AlphaGo’ya yenilen Go ustası yılmadı

Dünyanın en iyi Go oyuncusu Ke Jie, Google’ın yapay zeka yazılımı AlphaGo’ya yenildikten sonra bir daha bir makineye karşı oynamayacağını söylemişti. Ancak Jie tekrar yapay zekaya karşı mücadele etme kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en iyi Go oynayan insanı Ke Jie, Google’ın yapay zeka yazılımı AlphaGo’ya yenildikten sonra bir daha bir makineye karşı oynamayacağını söylemişti. Ancak ‘yenilen pehlivan güreşe doymaz’ hesabı, Jie tekrar yapay zekaya karşı mücadele etme kararı aldı. Jie’nin yeni rakipleri ise ABD’den değil; Çin, Japonya ve Tayvan’dan. Yeni mücadele 2018’in Nisan ayında gerçekleşecek.

Jie’nin rakiplerinden biri, Çinli teknoloji devi Tencent tarafından geliştirilen bir yapay zeka programı olacak. Tencent son yıllarda yapay zeka gelişimine ciddi yatırımlar yapmıştı. Jie ayrıca Japonya’nın DeepZenGo ve Tayvan’ın CGI adlı yazılımları ile de mücadele edecek.

Go 2 bin yılın üzerinde bir geçmişe sahip olan karmaşık bir Çin masa oyunu. Go’da yapılabilecek hamle sayısı, evrendeki atom sayısıyla karşılaştırılabilecek kadar fazla. Bu yüzden herhangi birisinin (insan ya da makine) strateji geliştirmek için çok karmaşık şekilde düşünebiliyor olması gerekiyor. İki kişinin mücadele ettiği bu oyunda amaç rakibin taşlarının etrafını çevirip onları ele geçirmek ve oyunun sonunda tahtanın daha büyük kısmını kontrol ediyor olmak.

AlphaGo emekli oldu

19 yaşındaki Jie’nin Google’ın DeepMind yazılımı ile ikinci bir maç yapmıyor olmasının sebebi ise AlphaGo’nun şu anda müsait olmaması. Google’ın yapay zeka laboratuvarı, ileri algoritma makinesini, ilkbaharda Jie’yi 3-0 yendikten sonra emekliye ayırdı.

AlphaGo’nun emekliliğinin ardından DeepMind bu programı daha gelişmiş bir makine olan AlphaGo Zero’nun karşısına çıkardı. AlphaGo Zero’nun bu karşılaşmada elde ettiği galibiyet, yapay zekanın 2017’deki en büyük başarılarından biri oldu. DeepMind, AlphaGo Zero’ya, daha önce oyuna dair hiçbir stratejisi olmamasına rağmen, zorlu yapay zeka rakiplerini nasıl yeneceğini kendi kendine öğretme yeteneği verdi. Daha sonra program kendi kendine, oyunda baskın taraf olmayı öğretti. 40 gün içinde AlphaGo Zero, (Jie’yi yenen yazılım da dahil olmak üzere) AlphaGo’nun önceki tüm versiyonlarını mağlup etmeyi başardı.

Kaynak: Mashable

Dünyanın en iyi Go oynayan insanı Ke Jie, Google’ın yapay zeka yazılımı AlphaGo’ya yenildikten sonra bir daha bir makineye karşı oynamayacağını söylemişti. Ancak ‘yenilen pehlivan güreşe doymaz’ hesabı, Jie tekrar yapay zekaya karşı mücadele etme kararı aldı. Jie’nin yeni rakipleri ise ABD’den değil; Çin, Japonya ve Tayvan’dan. Yeni mücadele 2018’in Nisan ayında gerçekleşecek. Jie’nin rakiplerinden biri, Çinli teknoloji devi Tencent tarafından geliştirilen bir yapay zeka programı olacak. Tencent son yıllarda yapay zeka gelişimine ciddi yatırımlar yapmıştı. Jie ayrıca Japonya’nın DeepZenGo ve Tayvan’ın CGI adlı yazılımları ile de mücadele edecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği