olunmalı.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği