Google, GO’da bir zafer daha kazandı

Google'ın yapay zeka programı AlphaGo, Çinli Go ustası ve dünya birincisi Ke Jie'yi mağlup etmeyi başardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın yapay zeka programı AlphaGo, Çinli Go ustası ve dünya birincisi Ke Jie’yi mağlup etmeyi başardı. Teknolojileriyle Pekin’i etkilemek ve Çin’e yeniden giriş yapmak isteyen Google için bu başarı önemli bir adım niteliği taşıyor.

Geçtiğimiz yıl Güney Koreli Dünya Go Şampiyonu Lee SeDol’ü mağlup eden AlphaGo, daha önce erişilmesinin onlarca yıl alacağı söylenen bir başarıyı elde etmişti. Go, geniş bir oynama alanına sahip olduğu için çok fazla ihtimal barındırıyor (Google, Go’daki hamle ihtimallerinin evrendeki yıldız sayısından daha fazla olduğunu söylüyor) bu da yapay zekanın bu oyunu oynamasını çok daha zor hale getiriyor.

4 bin yıldır Çin’de ve diğer Uzak Doğu ülkelerinde oynandığı bilinen Go’da elde edilen başarı, Google’ın Çin’i etkilemesi için önemli. Ne var ki, hem maçların yayınlandığı YouTube hem de maçlarla ilgili tweet’lerin atıldığı Twitter Çin’de yasaklı. Haliyle Google’ın başarısı ülkede amaçlandığı kadar ses getirmeyebilir.

Google Çin’den vazgeçemedi

Google bundan 7 yıl önce, Çin hükumetinin sansür taleplerine uymayı reddettiği için servislerini ülkeden çekme kararı almıştı. Ancak Çin kendi arama motorlarını geliştirerek Google’ın boşluğunu doldurmakta zorlanmadı. Google ise 1,3 milyar potansiyel müşteriyi gözden çıkaramadığı için ülkeye yeniden girmenin yollarını arıyor.

Google ülkeye uygulama mağazası Google Play de dahil olmak üzere bazı hizmetlerini getirmeyi amaçlıyor. Mart ayında yapılan bir açıklamada Çinli kullanıcıların Google Translate mobil çeviri uygulamasına da erişim sağlayabileceği açıklanmıştı. Tıpkı AlphaGo gibi, Google Translate de DeepMind’ın yapay zeka yazılımını kullanıyor.

Yapay zeka konusunda Google’ın başarısı herkes tarafından biliniyor ancak şirket bu alanda yalnız değil. Çinli arama motoru devi Baidu da Mart ayında bir yapay zeka laboratuvarı kurdu. Baidu bu çalışmalarında Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile iş birliği yapıyor.

Kaynak: Reuters

Google'ın yapay zeka programı AlphaGo, Çinli Go ustası ve dünya birincisi Ke Jie'yi mağlup etmeyi başardı. Teknolojileriyle Pekin'i etkilemek ve Çin'e yeniden giriş yapmak isteyen Google için bu başarı önemli bir adım niteliği taşıyor. 4 bin yıldır Çin'de ve diğer Uzak Doğu ülkelerinde oynandığı bilinen Go'da elde edilen başarı, Google'ın Çin'i etkilemesi için önemli. Ne var ki, hem maçların yayınlandığı YouTube hem de maçlarla ilgili tweet'lerin atıldığı Twitter Çin'de yasaklı. Haliyle Google'ın başarısı ülkede amaçlandığı kadar ses getirmeyebilir.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği