Yapay zeka AlphaGo ilk kez kaybetti

Daha önce Avrupa Go Şampiyonunu 5-0 yenen AlphaGo, Dünya Şampiyonu Lee Se-dol'a karşı ilk 3 maçını kazandığı serinin 4. maçında mağlup oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın yapay zeka birimi Deepmind tarafından geliştirilen AlphaGo adlı robot geçtiğimiz hafta oynanan karşılaşmalarda Dünya Go Şampiyonu Lee Se-dol’u üç maçta yenmişti. Beş maç üzerinden oynanan seri teknik olarak bitti ancak serinin dördüncü ve beşinci maçları yine de oynanıyor. Daha önce Avrupa Şampiyonu Fan Hui’yi 5-0 mağlup eden AlphaGo’nun Lee Se-dol’a karşı da maç kaybetmeyeceği düşünülmeye başlamıştı. Ancak serinin dördüncü maçında beklenmedik bir şey oldu ve AlphaGo hata yaptı. Bunun üzerine Lee Se-dol maçı kazandı ve durumu 3-1’e getirdi.

Go 19×19 boyutunda bir tahtada oynanıyor ve iki oyuncu da sırayla tahtaya taş yerleştiriyor. Haliyle ilk hamleyi yapmak için 361 farklı seçenek var. İkinci hamlede bu sayı 130.000’e (361×360) çıkıyor. Haliyle bir yapay zeka programının tüm hamleleri gözden geçirip doğru olanı seçmesi çok zor. Karşılaştırma yapmak için satrancı ele alırsak, ilk hamlede 8 piyon ya da 2 at, 20 farklı şekilde oynanabilir. İkinci hamlede ise bu sayı sadece 400’e (20 x 20) çıkıyor.

Oyunda hamleleri tahmin etmek bu kadar zor olduğu için, yapay zeka geliştiren kişilere yüz binlerce dolarlık ödüller vaat edilmişti. Bu serinin ödülü olarak da 1 milyon dolar ortaya konmuştu. Elon Musk’a göre, uzmanlar bir insanı yenebilecek teknolojinin geliştirilmesinin en az 10 yıl daha süreceği tahmin ediyordu. Ancak AlphaGo şu anda dünya şampiyonunu mağlup ederek ödülün sahibi olmuş durumda. Google ödülün hayır kurumlarına verileceğini ifade etti.

2 maç daha

Ancak Go camiası yenilgiyi kabullenmiş değil. Lee Se-dol’un dördüncü maçı kazanmasının ardından Change.org üzerinden bir kampanya başlatıldı. Kampanyada, beşinci maçın da Lee Se-dol tarafından kazanılması durumunda maçın 7 oyuna uzatılması talep ediliyor.

Güney Kore’li Go ustası ise dördüncü maçın ardından AlphaGo’nun siyah taşlarla oynadığı zaman daha çok zorlandığını fark ettiğini söyleyerek, son maçta yapay zekanın beyaz taşlarla oynamasını istediğini ifade etmişti. AlphaGo’nun yaratıcılarından Demis Hassabis bu teklifin kabul edildiğini açıkladı. Go oyununda ilk hamleyi siyah taşla oynayan oyuncu yapıyor ve bu hamle oyuncuya büyük bir avantaj sağlıyor. Bu avantajı dengelemek için, beyaz taşla oynayan oyuncuya +7.5 puan veriliyor. Go oyununda ele geçirilen tüm taşların değeri 1 puan.

Maçın uzatılması fikri aslında çok da saçma değil çünkü Lee Se-dol sadece güçlü bir rakibe karşı mücadele etmiyor ayrıca yepyeni bir oyun tarzına adapte olmaya çalışıyor. 33 yaşındaki şampiyon konuyu şu şekilde anlattı: “Normalde karşımdaki oyuncunun nefes alış verişine, mimiklerine ve tavırlarına bakarak ne düşündüğünü anlamaya çalışırım. Bir robotla oynarken bu pek mümkün olmuyor.”

Karşılaşmanın ilk dört maçının videolarına Deepmind’ın Youtube sayfasından ulaşılabiliyor. Beşinci ve son maç ise Salı günü sabah 05:30’da başlayacak ve Youtube’dan canlı yayınlanacak. Maçlar genellikle 6 saate yakın sürdüğü için uyandığınızda açıp maçın son bölümlerini canlı izleyebilirsiniz.

Google'ın Go oynayan yapay zeka programı AlphaGo, Dünya Şampiyonu Lee Se-dol'a karşı ilk üç maçını kazandığı serinin dördüncü maçında ilk kez yenildi. Lee Se-dol AlphaGo'nun siyah taşlarla oynarken zorlandığını söyledi ve son maçta siyah taşları kendisi almak istedi. Change.org üzerinden serinin 7 maça uzatılması için kampanya başlatıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği